Świerzb. Jak go wyleczyć?
Świerzb jest chorobą zakaźną skóry wywoływaną przez świerzbowca ludzkiego. Charakteryzuje się występowaniem na skórze powierzchniowych ran, silnym świądem i wtórnymi zakażeniami. Czy świerzb jest zaraźliwy? Jak go leczyć?
Świerzb – co to jest?
Świerzb to choroba zakaźna wywołana świerzbowcem ludzkim. Jest on gatunkiem zewnątrzpasożytniczego roztocza. Ma białawy kolor, a jego wielkość nie przekracza 0,5 mm. Odżywia się płynem tkankowym i zrogowaciałą warstwą naskórka żywiciela, w której drąży tunele. W ślepo zakończonych norkach samice składają 2-3 jaja, z których wylęgają się larwy. W ciągu 3 tygodni przekształcają się w dojrzałe świerzbowce.
Świerzb – zaraźliwość
Okres wylęgania świerzbu wynosi od 3 dni do 3 tygodni. Jest to czas, w którym jeszcze nie pojawiają się żadne objawy, ale już możesz zarażać innych. W związku z tym leczenie muszą podjąć wszystkie osoby z najbliższego otoczenia chorego, nawet te, u których nie występują żadne objawy. Po 4-6 tygodniach rozwija się reakcja alergiczna na obecność białek świerzbowców i kału w wydrążonych norach, co powoduje intensywne swędzenie i wysypkę.
Do zarażenia świerzbem może dojść przez bezpośredni kontakt z chorym (w większości przypadków) lub w wyniku kontaktu z przedmiotami zanieczyszczonymi żywymi świerzbowcami, np. pościel, ręcznik, ubranie (rzadziej).
Na zakażenie świerzbem szczególnie narażeni są współdomownicy, z czego najbardziej wrażliwe są dzieci i osoby starsze. Im dłużej pasożyt przebywa na żywicielu, tym większe ryzyko przeniesienia zakażenia na inną osobę.
Świerzb – objawy
Charakterystycznym objawem świerzbu jest świąd. Nasila się on po rozgrzaniu ciała, szczególnie w nocy lub po kąpieli.
Zmiany skórne przypominają wysypkę alergiczną i bywają z nią często mylone. Mają postać grudkowo-pęcherzykową.
Wysypka obejmuje najczęściej:
- przestrzenie międzypalcowe rąk,
- łokcie,
- zgięcia i fałdy skórne,
- tułów (głównie okolice pępka),
- brodawki sutkowe u kobiet,
- okolice narządów płciowych (zwłaszcza u mężczyzn),
- pośladki.
U dorosłych głowa, szyja, dłonie, stopy i plecy zazwyczaj nie są objęte chorobą. Nory świerzbowcowe są zazwyczaj widoczne na rękach i nadgarstkach, natomiast grudki i guzki pojawiają się w pozostałych okolicach.
U dzieci świerzb zajmuje również dłonie i stopy, a także owłosioną skórę głowy. Dodatkowo może wystąpić na tułowiu, dłoniach i stopach, gdzie pojawiają się zmiany pęcherzykowe, krosty i guzki.
Uporczywy świąd prowadzi do ciągłego drapania skóry i uszkodzeń naskórka. Stwarza to doskonałe warunki do nadkażeń bakteryjnych i przenoszenia zakażenia na inne części ciała. W przypadku nieleczonego długo trwającego świerzbu pojawiają się poważniejsze objawy niż jedynie łuszczące się grudki i pęcherzyki.
Zaliczamy do nich:
- przeczosy – linijne nadżerki naskórka spowodowane intensywnym drapaniem,
- strupy i objawy wtórnej infekcji (liszajca).
W rzadkich przypadkach może wystąpić typ świerzbu zwany świerzbem norweskim.
Na ten rodzaj zakażenia są narażone osoby:
- z obniżoną odpornością,
- w podeszłym wieku,
- o złym stanie zdrowia.
Przy świerzbie norweskim występują nasilone zmiany skórne, które zajmują również twarz, owłosioną skórę głowy i grzbiet. Na ciele mogą pojawić się obszary nawarstwionej złuszczonej skóry w postaci cienkiej skorupy.
U osób chorujących na świerzb norweski nie muszą pojawiać się charakterystyczne symptomy tej choroby (silny świąd i wysypka). Ten typ świerzbu jest niezwykle zaraźliwy. Chorzy mogą rozsiewać infekcję przez bezpośredni kontakt (nawet podanie ręki) oraz zainfekowanie pasożytami rzeczy w swoim otoczeniu: odzieży, pościeli czy mebli.
Jak leczyć świerzb?
W leczeniu świerzbu stosujemy:
- 5% krem z permetryną – jest to najczęstszy sposób leczenia świerzbu, który może być stosowany u dzieci od 2. miesiąca życia. Krem stosujemy jednorazowo na całe ciało, a w razie potrzeby (zwłaszcza u dzieci) również na twarz i skórę głowy z pominięciem okolic oczu i ust. Preparat pozostaw na skórze na co najmniej 8 godzin (najlepiej na noc), a po upływie tego czasu jego pozostałości zmyj wodą z mydłem. Zazwyczaj wystarczy jednorazowe zastosowanie preparatu. Niekiedy wskazane jest powtórzenie kuracji po 7-14 dniach;
- 10% roztwór benzoesanu benzylu – możesz zaaplikować go na owłosioną skórę głowy. Preparat stosuj na umytą i osuszoną skórę (szczególnie między palcami, pod pachami, w pachwinach, na podbrzuszu). Pozostaw go na skórze przez 24 godziny, następnie umyj ciało gorącą wodą przy użyciu szarego mydła i wytrzyj je czystym ręcznikiem. Preparat stosuj u wszystkich domowników przez 5 kolejnych dni, najlepiej wieczorem;
- maść siarkową (5-20%) – może być stosowana u kobiet ciężarnych, w okresie laktacji i u niemowląt. Maść siarkową aplikujemy najczęściej w dwóch schematach leczniczych: 2 razy dziennie przez 3 dni lub raz dziennie przez 5 dni;
- krotamiton w postaci maści lub płynu – jest skuteczny w łagodzeniu świądu skóry o różnej etiologii, jednak badania wskazują na niską efektywność tego leku w terapii świerzbu. Krotamiton nakładaj na całą skórę (oprócz głowy) raz na dobę przez 3-5 dni, a po 2-3 dniach od ostatniej aplikacji weź kąpiel i wymień pościel;
- iwermektynę – badania wykazały, że 1% krem z iwermektyną (zarejestrowany w Polsce w leczeniu trądziku różowatego) ma skuteczność porównywalną do 2,5% preparatu permetryny.
Dodatkowo lekarz może przepisać miejscowy lek steroidowy (łagodzi obrzęk, swędzenie i zaczerwienienie) lub lek przeciwhistaminowy (pomaga zminimalizować świąd).
Jak przebiega leczenie?
- Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci stosujemy leki przeciw świerzbowi aplikowane zewnętrznie. Mają one postać płynów, szamponów, kremów lub maści.
- Pamiętaj, aby przed zastosowaniem leku wziąć kąpiel lub prysznic. Następnie wmasuj lek w czystą, suchą skórę.
- Pozostaw preparat na skórze przez 8 do 14 godzin.
- U dorosłych lek nakładaj na całą powierzchnię skóry (z pominięciem głowy). Zwróć szczególną uwagę na fałdy, przestrzenie międzypalcowe i okolice narządów płciowych.
- W przypadku dzieci posmaruj również skórę głowy.
Świerzb to choroba o długim okresie wylęgania, która bardzo łatwo przenosi się przez bezpośredni kontakt i styczność z zanieczyszczonymi przedmiotami. Jedynym sposobem na jej wyleczenie jest włączenie terapii u osoby zarażonej i jej bliskich.
Przeczytaj również:
Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie
- Żelazny I., Nowicki R., Sobjanek M., Scabies – frequent dermatosis, difficult diagnosis, Przewodnik Lekarza/Guide for GPs, 2007; 10 (8):68-73.
- https://www.aad.org/public/diseases/contagious-skin-diseases/scabies#treatment.
- http://pssebrzesko.wsse.krakow.pl/attachments/article/332/Zalacznik%20nr%201.pdf.
- https://podyplomie.pl/medycyna/23445,swierzb-najnowsze-zasady-diagnostyki-leczenia-i-profilaktyki?page=4.
Czy przy jednorazowym spędzeniu nocy z osobą zaraz ona świerzb em można się już zarazić?
Świerzb to zaraźliwa choroba, a więc jest to bardzo prawdopodobne.
hmm
Nie trzeba nocy, wystarczy uścisk dłoni lub ubranie…
Czy w samochodzie możne dojść do zakażenia? Syn przeszedł leczenie i wszystko wydawało się dobrze. Niestety znów zaczyna go swędzić. Mam przypuszczenia, że do ponownego zakażenia dochodzi w jego samochodzie.
Dzień dobry.
Istnieje możliwość ponownego zakażenia przez kontakt z roztoczami, które znajdują się w tapicerce samochodu. Można się również zarazić poprzez korzystanie z zakażonej pościeli, ręczników, ubrań itp. Aby wykluczyć możliwość ponownego zakażania, należy wyprać tapicerkę w aucie.
Czy kupie w waszej aptece maść siarkową bez recepty na świerzb?
Dzień dobry. Są dostępne wspomagające preparaty bez recepty, zawierające siarkę i dzięgieć o które można spytać w aptece.
Na lek recepturowy jakim jest np. maść siarkowa należy mieć receptę z dokładnym przepisem od lekarza. Muszą być wymienione wszystkie składniki. Popularna maść siarkowa zawiera Sulfuris praecipitati 30,0
Adipis suilli ad 100,0. Taki lek na podstawie recepty zostanie sporządzony w aptece.
Niedawno odkryłam krem siarkowy 15% od Cxscabies można kupić przez internet i jest dostępna bez recepty.
Wiele miesięcy zmagałam się ze świerzbem. Skóra swędząca nie do wytrzymania, cały czas stosowałam kurację, sprzątałam. Skóra była mocno wysuszona.. Znajoma poleciła mi przeprowadzić kurację benzoesanem benzylu ale 25% jest już dostępny w Polsce bez recepty. Smarowałam ciało według instrukcji pomiędzy nawilżałam skórę,, Pomogło.. Jestem zdrowa i mam nadzięję że ten pasożyt już nie wróci.
Gdzie kupić ten benzoesan benzylu?
Od półtora miesiąca borykam się z tym problemem i jestem po kuracjach .
Maści robionych i płynu oraz leków pasela i ivermectin, oraz infectoscab krem .
Głowa i uszy czuję jakbym trzymała w mrowisku.