44
22 sierpnia 2019

Na co pomaga woda morska?

Chociaż nazwa sugeruje inaczej, woda morska, którą możemy znaleźć w wielu aptecznych preparatach (głównie w postaci sprayów czy aerozoli) nie jest tak naprawdę wodą z morza. Jej nazwa wzięła się od tego, że podobnie jak ta w morzu, zawiera w sobie chlorek sodu NaCl, a więc sól w różnych stężeniach, zależnie od rodzaju preparatu. Ze względu na bezpieczeństwo stosowania oraz skuteczność udrożniania bardzo często wykorzystuje się ją w codziennej higienie noska u małych dzieci oraz przy infekcjach – do oczyszczenia przewodów nosowych z zalegającej wydzieliny.

Woda morska do nosa – jak działa?

Woda morska to roztwór chlorku sodu, fizjologiczny i sterylny, najczęściej w postaci aerozolu. W podstawowej wersji określa się go również jako izotoniczny, tzn. o takim samym stężeniu jak stężenie wydzieliny zalegającej w jamie nosowej. W tej postaci jest zazwyczaj stosowany u niemowląt. Woda morska do nosa może także zawierać dodatek innych soli mineralnych i mikroelementów, takich jak siarka, miedź, selen, żelazo czy mangan. Ma działanie nawilżające i oczyszczające błonę śluzową. Pomaga zapobiegać występowaniu infekcji górnych dróg oddechowych poprzez wypłukiwanie zanieczyszczeń, wirusów i bakterii o potencjalnie chorobotwórczym działaniu. 

Woda morska znajduje również zastosowanie w alergiach. Można ją kupić w wygodnym sprayu/aerozolu i używać np. przy katarze siennym, ponieważ wypłukuje zgromadzone w nosie alergeny.  

Woda morska na zatkany nos

Woda morska hipertoniczna, tzn. o wyższym stężeniu (zazwyczaj 2,2%), pomaga zmniejszyć obrzęk poprzez „wyciągnięcie” nadmiaru wydzieliny. Dzięki temu idealnie sprawdza się w przypadku występowania niedrożności spowodowanej stanem zapalnym śluzówki nosa.

Woda morska do inhalacji

Roztwór wody morskiej może być także stosowany do inhalacji. Do jej przeprowadzenia konieczne jest jednak posiadanie odpowiedniego sprzętu w postaci inhalatora. Do pojemniczka, tzw. rozpylacza, wprowadza się roztwór soli fizjologicznej ze specjalnych ampułek. Po uruchomieniu kompresora rozpyla on roztwór w postaci pary prosto do dróg oddechowych. Woda morska świetnie sprawdzi się także w przypadku występowania alergii, ułatwiając oddychanie.

Niektóre preparaty wody morskiej mogą zawierać dodatek innych substancji, np.

  • ektoinę o działaniu nawilżającym i przeciwalergicznym,
  • kwas hialuronowy o działaniu nawilżającym, 
  • regenerujący dekspantenol,
  • udrożniające zatoki i odświeżające dodatki olejków eterycznych,
  • wodę termalną o działaniu łagodzącym stany zapalne.

Woda morska do przemywania oczu niemowlaka

Inne zastosowania wody morskiej

Wodę morską w postaci ampułek stosuje się często do pielęgnacji oczu u małych dzieci, a także do przemywania drobnych ran i skaleczeń. Najlepiej zużyć wówczas całą zawartość ampułki, ponieważ po otwarciu i pozostawieniu zawarty w niej roztwór traci swoją sterylność.

Woda morska – kto może ją stosować?

Woda morska w każdej postaci dostępnej w aptece jest preparatem bezpiecznym, dlatego z powodzeniem może być stosowana u dzieci od pierwszych dni życia, a także u dorosłych. Można ją wykorzystywać do oczyszczania nosa, płukania zatok oraz w postaci inhalacji. Ze względu na kilka rodzajów dozowników stosowanych w preparatach warto wybierać ten dostosowany do wieku dziecka, co znacznie ułatwia aplikację. Ważne, aby w przypadku niemowląt aplikować aerozol po położeniu dziecka na plecach z głową zwróconą do boku. Preparat rozpylamy do górnego otworu nosowego. Następnie powtarzamy zabieg w drugim nozdrzu.

Chociaż nie ma żadnych przeciwwskazań odnośnie stosowania wody morskiej, w przypadku braku problemów z mechanicznym oczyszczaniem nosa u starszych dzieci i dorosłych, nie ma konieczności stosowania tego typu preparatów. Podczas wyboru wody morskiej należy kierować się składem. Warto sięgać po preparaty, które nie zawierają konserwantów i są umieszczone w sterylnym opakowaniu.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Uczulenie na wodę – czy to możliwe?

Uczulenie na wodę jest możliwe, lecz jest niezwykle rzadkim zjawiskiem. Mówimy tu o częstotliwości występowania tak niskiej, iż dotychczas nie…

Zobacz więcej

Leczenie kataru u dorosłych

W leczeniu cieknącego kataru zaleca się stosowanie aerozolów do nosa zawierających chlorowodorek oksymetazoliny. Chlorowodorek oksymetazoliny to lek działający obkurczająco na…

Zobacz więcej

Stosowanie olejków eterycznych w inhalatorach

Olejki eteryczne można stosować jedynie w inhalacji parowej (czyli inhalacji na bazie ciepłej wody), ewentualnie w specjalnych dyfuzorach do olejków…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

  1. Natalia pisze:

    Dzień dobry, bardzo ciekawy artykuł.
    Chętnie bym dowiedziała się o wodzie morskiej która stosuje się do picia. Która zawiera calcium, magnesium, sodium, potassium

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)