Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
92

Zatrucie lekami. Przykłady, przyczyny, objawy, postępowanie

Słuchaj artykułu

Zatrucia lekami są niebezpieczne dla zdrowia. Mogą być to celowe próby przedawkowania albo przypadkowe zażycia zbyt dużej ilości leku. W wielu przypadkach wymagana jest hospitalizacja pacjenta. Jakie objawy towarzyszą zatruciu lekami?

Zatrucie lekami. Przykłady, przyczyny, objawy, postępowanie

Czym jest zatrucie?

O zatruciu mówi się wówczas, gdy w sposób umyślny lub przypadkowy do organizmu zostanie wprowadzona trucizna. W tym kontekście trucizną jest lek podany w taki sposób, że jego działanie może wywołać niebezpieczne dla zdrowia i życia objawy zatrucia. 

Pamiętajmy, że tylko odpowiednie dawkowanie leku sprawia, że ma on właściwości lecznicze. Stosowanie preparatu w innej dawce niż zalecana może spowodować zatrucie.

Zatrucie lekami – objawy

Do często występujących zatruć zalicza się zatrucia poniższymi grupami leków.

Zatrucie lekami nasennymi

Benzodiazepiny to leki o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym i przeciwdrgawkowym.

Jeżeli dojdzie do zatrucia benzodiazepinami, najczęściej występującymi objawami są:

  • znużenie,
  • spowolnienie, 
  • senność, 
  • niezrozumiała mowa,
  • problemy z widzeniem,
  • trudności w utrzymaniu równowagi,
  • spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Wyżej wymienione objawy następują stosunkowo szybko, bo już po upływie ok. 30 minut po zażyciu leku. Są to pierwsze symptomy świadczące o postępującym zatruciu i nie należy ich bagatelizować.

Zatrucie lekami psychotropowymi

Neuroleptyki to silne leki o działaniu przeciwpsychotycznym stosowane w leczeniu m.in. schizofrenii czy psychoz. Wykazują też działanie uspokajające i przeciwwymiotne.

Zatrucie neuroleptykami objawia się zazwyczaj:

  • suchością w jamie ustnej,
  • intensywnym bólem głowy z towarzyszącymi zawrotami,
  • trudnościami w utrzymaniu prawidłowej równowagi,
  • nudnościami,
  • zaburzeniami ostrości widzenia,
  • zwężeniem źrenic ze słabą reakcją na światło.

Są to objawy, które można zaobserwować po ok. godzinie od podania leku. Jeżeli pacjentowi nie zostanie udzielona pomoc lekarska – może być to niebezpieczne dla jego życia.

Zatrucie lekami przeciwdepresyjnymi

Leki przeciwdepresyjne, a mianowicie trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne mogą wywoływać zespół cholinolityczny.

Do jego objawów zaliczamy:

  • uczucie zmęczenia,
  • szumy uszne,
  • zaburzenia ostrości widzenia,
  • suchość błon śluzowych, 
  • suchość skóry,
  • zmniejszona perystaltyka przewodu pokarmowego,
  • rozszerzone źrenice,
  • problemy z oddawaniem moczu,
  • splątanie, 
  • majaczenie,
  • halucynacje, 
  • ruchy mimowolne (zrywania mięśniowe).

Zatrucie lekami przeciwbólowymi

Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym często wybieranym w łagodzeniu tych objawów.

Nieumiejętne stosowanie paracetamolu może być groźne dla zdrowia, co objawia się:

  • nudnościami,
  • bólem brzucha,
  • wymiotami,
  • intensywną potliwością,
  • bladością skóry.

To wczesne symptomy zatrucia paracetamolem, które występują od 1 do 4 godzin od podania leku. Po dobie od podania do nawet 3 dni mogą pojawić się sygnały świadczące o uszkodzeniu wątroby.

W tym czasie można zaobserwować:

  • niewydolność nerek,
  • kwasicę metaboliczną,
  • skazę krwotoczną,
  • senność,
  • śpiączkę.

Zatrucie paracetamolem to stan bezpośredniego zagrożenia życia, który wymaga jak najwcześniejszego podjęcia leczenia, najlepiej już przy wystąpieniu pierwszych objawów. Dzięki temu pacjent może uniknąć pojawienia się ostrej niewydolności wątroby.


Przechowywanie i dawkowanie leków
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Zatrucie lekami – pierwsza pomoc

Osoba, u której podejrzewa się zatrucie lekami, powinna być jak najszybciej przetransportowana do szpitala. W ciągu pierwszych godzin należy pozbyć się z żołądka zalegającej w nim substancji. W tym celu wykonuje się płukanie żołądka. Jeśli znamy nazwę substancji zażytej przez pacjenta, należy już podczas wzywania pomocy przekazać ją lekarzom bądź ratownikom. Znaczenie ma również czas, który upłynął od momentu przyjęcia leku, a także ilość preparatu, nawet przybliżona, uwzględniająca dawkę oraz łączną liczbę przyjętych tabletek lub wypitego syropu. Jeżeli przy osobie, która uległa zatruciu, znajdują się pojemniki po lekach, je również powinno się zabrać ze sobą i pokazać udzielającym pomocy. Skróci to czas diagnostyki i przyspieszy podejmowanie decyzji co do konieczności wprowadzenia określonych procedur medycznych i włączenia ewentualnych odtrutek.

Zatrucia lekami są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia, dlatego przed zażyciem leku zawsze powinno się zapoznać z informacjami znajdującymi się w ulotce. Nie należy przekraczać zalecanych dawek leku, gdyż takie postępowanie może skutkować toksycznym działaniem specyfiku. Pamiętajmy, aby leki przechowywać poza zasięgiem dzieci.

  1. 7 października 2021, 16:03
    Zofia

    Mąż przyjął lek który nie można, gdy bierze się leki na cukrzycę, ma biegunkę i wymioty, już drugi tydzień, co robić?

    1. 13 października 2021, 14:53
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry, proszę skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub z oddziałem ratunkowym pogotowia.

  2. 26 stycznia 2022, 23:02
    Natalia

    Dobry wieczór, przedwczoraj raz wymiotowałam po paracetamolu i dziś dwa razy. Jak długo może trwać zatrucie? Pytam, ponieważ nie mogę jeść. Piję colę i łagodzi to chęć wymiotów, ale nie mogę ciągle pić coli – po jakim czasie przestanę wymiotować?

    1. 3 lutego 2022, 10:26
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Czas występowania objawów ze strony układu pokarmowego w dużej mierze zależy od przyczyny. Jeżeli nie doszło u Pani do zatrucia pokarmowego, nie występuje u Pani nieżyt wywołany np. wirusem, a wymioty są stricte związane z jednorazowym przyjęciem leku w standardowej dawce (jest to rzadkie działanie niepożądane), to nie powinny się utrzymywać dłużej niż dobę. Picie coli nie jest rekomendowane w przypadku występowania nudności czy wymiotów. Należy popijać płyny (woda niegazowana, słaba herbata) niewielkimi porcjami, można też włączyć elektrolity – w celu uniknięcia odwodnienia. Zaleca się dietę lekkostrawną.

  3. 21 kwietnia 2022, 03:07
    Anonim

    Moj chłopak wieczorem wziął dwie tabletki na kręgosłup, nie przeczytał że takie leki zażywa się po pół tabletki. Kazałam mu iść zwymiotować, lecz nadal widzę że źle się czuję. Co robić?

    1. 21 kwietnia 2022, 09:58
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry, jeśli objawy niepożądane utrzymują się cały czas, należy udać się na oddział ratunkowy.

  4. 25 maja 2022, 23:29
    Małgorzata

    Witam. Po wizycie u lekarza i stwierdzeniu u dziecka 15 miesięcznego owsicy został mu przepisany lek z substancją czynną pyrantel. Nie wiem dlaczego, ale na kartce od lekarza źle przeczytałam i podałam dziecku przez dwa dni po 5 ml leku. Synek przyjął 10 ml leku. Na drugi dzień pojawił się obrzęk nad uszami. Pojechaliśmy na pogotowie, dostał leki przeciwhistaminowe. Po 12 godzinach nie było śladu po obrzęku. Lekarz z pogotowia nie wiedział czy może to być objaw przedawkowania leku. Moje pytanie brzmi, czy obrzęk mógł być objawem przedawkowania? Nie mogę sobie poradzić psychicznie,że przeze mnie cierpiało moje dziecko.

    1. 31 maja 2022, 11:55
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, ustąpienie objawów po podaniu leków przeciwhistaminowych świadczy prawdopodobnie o alergicznym podłożu obrzęku, a działaniem niepożądanym leku wg jego karty charakterystyki mogą być alergiczne wysypki skórne. Substancja czynna leku wchłania się w niewielkim stopniu, ciężko natomiast określić, czy obrzęk miał związek z podaniem większej dawki. Uczulać mogą również substancje pomocnicze, a reakcja alergiczna, jeśli była spowodowana lekiem, mogła również wystąpić przy zaleconym dawkowaniu.

  5. 8 czerwca 2022, 13:53
    ROKSANA

    Dzień dobry. W sobotę moja znajoma wzięła tabletki xefo Rapid i Neurovit, kilka sztuk. Skarży się na pardzo silny ból żołądka ( leczy się na refluks żołądka) , oraz na silny ból pleców na wysokości żołądka. Jak można jej pomóc?

    1. 9 czerwca 2022, 11:01
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Pani znajoma powinna pilnie skonsultować się z lekarzem.

  6. 12 lipca 2022, 13:48
    Nikodem

    czy po 2 tabletkach pyralginy i 2 łyżeczkach ibum forte coś mi się stanie? wziąłem tyle z powodu bólu zęba, który nie chciał puścić. Leki były przyjmowane w odstępie 15-20 minut

    1. 13 lipca 2022, 15:10
      mgr farm. Agnieszka Działo
      mgr farm. Agnieszka Działo

      Dzień dobry, dorosłym i młodzieży w wieku 15 lat lub więcej (>53 kg) można podawać maksymalnie 1000 mg metamizolu w dawce pojedynczej (odpowiada to 2 tabletkom) nie częściej niż 4 razy na dobę w odstępach wynoszących 6-8 godzin, co odpowiada maksymalnej dawce dobowej 4000 mg. Oznacza to, aby dobowo nie przyjmować więcej niż 8 tabletek Pyralginy. Dwie łyżeczki Ibum Forte to dawka 400 mg, czyli zazwyczaj stosowana w celu złagodzenia bólu. Odstęp między podaniem obu leków powinien być większy. Proszę następnym razem stosować się do zaleceń z ulotki, ewentualnie obserwować, czy nie wystąpią działania niepożądane (zazwyczaj żołądkowo-jelitowe). Jednorazowe przyjęcie obu preparatów nie powinno zagrażać życiu ani zdrowiu. Jeżeli lek wykazuje za słabe działanie powinno się sięgnąć po mocniejszą substancję czynną (np. leki z naproksenem, ketoprofenem lub diclofenakiem) lub o przedłużonym działaniu (niestety w większości dostępne na receptę), nie zaś zwiększać dawkę ponad maksymalną jednorazową lub łączyć go z innymi lekami przeciwbólowymi.

  7. 29 listopada 2022, 17:09
    Krzysztof

    Witam, leczę się na możliwość hemikranii/klasterowych bóli głowy. Od miesiąca biorę Proaxon, Preato 150mg oraz wdrożono mi Sumamigren 50 mg. Od kilku dni odczuwam spore bóle brzucha, nudności, “puste” wymioty, drgania i ataki paniki związane ze stresem. Miesiąc temu TK wykazało granicznej wielkości wątrobę, dodatkową śledzionę oraz lekko pogrubiałą ścianę żołądka. Czy jest to bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia?

    1. 7 grudnia 2022, 08:20
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry. Powinien Pan koniecznie skonsultować się z lekarzem.

  8. 5 stycznia 2023, 17:48
    capra worldwide

    Właśnie przyjęłam ok. 5x paracetamol, 150mg sertraliny, i kilkanaście malutkich różowych tabletek (jakiś antydepresantów). Mam okolo 54 kg. czy powinnam się martwic (tj. czy przeżyję?)i próbować wywołać wymioty?

    1. 11 stycznia 2023, 13:32
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry. Po przyjęciu tabletek o nieznanym składzie czy pochodzeniu należy udać się na oddział SOR, gdyż może dojść do zatrucia organizmu. Przyjmowanie tabletek w nadmiernej ilości oraz o nieznanym składzie może doprowadzić do zaburzenia czynności wielu narządów, a w konsekwencji także do śmierci.

  9. 17 maja 2024, 08:35
    Wołodymir

    Zainteresowanie takimi artykułami nie bierze się z chęci zrobienia sobie krzywdy. Niepotrzebnie Gogle sugeruje kontakt ze specjalistą bo uważa że osoba czytająca jest stuknięta

  10. 21 maja 2024, 07:25
    Klaudia

    witam moja koleżanka przedawkowała leki nasenne miała płukanie żołądka i jest pod kroplówką za jaki czas wyjdzie z szpitala jak jej stan jest stabilny?

    1. 21 maja 2024, 07:32
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Długość pobytu w szpitalu zależy od stanu pacjenta oraz wyników badań. Lekarz prowadzący podejmuje ostateczną decyzję o wypisaniu pacjenta ze szpitala.

  11. 31 maja 2024, 13:20
    Bartek

    Wziąłem leki psychiatryczne z kilkanaście sztuk nie wiem co zrobić ciagle dziwnie się zachowuje jest szansa że mi samo przejdzie?

    1. 31 maja 2024, 15:16
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Proszę pilnie skontaktować się z lekarzem.

  12. 2 lipca 2024, 08:33
    Natalia

    Wczoraj zażyłam 15 tabletek paracetamolu jednak po chwili mój chłopak odrszu kazał mi wymiotować co prawda zwymiotowalam kilka razy i aktualnie nie czuje żadnych skutków ale czy powinnam się martwić?

    1. 2 lipca 2024, 09:02
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      W przypadku przedawkowania paracetamolu nawet do 24 godzin objawy zatrucia mogą nie wystąpić. Po 24-72 godz. pojawia się ból w okolicy prawego nadbrzusza. Po tym czasie dochodzi do niewydolności wątroby. Proszę pilnie skonsultować się z lekarzem.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę