Najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry trądzikowej
Nawet 90% osób między 11. a 30. rokiem życia ma objawy trądziku. W większości przypadków zmiany znikają po 3-5 latach, jednak czasem utrzymują się nawet powyżej 20 lat. Czy znasz najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry trądzikowej?
Przyczyną trądziku są m.in. nadprodukcja łoju, kolonizacja gruczołów łojowych przez bakterię Propionibacterium acnes, rozwój stanu zapalnego. Na zaostrzenie objawów mają wpływ czynniki hormonalne, stres, niektóre leki i dieta.
W łagodnych przypadkach trądziku odpowiednio dobrane kosmetyki mogą okazać się wystarczające dla zachowania dobrego stanu skóry. W trakcie leczenia przeciwtrądzikowego stanowią nieodłączny element prawidłowej kuracji, wpływają na ograniczenie liczby zaskórników i zmian zapalnych.
Nieodpowiednia pielęgnacja nie tylko nie zahamuje trądziku, ale może również przesuszyć i podrażnić skórę, czy zwiększyć ryzyko przebarwień.
Błędy w pielęgnacji skóry trądzikowej
Stosowanie kosmetyków bez udowodnionej skuteczności
Niektórzy moi pacjenci z cerą skłonną do zmian trądzikowych intuicyjnie sięgają po skuteczne kosmetyki jedynie w fazie zaostrzeń, zamiast stosować takie środki profilaktycznie. Można je wówczas aplikować rzadziej lub używać składników o mniejszej sile działania. Choć zasadniczo cera łojotokowa jest dość odporna na czynniki drażniące, coraz częściej spotyka się osoby z trądzikiem i wyraźnie wrażliwą lub nawet suchą skórą.
Stosowanie zbyt „agresywnych” kosmetyków
Drażniące i ściągające kosmetyki mogą niszczyć naturalną barierę naskórkową i nie wpływać na długoterminową poprawę stanu skóry. Nasilają natomiast stan zapalny, prowadząc do pieczenia i czerwienienia się skóry, co zniechęca do dalszej terapii. Do mycia skóry twarzy nie stosujemy mydeł, szamponów itp. Odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej występują w różnych postaciach, np. żeli oczyszczających, kremów myjących, płynów micelarnych czy toników do codziennej pielęgnacji.
Brak cierpliwości
Skóra ma własny cykl odbudowy, który trwa ok. 28 dni, zatem jej regeneracja wymaga czasu. Na efekty działania kosmetyków i leków niestety trzeba poczekać. Ponadto we wstępnej fazie leczenia nawet do 10% pacjentów doświadcza chwilowego pogorszenia stanu skóry. Pierwsze efekty kuracji z reguły zaczynają być widoczne po miesiącu, natomiast na pełny rezultat często trzeba poczekać nawet około 3 miesięcy. Cera wymaga systematyczności i cierpliwości.
Zbyt rzadkie wymienianie ręczników
Częstym błędem w pielęgnacji jest zbyt rzadkie wymienianie ręczników do twarzy oraz pościeli (przede wszystkim poszewki na poduszkę). Zamiast tradycyjnego ręcznika można używać jednorazowych ręczników papierowych. Warto także często myć pędzle, gąbki i aplikatory do makijażu.
Nakładanie kosmetyków o nieodpowiedniej porze
Kolejnym częstym błędem jest nakładanie kosmetyków lub leków przeciwtrądzikowych tuż przed pójściem spać. Wilgotne kosmetyki i leki zostają nocą wtarte w poszewkę i nie tylko nie dają wówczas pożądanego efektu, ale mogą także zostać przeniesione w bardziej wrażliwe obszary naszej twarzy, np. okolicę oczu lub ust. Warto aplikować takie produkty po powrocie do domu, gdy nie planujemy już ekspozycji na słońce.
Zanim umówisz się do dermatologa…
W kosmetykach szukaj substancji o udowodnionej skuteczności
Należą do nich przede wszystkim:
- nadtlenek benzoilu,
- kwas azelainowy,
- kwas salicylowy,
- niacynamid,
- kwasy AHA,
- cynk,
- siarka.
Myj skórę letnią wodą
Gorąca woda sprzyja wysuszeniu, co zaostrza zmiany trądzikowe i wydłuża okres leczenia. Nie myj skóry zbyt często i unikaj agresywnych środków myjących.
Nie pomijaj nawilżenia
Jest to nieodłączny proces w prawidłowym procesie terapeutycznym. Na rynku kremy zwalczające niedoskonałości, kojąco-nawilżające, odnawiające, tonizujące, matujące. Dostępne są także skoncentrowane sera peelingujące z substancjami łagodzącymi i nawilżającymi.
Nie wyciskaj pryszczy
Nasila to proces zapalny, sprzyja przedostaniu się patogenów do głębszych partii skóry, a także zwiększa ryzyko blizn i przebarwień.
Unikaj ekspozycji na słońce
Przez cały rok stosuj kremy z filtrem przeznaczone dla cery trądzikowej. Zarówno zapalne zmiany trądzikowe, jak i stosowane kuracje zwiększają ryzyko przebarwień.
Stosuj odpowiednio zbilansowaną dietę
Najwięcej informacji na temat negatywnego wpływu tego, co jemy na nasilenie trądziku dotyczy produktów o wysokim indeksie glikemicznym, w tym żywności przetworzonej i nabiału. Jedno jest pewne: warto stosować zbilansowaną dietę. Nie powinno się wprowadzać radykalnych diet wykluczających.
Przeczytaj również:
Trądzik w wieku dorosłym
- Szepietowski J., Kapińska-Mrowiecka M., Kaszuba A., Langner A., Placek W., Wolska H., Matusiak Ł., Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Przegląd Dermatologiczny 2012.
- Szepietowski J., Reich A., Leczenie Chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową, PZWL 2008.
- Gollnick H., Current concepts of the pathogenesis of acne: implications for drug treatment, Drugs 2003.