Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
5

Fluoryzacja. Wsparcie w walce z próchnicą!

Słuchaj artykułu

Nieregularne, bogate w cukry posiłki, podjadanie i brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, a także odkładanie kontrolnych wizyt stomatologicznych, sprzyjają rozwojowi próchnicy. Warto więc wzmocnić działania przeciw próchnicy już dziś, aby cieszyć się zdrowym uśmiechem jak najdłużej. 

Fluoryzacja. Wsparcie w walce z próchnicą!

Czym jest fluoryzacja?

Fluoryzacja to zabieg polegający na aplikacji produktu o dużej zawartości fluoru, tzw. produktów wysokofluorkowych, na powierzchnię zębów. Dostarcza do szkliwa duże dawki fluoru – składnika uznanego za złoty standard w profilaktyce próchnicy i zalecanego przez organizacje dentystyczne i pediatryczne na całym świecie.

Fluoryzacja:

  • wzmacnia zęby, zwiększając odporność szkliwa na atak kwasów,
  • ogranicza rozwój bakterii próchnicotwórczych i ich wpływ na powstanie i rozwój choroby,
  • hamuje demineralizację,
  • wspomaga i przyspiesza remineralizację,
  • tworzy na powierzchni zębów barierę, utrudniając tym samym tworzenie i przyleganie bakteryjnej płytki nazębnej.

Badania wskazują, że każde 1000 ppm fluoru w produkcie to redukcja próchnicy o 12,7%. 

Stomatolodzy zwracają szczególną uwagę na rolę fluoryzacji w najmłodszej grupie pacjentów, czyli u dzieci powyżej 6. roku życia. Zęby mleczne, których szkliwo jest słabiej zmineralizowane niż szkliwo dorosłych, łatwiej ulega zniszczeniu pod wpływem działania kwaśnego środowiska jamy ustnej. 

Profesjonalny zabieg fluoryzacji wykonuje lekarz dentysta w gabinecie stomatologicznym. Aplikuje on za pomocą specjalnych, jednorazowych łyżek lub pędzelka odpowiedni produkt na dokładnie oczyszczoną wcześniej powierzchnię zębów. Do dyspozycji ma specjalne żele, lakiery lub pianki.

Zabieg profesjonalnej fluoryzacji powinien być powtarzany, a jego częstotliwość dostosowana do wieku i poziomu ryzyka rozwoju próchnicy danego pacjenta. Przy umiarkowanym ryzyku próchnicy żele, pianki lub lakiery powinny być aplikowane 2 razy w roku, przy wysokim – 4 razy w roku

Fluoryzacja w szkole 

Zabieg fluoryzacji może zostać przeprowadzony także w szkole. Warunkiem jest obecność odpowiedniego personelu medycznego i pisemna zgoda rodziców na przeprowadzenie fluoryzacji. Zgodnie z zapisem ustawy z 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami każdemu uczniowi szkoły podstawowej i średniej przysługuje możliwość skorzystania z opieki pielęgniarki i stomatologa.

Opieka zdrowotna nad uczniami realizowana w szkole obejmuje profilaktyczną opiekę zdrowotną, promocję zdrowia i opiekę stomatologiczną. Jeśli w szkole nie ma gabinetu profilaktyki zdrowotnej, wówczas uczeń kierowany jest do Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, z którą szkoła ma podpisaną umowę. 

Wzmocniona profilaktyka fluorkowa w domu 

Fluoryzacja specjalnie dobranym przez stomatologa produktem powinna  być kontynuowana w domu. Jest to ważny element długoterminowej ochrony przed próchnicą. Regularna fluoryzacja w domu, jako skuteczna metoda remineralizacji próchnicy początkowej, jest rekomendowana dla osób z niskim i umiarkowanym ryzykiem rozwoju próchnicy, aby chronić ich przed tą chorobą. Zalecana jest także do intensywnej profilaktyki próchnicy osobom szczególnie narażonym na próchnicę, czyli pacjentom z wysokim ryzykiem próchnicy, pacjentom z aparatami ortodontycznymi, mostami lub częściowymi protezami.  

Z uwagi na wysokie stężenie fluoru w produkcie zawsze przestrzegaj zaleceń lekarza i producenta w zakresie częstotliwości stosowania. Produktem stosowanym we wzmocnionej profilaktyce fluorkowej może być np. żel o zawartości 12500 ppm fluoru, którym trzeba szczotkować zęby 1 raz w tygodniu (zamiast dotychczas stosowaną pastą). Ten produkt rekomendowany jest dla wszystkich pacjentów powyżej 6. roku życia.


Produkty przeciw próchnicy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Kaczmarek U. i in., Indywidualna profilaktyka fluorkowa u dzieci i młodzieży – rekomendacje polskich ekspertów, Nowa Stomatol., 2019.
  • Ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami, Dz. U. 2019 poz. 1078. 
  • Tavss i wsp., Am J Dent., 2003.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę