Mentol – jakie ma zastosowanie?
Mentol jako związek chemiczny jest alkoholem należącym do grupy monoterpenów monocyklicznych. Stanowi główny składnik olejku miętowego. Naturalnie występuje w przyrodzie, a za jego główne źródło pochodzenia może być uznawana mięta japońska (70-90%) lub inne gatunki mięty. Występuje także w roślinach z rodziny Lamiaceae (Jasnotowate), do których zaliczamy np. melisę, bazylię, lawendę, szałwię, macierzankę i wiele innych.
Właściwości mentolu
Pod względem chemicznym jest to bezbarwna, krystaliczna substancja, której temperatura topnienia waha się w granicach 42-44°C. Jest słabo rozpuszczalna w wodzie, z kolei dobrze rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych. Mentol ma charakterystyczny, orzeźwiający zapach i wykazuje właściwości biologiczne. Możemy do nich zaliczyć:
- drażnienie zakończeń nerwowych w skórze – co powoduje odczuwanie chłodu, właściwości przeciwzapalne, miejscowo znieczulające, odkażające, przeciwbólowe,
- wspomaganie trawienia, dzięki czemu mentol łagodzi dolegliwości gastryczne, ból brzucha, nudności, niestrawność,
- może być stosowany jako środek przeciwświądowy oraz bakteriobójczy (działanie zewnętrzne).
Matka natura stała się inspiracją dla wielu laboratoriów chemicznych, co w efekcie przyczyniło się do powstania mentolu syntetycznego. Jest to racemat pozyskiwany na drodze wymrażania z olejku (początkowo chłodzi się olejek, a następnie odwirowuje powstałe kryształy mentolu). Takie działanie pozwala na pozyskiwanie mentolu na skalę przemysłową.
Mentol – zastosowanie
Mentol jest substancją powszechnie spotykaną w składzie leków, np.
- przeciwbólowych,
- chłodzących,
- na stłuczenia i obrzęki,
- na przeziębienie,
- na katar,
- do użytku zewnętrznego i wewnętrznego.
Mentol wykazuje działanie chłodzące, np. na obolały mięsień. Po upływie czasu dochodzi do aktywacji receptorów (działanie mentolu), podniesienia się temperatury w mięśniach, co powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych i finalnie rozgrzanie miejsca aplikacji. Związek ten jest powszechnie stosowany w preparatach zewnętrznych do nacierania bolesnych mięśni, a także wewnętrznie przy przeziębieniu czy niestrawności.
Mentol stanowi również składnik nadający smak oraz zapach. Wpływa także na udrożnienie nosa i zmniejszenie kataru. Jest powszechnie spotykany w płynach do jamy ustnej jako składnik odświeżający oddech, dający uczucie świeżości i czystości.
W przypadku kosmetyków mentol jest dodawany w celu polepszenia zapachu lub odczuwania „chłodu”. Znalazł on też zastosowanie jako dodatek do środków czystości, środków higienicznych, a nawet papierosów.
Mentol powszechnie uznaje się za bezpieczny składnik leków czy środków kosmetycznych, jednak stosowanie go w bardzo dużych ilościach może doprowadzić do zatrucia.
Cytat “Mentol powszechnie uznaje się za bezpieczny składnik leków czy środków kosmetycznych, jednak stosowanie go w bardzo dużych ilościach może doprowadzić do zatrucia. ” z waszego artykułu .Pytanie ile to jest duże ilości ?
Dzień dobry.
W Farmakopei Polskiej podana jest wyłącznie maksymalna dawka mentolu do stosowania zewnętrznego. Z kolei publikacje naukowe wspominają jedynie o dawce letalnej mentolu – 50-150 mg/kg masy ciała. Nie jest znana ilość mentolu, która może wywołać działania niepożądane. Dlatego wszystkie leki lub suplementy diety zawierające mentol należy przyjmować zgodnie z instrukcją stosowania.
W jaki sposób stosować mentol krystaliczny na trądzik u nastolatki?
Mentol nie wykazuje działania przeciwtrądzikowego. Nie powinien być stosowany bezpośrednio na skórę.