Alkohol – jak wpływa na nasze zdrowie?
Alkohol etylowy to jedna z używek, po którą sięgamy najczęściej. Jest to element kulturowy, bez którego wielu z nas nie potrafi wyobrazić sobie spotkania z przyjaciółmi czy rodziną. Jakie skutki powoduje regularne picie? Czy istnieje dawka alkoholu bezpieczna dla organizmu?
Alkoholowy zespół abstynencyjny – objawy
Napój alkoholowy na bazie etanolu to substancja psychoaktywna, która powoduje znaczne uszkodzenia w organizmie. Alkohol jest również substancją narkotyczną należącą do kategorii depresantów. Nawet małe ilości wywołują pobudzenie i poprawę samopoczucia, zaś większe są podstawą do zachowań agresywnych i impulsywnych, przy których najczęściej zaburzone są zdolności logicznego myślenia. U osób uzależnionych nagłe odstawienie może wywołać alkoholowy zespół abstynencyjny, który charakteryzuje się poniższymi objawami
Objawy somatyczne:
- wzmożone napięcie mięśniowe,
- tachykardia,
- przyspieszony oddech,
- wzrost temperatury ciała,
- rozszerzenie źrenic,
- wymioty,
- drżenie,
- potliwość.
Objawy psychopatologiczne:
- pobudzenie psychoruchowe,
- lęk,
- niepokój,
- bezsenność,
- napięcie,
- drażliwość,
- zachowania impulsywne.
Czy istnieje dawka alkoholu bezpieczna dla zdrowia?
Prawdą jest, że umiarkowane spożywanie alkoholu, a w szczególności czerwonego wina (lampka do 250 ml/dzień), wiąże się z obniżeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Z drugiej strony regularne picie małych ilości alkoholu jest podstawą do pogłębienia nawyku, spożywania coraz większych dawek, co w konsekwencji może prowadzić do alkoholizmu.
Niemniej jednak za dawkę bezpieczną uznaje się spożycie 2 kieliszków mocnego alkoholu (po 25 ml) = 1 piwa 0,6 l = 350 ml wina.
Jest to stanowisko British Heart Foundation, która dodatkowo podkreśla, że należy zachować kilka dni odstępu między spożywaniem alkoholu.
Przeczytaj również:
Jakie są mity na temat alkoholu?
Alkohol a choroby
Częste picie znacznych ilości alkoholu negatywnie wpływa na stan naszego zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szkodliwość alkoholu jest jednym z wiodących czynników ryzyka utraty zdrowia na całym świecie.
Z uwagi na funkcję detoksykacyjną i posiadane zasoby enzymatyczne narządem szczególnie narażonym na toksyczny wpływ alkoholu etylowego jest wątroba. Zachodzą w niej główne przemiany alkoholu. Pierwszym stadium nieprawidłowości jest alkoholowa choroba wątroby, która prowadzi do kolejnych etapów: stłuszczenie, zapalenie, zwłóknienie, marskość i nowotwór. Badania pokazują, że u 90% osób intensywnie pijących alkohol, wątroba reaguje na jego nadmierną podaż stłuszczeniem, u 40% zapaleniem, u 15-30% zwłóknieniem, a w ostateczności marskością.
Skutkiem alkoholizmu mogą być również zaburzenia układu sercowo-naczyniowego. Wiele badań wskazuje, że regularne picie niewielkich dawek działa korzystnie i obniża ryzyko danych chorób, jednakże przy większych ilościach ryzyko to znacznie wzrasta. Dotyczy to choroby wieńcowej, nadciśnienia i niewydolności serca.
Kolejnym narządem gruczołowym jest trzustka, która przy regularnym nadużywaniu alkoholu jest podatna na przewlekłe lub ostre zapalenie. Wzrost ryzyka nowotworu trzustki jest wysoki i wynosi ok. 19%.
Według badań skutkiem nadużywania alkoholu mogą być również inne nowotwory:
- jamy ustnej,
- przełyku,
- krtani,
- woreczka żółciowego,
- jelita grubego,
- piersi (u kobiet),
- prostaty,
- płuc.
Co ciekawe, nawet małe ilości alkoholu (10-20 ml etanolu/dzień), nadal uważane za bezpieczne przez wiele organizacji, mogą podnieść ryzyko nowotworów:
- jamy ustnej,
- krtani,
- przełyku,
- piersi.
Czy alkohol jest kaloryczny?
Dodatkowo należy pamiętać, że alkohol to tzw. puste kalorie pozbawione wartości odżywczych (wyjątek stanowi resweratrol zawarty w czerwonym winie). Nadmierne picie i jednoczesne podjadanie mogą doprowadzić do nadwagi i otyłości.
Przybliżona kaloryczność popularnych napojów alkoholowych wyrażona w 1 litrze:
- piwo jasne – 500 kcal
- piwo ciemne – 680 kcal
- cydr – 530 kcal
- wino wytrawne – 680 kcal
- wino półsłodkie – 870 kcal
- wino słodkie – 1050 kcal
- wódka – 2200 kcal
- whisky – 2400 kcal
Inne skutki nadmiernego spożycia alkoholu
Nadmierne spożycie alkoholu ma negatywny wpływ nie tylko na alkoholika, ale również na jego otoczenie. W rodzinach, w których występuje problem alkoholowy, często dochodzi do konfliktów, a dzieci nie mają możliwości zmiany swojego położenia i stają się „zakładnikami” jednego lub obojga rodziców. Ponadto są one narażone na powielanie błędów we własnej przyszłości, stając się dorosłymi dziećmi alkoholików (DDA).
Źródła:
- Bagnardi V., i in. Alcohol consumption and site-specific cancer risk: a comprehensive dose-response meta-analysis. British Journal of Cancer, 112(3), s. 580-593, 2015.
- Choi Y., i in. Light alcohol drinking and risk of cancer: a meta-analysis of cohort studies. Cancer Research and Treatment : Official Journal of Korean Cancer Association, 50(2), s. 474-487, 2018.
- Cichoż-Lach H., i in. Nadużywanie alkoholu a alkoholowa choroba wątroby. Instytut Psychiatrii i Neurologii: Alkoholizm i Narkomania, 21(1), 55-62, 2008.
- Goel S., i in. Effect of alcohol consumption on cardiovascular health. Current Cardiology Reports, 20(4), s. 1-19, 2018.
- Kacprzak A. Międzypokoleniowa transmisja alkoholizmu (na podstawie narracji trzeźwiejących alkoholików). Acta Universitatis Lodziensis: Folia Sociologica, 38, s. 73-89, 2011
- Liu Y., i in. Links between alcohol consumption and breast cancer: a look at the evidence. Women’s health (London, England), 11(1), s. 65-77, 2015.
- Traversy G., Chaput JP. Alcohol consumption and obesity: an update. Current Obesity Reports, 4(1), s. 122–130, 2015.
- Ziembicki S., i in. The association between alcohol consumption and breast density: a systematic review and meta-analysis. Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, 26(2), s. 170-178, 2017.