Zakwaszenie organizmu – objawy, przyczyny i profilaktyka
Zakwaszenie jest stanem zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. To obecnie dosyć powszechny problem wynikający z szybkiego tempa życia, wysokiego poziomu stresu oraz nieodpowiedniego odżywiania. Jakie są objawy zakwaszenia i jak się przed nim uchronić?
Co to jest zakwaszenie organizmu?
Wszystkie produkty dostarczane do organizmu charakteryzują się określonym odczynem pH, podawanym w 14-stopniowej skali pH. Skala ta opiera się na aktywności jonów wodorkowych w roztworach wodnych. Organizm człowieka, a dokładniej płyny ustrojowe, również wykazują pewien poziom pH, którego prawidłowa wartość mieści się w granicach 7,38-7,42 i może wahać się w zależności od tego, co jest dostarczane do organizmu. Dla uproszczenia przyjęło się, że wartości:
- 0-7 wskazują na odczyn kwasowy,
- 7-14 wykazują odczyn zasadowy,
- równe lub zbliżone 7 są wyznacznikiem odczynu obojętnego.
Długotrwałe dostarczanie nadmiaru substancji kwasotwórczych nie doprowadzi do dużych wahań poziomu pH krwi, ponieważ organizm posiada mechanizmy regulujące, które w tym momencie zaczną intensywniej działać. Należy do nich regulacja przez bufory chemiczne oraz intensywniejsze wydalanie kwasu przez nerki i przez drogi oddechowe. Ich długotrwała eksploatacja może być jednak niekorzystna zarówno dla naszego zdrowia, jak i samopoczucia, dlatego zaczęto przywiązywać tak dużą wagę do stanu równowagi kwasowo-zasadowej. Warto wówczas zwiększać dostarczanie związków o odczynie zasadowym, aby wyrównać poziom pH w organizmie.
Zakwaszenie organizmu – przyczyny
Do najczęstszych przyczyn zakwaszenia organizmu należą:
- stosowanie używek (alkohol, papierosy, mocna kawa),
- rygorystyczne diety odchudzające lub eliminacyjne,
- przyjmowanie niektórych leków,
- bardzo intensywna aktywność fizyczna, niedostosowana do możliwości osoby ćwiczącej,
- występowanie chorób przewlekłych,
- długotrwały stres, wstrząs psychiczny, poważne problemy osobiste.
Zakwaszenie organizmu – objawy
Do objawów zakwaszenia można zaliczyć:
- bóle głowy, mięśni i stawów,
- przewlekłe zmęczenie i problemy z koncentracją,
- słabe samopoczucie,
- nerwowość,
- problemy trawienne – zgaga, niestrawność, wzdęcia, bóle brzucha, biegunki lub zaparcia,
- osłabienie włosów i paznokci, problemy z cerą, suchość skóry,
- częste infekcje i dokuczliwe objawy alergiczne.
Długotrwałe zakwaszenie organizmu może nieść za sobą poważne skutki w postaci:
- alergii,
- nowotworów,
- cukrzycy,
- miażdżycy,
- otyłości,
- choroby wrzodowej i innych.
Jak sprawdzić zakwaszenie organizmu?
Aby sprawdzić zakwaszenie organizmu, pomocne mogą okazać się:
- badanie moczu na zawartość jonów wodorkowych, z wykorzystaniem papierka lakmusowego. To popularne badanie pomagające zdiagnozować zaburzony stan równowagi. Wykonuje się je o różnych porach dnia.
- badanie z krwi – tzw. badanie gazometryczne przydatne w diagnozowaniu silnego stanu zakwaszenia.
Profilaktyka zakwaszenia organizmu
Ponieważ tendencja do zakwaszenia organizmu wynika głównie z rodzaju spożywanego pokarmu, możemy w taki sposób modyfikować swoją dietę, aby w miarę możliwości zawierała ona więcej produktów o potencjale odkwaszającym niż zakwaszającym. Aby móc cieszyć się zrównoważonym stanem organizmu, warto:
- włączyć do codziennego jadłospisu świeże warzywa i owoce,
- wypijać dziennie co najmniej 1,5 l czystej wody i naparów ziołowych,
- wzbogacić dietę o produkty bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (kwasy omega-3 i omega-6),
- unikać soli na rzecz aromatycznych ziół,
- całkowicie zrezygnować z żywności wysokoprzetworzonej,
- rzucić palenie i zaprzestać picia alkoholu.
Istotne jest też wdrożenie, dopasowanej do możliwości i stylu życia, aktywności fizycznej. Niektóre badania mówią także o korzystnym wpływie regularnego saunowania.
Jak widać, zdrowe odżywianie i odpowiednia dawka ruchu to klucz do osiągnięcia równowagi i uniknięcia przykrych konsekwencji zakwaszenia organizmu.
A co z kiszonkami, są zdrowe?
TAK
Tylko alkaliczna woda jonizowana. Polecam jonizator wody Aquator.
Pitu pitu
Dodaj cytryny do zwyczajnej wody i też uzyskasz efekt alkalizujący(sok z cytryny, pomimo że kwaśny w smaku, ma działanie alkalizujące)
Świetne informacje prosto przedstawione
Dzień dobry , mam pytanie . Od około roku mam ból pod stopą jest niecodzienny . Początkowo bolało mnie czasami jak by paliła mi się stopa od wewnątrz. Teraz ból jest coraz częstrzy , najgorzej boli w butach , wszystkich butach, nawet w tych w których kiedyś nic nie czułem. Jak naciskam poduszkę pod stopą to jak by mi coś przeskakiwało i raził mnie prąd z pastucha. Czy to też objawy zakwaszenia?
Dzień dobry, podane przez Pana symptomy nie są objawami zakwaszenia. Powyższe objawy mogą być przyczyną neuralgii nerwu podeszwowego. W celu diagnozy proszę udać się do lekarza ortopedy, który wykona badanie fizykalne, a w razie potrzeby skieruje na kolejne badania.
Dna moczanowa
Od kilku dni spie po 11 godzin, wstaję nie wyspana, bardzo późno zaczynam jesc swój pierwszy posiłek. Wczoraj mój pierwszy posiłek jadłam po godzinie 19.
Mam często ataki nerwosci lub niecheci do wszystkiego.
Mam podobnie plus ciągle zmęczenie, apatia,problemy z oddychaniem i nużliwość mieśni zwłaszcza po przebudzeniu nie więc co to jest, być może nerwica lub depresja czytałam że może dawać takie objawy