Hyperemesis gravidarum, czyli niepowściągliwe wymioty ciężarnych
Nudności i wymioty to jedne z pierwszych i najczęstszych objawów wczesnej ciąży. Występują u ponad 50% przyszłych mam i, o ile osiągają łagodne lub umiarkowane nasilenie, powodują jedynie dyskomfort i gorsze samopoczucie. Niestety potrafią też mieć niekontrolowany charakter o bardzo dużym natężeniu i wówczas określane są jako niepowściągliwe wymioty ciężarnych.
Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – przyczyny
Niepowściągliwe wymioty ciężarnych to inaczej NWC lub HG – od łacińskiej nazwy Hyperemesis gravidarum. Pierwsze symptomy pojawiają się zwykle ok. 5-6 tygodnia ciąży, osiągając najwyższe nasilenie w 8-9 tygodniu.
U 60% kobiet dotkniętych tych problemem objawy ustępują wraz z końcem pierwszego trymestru.
Szczegółowa patogeneza niepowściągliwych wymiotów ciężarnych nie jest znana. Zakłada się, że etiologia ma charakter wieloczynnikowy, w głównej mierze wynikający ze zmian hormonalnych, ale także z przebytych infekcji czy kondycji psychicznej.
Badania wskazują, że bardziej narażone na uporczywe wymioty są kobiety:
- młode,
- w pierwszej ciąży,
- w ciąży mnogiej,
- spodziewające się dziewczynki,
- cierpiące na migrenę,
- cierpiące na chorobę lokomocyjną,
- z HG w wywiadzie rodzinnym.
Do wystąpienia HG mogą predysponować również:
- stany przebiegające z nadczynnością tarczycy,
- choroby psychiczne,
- astma,
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
- cukrzyca przed ciążą.
Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – konsekwencje
Niepowściągliwe wymioty mogą doprowadzić u ciężarnych do:
- utraty masy ciała,
- odwodnienia,
- ketonurii,
- zasadowicy metabolicznej,
- zaburzeń elektrolitowych,
- zaniku mięśni,
- w skrajnych przypadkach do encefalopatii Wernickego.
Występowanie mało nasilonych lub umiarkowanych nudności i wymiotów u ciężarnych nie przekłada się na gorsze wyniki neonatologiczne. Ponadto u kobiet dotkniętych tą dolegliwością zaobserwowano niższe ryzyko poronienia.
Uporczywe wymioty, wielokrotne hospitalizacje i niski przyrost masy ciała w ciąży (<7 kg) często skutkuje niską masą urodzeniową oraz porodem przedwczesnym przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży.
Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – rozpoznanie
Na pełne badanie przedmiotowe pacjentki uskarżającej się na uporczywe wymioty składa się pomiar:
- masy ciała,
- temperatury,
- ilości oddechów,
- ciśnienia krwi,
- tętna.
Ponadto należy poszukać oznak odwodnienia w postaci suchych błon śluzowych czy mało napiętej skóry. Wskazane jest również sprawdzenie tarczycy pod kątem obecności wola, objawów otrzewnowych, a także ocena tkliwości brzucha i podbrzusza. Należy wykonać USG, by ocenić stan płodu, zlecić badania krwi i moczu oraz wykluczyć inne możliwe przyczyny wymiotów, np. zaburzenia żołądkowo-jelitowe, neurologiczne czy zakażenie układu moczowo-płciowego.
Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – leczenie
W przypadku niepowściągliwych wymiotów ciężarnych najważniejszą kwestią jest podaż płynów i odpowiednie nawodnienie pacjentki. Poza elektrolitami przy długotrwałych wymiotach należy uzupełnić niedobór witaminy B1, by nie dopuścić do ostrego powikłania, jakim jest encefalopatia Wernickego. U kobiet, u których nie zaobserwowano poprawy po nawodnieniu, wprowadza się leczenie farmakologiczne. Pirydoksyna, czyli witamina B6 charakteryzuje się udowodnioną skutecznością w łagodzeniu objawów niepowściągliwych wymiotów ciężarnych i dobrym profilem bezpieczeństwa.
Dopuszcza się także stosowanie:
- leków przeciwhistaminowych (m.in. doksylamina, prometazyna, dimenhydrynat),
- antagonistów receptora dopaminy (metoklopramid, domperidon, chlorpromazyna),
- antagonistów receptora serotoninowego (ondansetron) o działaniu przeciwwymiotnym.
Gdy powyższe leczenie nie przynosi poprawy, a ciężarna jest wielokrotnie hospitalizowana i nadal utrzymuje się spadek masy ciała, wdraża się żywienie dojelitowe lub pozajelitowe. Są to procedury zarezerwowane wyłącznie dla niezwykle ciężkich przypadków, ze względu na ryzyko zakażeń i innych powikłań.
W przypadku pojawiających się nudności i wymiotów warto też stosować się do ogólnych zaleceń dla ciężarnych. Należy:
- jeść mało, ale często,
- unikać kofeiny,
- unikać pikantnych, kwaśnych i ciężkostrawnych potraw oraz jedzenia o intensywnym zapachu.
Wskazana jest:
- dieta bogatobiałkowa i ubogotłuszczowa,
- picie naparu z imbiru,
- unikanie bodźców mogących wywołać wymioty.
Ważne jest także wsparcie emocjonalne, dlatego pomocna może okazać się relaksacja czy psychoterapia.
Wymioty i nudności to jedne z wielu charakterystycznych objawów towarzyszących ciąży. Niekiedy są na tyle silne, że w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie. W tym przypadku warto skonsultować się z lekarzem, który na podstawie badań może stwierdzić występowanie niepowściągliwych wymiotów ciężarnych i w razie potrzeby wprowadzić odpowiednie leczenie.
Źródła:
- Unzila A. Nayeri M.D., Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – postępowanie krok po kroku,
- Bottomleya C., Bourne T., Management strategies for hyperemesis, Best Practice & Research Clinical Obstetrics and Gynaecology 2009, w tłum. A. Łukasik,
- Tylec-Osóbka E., Wojtuń S., Gil J., Podstawowe zasady postępowania w przebiegu chorób układu pokarmowego u kobiet w ciąży, Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Radomiu, Klinika Gastroenterologii, Centralny Szpital Kliniczny MON WIM w Warszawie 2012.