Jaką metodę wybrać, aby wybielić zęby?
Piękne białe zęby to element wyglądu pożądany przez wiele osób. Niestety nie każdy posiada „hollywoodzki uśmiech”, ale łatwo można to zmienić - wystarczy skorzystać z zabiegu wybielania zębów. Czym wybielić zęby i czym różni się wybielanie u dentysty od wybielania zębów w domu?
Czym jest wybielanie zębów?
Wybielanie zębów jest metodą zmniejszenia ilości przebarwień występujących w strukturze zębów. Najczęstszymi powodami wystąpienia przebarwień zębów są:
- picie kawy i herbaty,
- palenie papierosów,
- picie wina,
- niewłaściwa higiena jamy ustnej.
Wybielanie zębów polega na działaniu środkami chemicznymi na szkliwo zębów w celu zmiany ich odcienia. Są to zabiegi nieinwazyjne, nienaruszające wewnętrznych struktur. Do metod wybielania zębów zaliczamy:
- zabiegi w gabinetach stomatologicznych,
- zabiegi przy użyciu indywidualnych nakładek na zęby, wykonane w gabinecie stomatologicznym, a kontynuowane samodzielnie w domu,
- zabiegi wykonywane specjalnymi preparatami dostępnymi w drogeriach i aptekach, takimi jak pasty czy płyny.
Wybielanie zębów przez stomatologa
Proces wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym polega na aplikacji na zęby specjalnego środka. Pod wpływem światła (diodowego, halogenowego lub plazmowego) zachodzi reakcja chemiczna, której efektem jest wybielenie zębów. W tym celu wykorzystuje się środki zawierające nadtlenek wodoru bądź nadtlenek mocznika. Są to związki wykazujące bardzo dużą reaktywność i mogące wywołać wiele niekorzystnych skutków ubocznych, dlatego zabieg wybielania zębów z wykorzystaniem tych substancji przeprowadzany jest wyłącznie pod nadzorem dentysty.
Warto zaznaczyć, że wybielanie w gabinecie stomatologicznym pozwala na uzyskanie pożądanego efektu w dość krótkim czasie. W trakcie jednej wizyty zabieg można powtarzać od 2 do 6 razy. Natomiast całość procesu wybielania zamyka się średnio w 3-4 wizytach.
Wybielanie nakładkowe zębów
Zabieg polega na regularnej aplikacji środka wybielającego przy użyciu specjalnej szyny (nakładki). Szyna jest wyprofilowana i dopasowana do zębów pacjenta. Aby wybielić zęby, aplikuje się środek wybielający w wyznaczone miejsca w szynie i nakłada ją na zęby. Proces powtarza się z określoną przez dentystę częstotliwością. Zwykle zaleca się aplikację środka przez ok. 2 godziny dziennie, a satysfakcjonujące efekty pojawią się już po 2 do 4 tygodni przy codziennym stosowaniu. W razie niepokojących objawów należy skonsultować się z dentystą.
Wybielanie zębów w domu
Wybielanie zębów w domu przy użyciu powszechnie dostępnych środków jest bardzo popularne. Amerykańskie Towarzystwo Dentystyczne (ADA) określiło kryterium bezpieczeństwa dla środków do użycia bezpośrednio przez pacjenta. Głównymi substancjami zawartymi w produktach do wybielania zębów są: nadtlenek wodoru oraz nadtlenek mocznika.
Wybielanie zębów domowymi sposobami możemy wykonać, korzystając z:
Przeczytaj również:
Wybielanie zębów w domu – z czego skorzystać?
Zawartość nadtlenku wodoru w tych preparatach wynosi 3%, natomiast nadtlenku mocznika – 10% albo 15%. Domowe sposoby na wybielenie zębów pozwolą na zmianę odcienia zębów średnio o 3 stopnie według kolornika stomatologicznego. Mimo że środki te są dobrze tolerowane przez użytkowników, przy ich użyciu należy zachować szczególną ostrożność. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej i nieodpowiednie nawyki żywieniowe mogą doprowadzić do nadżerki szkliwa zębów, a w konsekwencji nieodwracalnych zmian w strukturze szkliwa, charakteryzujących się widocznymi przebarwieniami. Nadużywanie środków wybielających może spowodować zmiany w mikroflorze bakteryjnej, a następnie zmiany chorobowe błony śluzowej jamy ustnej.
Wybielanie zębów to jeden ze sposobów na osiągnięcie pięknego uśmiechu. Duży wybór metod wybielania zębów pozwala na uzyskanie zadowalających efektów w dość krótkim czasie. Dobór metody oraz czas jej trwania powinien być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, dlatego przed podjęciem decyzji warto skonsultować się ze stomatologiem.