Egzema. Jak się objawia, jak ją leczyć?
W dzisiejszych czasach na każdym kroku jesteśmy narażeni na działanie alergenów. Efekt kontaktu z takimi substancjami może być różny, w tym objawiać się zmianami skórnymi, które nazywamy egzemą.
Egzema – co to jest?
Egzema (wyprysk) to powierzchniowy stan zapalny skóry, który może być wywołany różnymi czynnikami. Główną przyczyną egzemy jest zazwyczaj alergia, ale wyprysk może być wynikiem kontaktu z grzybami, mikrobami czy skutkiem łojotoku.
Egzema – przyczyny
Zdrowa skóra człowieka zbudowana jest z kilku warstw:
- warstwy rogowej,
- naskórka,
- skóry właściwej,
- tkanki tłuszczowej.
Zdrowe komórki skóry są wypełnione wodą (bariera ochronna przed uszkodzeniami i infekcjami) oraz tłuszczami (pomagają w utrzymaniu temperatury ciała, zapobiegają wnikaniu szkodliwych substancji lub bakterii do komórek). Wraz z wiekiem zmniejsza się aktywność gruczołów, które nawilżają i zapewniają odpowiednią elastyczność skóry.
U osób z egzemą występują zmiany w strukturze skóry, które są wynikiem mutacji genetycznych. Skóra z egzemą:
- produkuje mniej tłuszczów i czynników nawilżających,
- często ma niedobór filagryny – białka, które zapewnia prawidłową funkcję barierową naskórka,
- niektóre komórki skóry mogą mieć nieregularny kształt to powoduje powstawanie szczelin między komórkami skóry i osłabienie jej bariery.
Egzema – objawy
Egzema zazwyczaj przebiega w czterech etapach – rumień, pęcherzyki, wysięk, strupy.
Wyróżniamy 3 fazy wyprysku, które zależą od stopnia nasilenia zmian skórnych:
- faza ostra – pojawia się silny rumień w ciągu kilku godzin od kontaktu z czynnikiem wyzwalającym; na skórze pojawiają się drobne, ropiejące pęcherzyki, powstają ogniska egzemy, które są niewyraźnie odgraniczone od otoczenia;
- faza podostra – następuje lekkie złuszczanie skóry, pojawiają się strupy na rumieniu;
- faza przewlekła – występuje po dłuższym czasie, gdy utrzymuje się stan zapalny; doprowadza on do przerostu naskórka i w konsekwencji bardzo silnego złuszczania; zmiany skórne są bardzo swędzące, często rozdrapywane; mogą pojawić się wykwity wtórne.
Egzema – rodzaje
Wyróżniamy różne odmiany egzemy, które różnią się między sobą obrazem choroby.
Wyprysk kontaktowy – najczęściej występująca odmiana, pojawia się w wyniku kontaktu z substancją drażniącą lub uczulającą.
Dzielimy go na:
- alergiczny – egzema pojawia się po kontakcie z alergenem, np. występującym w kosmetykach, lekach, biżuterii;
- niealergiczny – powstaje w wyniku zetknięcia skóry ze związkami drażniącymi o wysokim stężeniu.
Objawy zazwyczaj ograniczają się do miejsca kontaktu z alergenem czy substancją drażniącą, ale może też objąć większe obszary skóry. Początkowo pojawia się rumień z grudką wysiękową, która po pewnym czasie zmienia się w pęcherzyk. Pęcherzyk pęka, powstaje nadżerka, która pokrywa się strupem. Naskórek ulega pogrubieniu, a zmiana ustępuje bez pozostawienia blizny.
Wyprysk zawodowy – również wywołany alergenem lub podrażnieniem, ale związanym z wykonywaniem pracy zawodowej. Egzema objawia się zazwyczaj na rękach, może wystąpić także na twarzy, jeśli czynnikiem ją wywołującym jest substancja lotna.
Wyprysk łojotokowy – jest to przewlekły stan związany z nadmiernym wydzielaniem łoju przez gruczoły. Może być spowodowany grzybami z grupy drożdżaków, czynnikami zakaźnymi, zmianą pory roku czy chorobami przewlekłymi, np. AIDS. Zmiany najczęściej lokalizują się na owłosionej skórze głowy, w linii środkowej twarzy, za uszami, okolicy międzyłopatkowej, mostkowej, pomiędzy fałdami skórnymi i w zgięciach stawów. Egzema łojotokowa może wystąpić u noworodków, zazwyczaj na owłosionej skórze głowy. Zmiany na skórze są wysiękowe, często pokryte żółtymi strupami i swędzące. Lokalizują się w okolicy przymieszkowej włosów, mogą powodować zanikanie włosów. Wyprysk łojotokowy jest przewlekły i nawrotowy.
Wyprysk podudzi – ten rodzaj egzemy zazwyczaj pojawia się u osób starszych. Zmiany lokalizują się na podudziach i może towarzyszyć im owrzodzenie. Objawy mogą pojawić się na jednej lub obu nogach, gdzie występują żylaki. Skóra, do której nie dociera odpowiednia ilość krwi staje się ścieńczała i podatna na urazy. Czynnikiem wywołującym egzemę podudzi może być uraz mechaniczny, zakażenie bakteryjne lub drażniąca substancja chemiczna.
Wyprysk pieniążkowaty – to odmiana wyprysku kontaktowego. Objawy egzemy przybierają okrągły lub owalny kształt, z wyraźną granicą od zdrowej skóry, są pokryte grudkami i pęcherzami. Ich wielkość waha się od 0,5 cm do 2 cm. Często sączy się z nich płyn i pojawia się silny świąd. Lokalizują się na tułowiu, nogach, dłoniach. W fazie przewlekłej bardzo mocno się łuszczą. Spowodowane są alergią na alergeny bakteryjne, głównie paciorkowce.
Wyprysk potnicowy – egzema potnicowa lokalizuje się głównie na dłoniach i stopach. Wykwitami są napięte pęcherzyki, które mogą ulec nadkażeniu bakteryjnemu, wtedy ich zawartość jest ropna. Powodują bolesne nadżerki.
Wyprysk fotoalergiczny – jego przyczyną jest promieniowanie ultrafioletowe, naturalne i sztuczne. Pojawia się na odsłoniętych częściach ciała, które były wystawione na promieniowanie UV.
Wyprysk modzelowaty – objawy egzemy są podobne jak w wyprysku potnicowym. Zmiany skórne powstają na skutek zmian hormonalnych (często u kobiet w okresie menopauzy), przy częstych urazach mechanicznych, a także przy alergii kontaktowej.
Egzema na twarzy
Egzema na twarzy może dotknąć osoby w każdym wieku, w tym niemowlęta i dzieci. Na skórze pojawia się zaczerwienienie, wykwity rumieniowe, pęcherzyki wypełnione płynem. Zmiany mogą objąć też powieki, małżowiny uszu, wargi i skórę wokół nich.
Egzema na twarzy jest przyczyną dużego dyskomfortu, ponieważ zmiany są bardzo swędzące i ciężkie do ukrycia. Świąd może być na tyle silny, że zakłóca zasypianie i sen.
Czy egzema jest zaraźliwa?
Egzema nie jest chorobą zaraźliwą. Nie można się zakazić wypryskiem przez kontakt z chorą osobą, współdzielenie przedmiotów, np. pościeli czy ręcznika.
Egzema – jak leczyć?
Podstawą leczenia egzemy jest eliminacja przyczyny, czyli alergenu. W przypadku wyprysku zawodowego ważne jest zapobieganie oraz odpowiednia ochrona przed kontaktem z substancjami szkodliwymi, np. poprzez noszenie ochronnej odzieży czy rękawiczek. Przed wdrożeniem leczenia warto wykonać testy diagnostyczne, które wykrywają nadwrażliwość kontaktową na różne substancje.
Podstawowy test zawiera siedem grup alergenów:
- metale – siarczan niklu, chlorek kobaltu, dwuchromian potasu,
- składniki gumy,
- p-fenylenodiamina (sztuczna henna),
- żywice, np. epoksydowa,
- leki – siarczan neomycyny, benzokaina,
- lanolina,
- konserwanty – formalina, wioform, paraben mix,
- substancje zapachowe – balsam peruwiański, kalafonia.
Dostępne są także rozszerzone zestawy do testowania, które są używane gównie przy egzemie zawodowej.
Leczenie egzemy możemy podzielić na miejscowe i ogólne.
W leczeniu miejscowym stosuje się na skórę preparaty z kortykosteroidami. Dostępne są różne postacie, w tym kremy, mleczka, aerozole, roztwory, które pozwalają na aplikację leku na każdej części ciała, w tym na owłosioną skórę. W przypadku nadkażenia bakteryjnego zmian na skórze zalecane jest stosowanie preparatów antyseptycznych.
W przypadku wyprysku łojotokowego zastosowanie znajdują preparaty z ketokonazolem, izotretynoiną. W przypadku egzemy potnicowej lekarz może zdecydować o nacięciu pęcherzy i zastosowaniu antybiotyku.
Leczenie ogólne jest wprowadzane w przypadku, gdy leczenie miejscowe nie jest wystarczające. W przypadku nadkażeń bakteryjnych wprowadza się antybiotyki doustne. Zastosowanie w leczeniu ogólnym znajdują kortykosteroidy, leki przeciwalergiczne.
Pielęgnacja skóry z egzemą
Najważniejszym elementem leczenia egzemy jest odpowiednia, codzienna pielęgnacja. Źle dobrana pielęgnacja lub jej brak może doprowadzić do powstania podrażnień, świądu, a co za tym idzie drapania i uszkodzeń skóry. Pęknięte, krwawiące lub sączące się obszary skóry są narażone na zakażenie. Infekcja zaostrza egzemę i opóźnia gojenie zmian skórnych.
Pierwszym etapem pielęgnacji skóry z egzemą jest jej odpowiednie oczyszczanie. Usunięcie brudu, zanieczyszczeń i martwych komórek naskórka zapobiega rozwojowi infekcji. Zalecenia mówią o codziennych kąpielach lub prysznicu z użyciem emolientów do mycia ciała. Zwykła woda bez ich dodatku wysusza skórę. Emolient oczyszcza skórę, zmniejsza uczucie swędzenia i zatrzymuje wilgoć w komórkach. Woda powinna być letnia, zbyt wysoka temperatura może nasilić egzemę. Jeśli zauważysz, że woda szczypie Cię w skórę, przed wejściem do kąpieli lub pod prysznic nałóż emolient bez spłukiwania, a następnie delikatnie go zmyj.
Kolejnym etapem pielęgnacji jest zastosowanie odpowiedniego produktu do nawilżenia skóry. Zastosuj do tego specjalistyczne emolienty, które nie tylko nawilżają skórę i łagodzą swędzenie, ale także pozostawiają na niej warstwę, która zapobiega parowaniu wody. Regularne stosowanie emolientów przywraca prawidłowe funkcjonowanie skóry, zapobiega wnikaniu substancji drażniących i alergenów. Emolienty zawsze nakładaj czystymi rękami. Delikatnie wmasuj je w skórę, tyle razy w ciągu dnia, ile potrzebujesz. Na noc możesz wybraćkosmetyk o bogatszej, tłustszej konsystencji, która nawilży skórę na dłużej.
4 porady przy egzemie
- Jeśli Twoja skóra jest szczególnie gorąca i mocno swędzi, spróbuj włożyć emolient do lodówki przed użyciem. Zimno złagodzi dolegliwości.
- Utrzymuj umiarkowaną temperaturę w pomieszczeniach, zwłaszcza w sypialni. Przegrzewanie sprawia, że nasila się swędzenie.
- Wybieraj pościel, kołdry i poduszki wykonane z włókien, które możesz prać w temperaturze 60 stopni. Są one siedliskiem roztoczy kurzu domowego, które mogą nasilić objawy egzemy.
- Staraj się wyeliminować czynniki stresujące przed końcem dnia. Stres utrudnia zasypianie, a w trakcie snu nasze komórki szybciej się regenerują.
Egzema u dzieci
Opieka nad dzieckiem z egzemą jest pełna wyzwań. Dzieci mogą buntować się przed stosowaniem emolientów. Pamiętaj, że regularne stosowanie odpowiednich środków nawilżających skórę łagodzi objawy egzemy i zapobiega zaostrzeniom choroby.
Zachęcaj dziecko do samodzielnego nakładania ich na skórę poprzez zabawę. Możecie razem łączyć kropki na skórze, malować zabawne buźki czy kształty. Stosowanie emolientów może być przyjemną zabawą, a nie przykrym obowiązkiem.
- Lewandowska I., Wyprysk, czyli egzema jako jedna z najczęstszych chorób alergicznych skóry, Pielęgniarstwo Polskie, 2013.
- https://eczema.org/wp-content/uploads/Living-with-Eczema-info-for-adults-2023.pdf
- https://eczema.org/wp-content/uploads/Healthcare-Professionals-Guide-June-2018.pdf
Osoba w mojej bliskiej rodzinie choruje i wiem jak czasem bywa trudno. Masa specyfików do mycia i smarowania, i czasem nawet to nie pomaga.
Lekarka poleciła mężowi emolienty i nareszcie widać poprawę.
Niestety teraz zbliża się okres grzewczy a u mojego syna to zwykle najgorszy czas jeśli chodzi o azs. Często dochodzi do zaostrzenia i bardzo go swędzi skóra. Na takie momenty polecam płyn do kojącej kąpieli. Naprawdę działa cuda. Ulga jest szybka i odczuwalna, syn śpi lepiej i mniej się drapie. Polecam spróbować. Pozdrwiam
Cześć. Też polecam ten płyn do kojącej kapieli. Daje dużą ulgę i co ważne natychmiastową ulgę. Stosuję u dziecka któremu jak wiadomo ciężko wyjaśnić czemu boli itd. Córka zasypia od razu po takiej kąpieli, a niestety czsaem ma z tym trudności ze względu na swędzenie skóry