Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
24

Łupież liszajowaty – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Słuchaj artykułu

Łupież liszajowaty jest chorobą ciężką do wykrycia, zdiagnozowania oraz leczenia. Jest to spowodowane wciąż nieznaną przyczyną powstawania tego schorzenia. Ponadto objawy mogą przypominać ospę wietrzną lub łuszczycę. Czym dokładnie jest łupież liszajowaty? 

Łupież liszajowaty – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Łupież liszajowaty – co to jest? 

Łupież liszajowaty (łac. pityriasis lichenoides) jest rzadko występującą chorobą skóry. Schorzenie przybiera dwie różne odmiany. Pierwsza z nich to postać ostrapityriasis lichenoides et varioliformis acuta  (PLEVA), natomiast druga forma to postać przewlekłapityriasis lichenoides chronica (PLC). Choroba może występować w każdym wieku, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. 


Pielęgnacja podrażnionej skóry
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Pierwszy raz choroba została zidentyfikowana na przełomie XIX i XX wieku. Jako pierwsi schorzenie opisali Albert Neisser oraz Josef Jadassohn w dwóch niezależnych artykułach w 1894 r. Następnie Juliusberg opisał chroniczną postać pityriasis lichenoides w 1899 r. i wyodrębnił ją jako odrębną jednostkę chorobową, wprowadzając termin PLC. W 1916 r. Mucha opisał postać ostrą, rozróżniając ją od postaci przewlekłej, natomiast w 1925 r. Habermann nazwał tę formę choroby PLEVA. Dlatego też postać ostra łupieżu liszajowatego nosi również nazwę choroby Muchy-Habermanna, od nazwisk tych dwóch naukowców. 

Jak często występuje łupież liszajowaty? 

Choroba może pojawić się w każdym okresie życia, niezależnie od wieku. Postać ostra łupieżu liszajowatego w wielu przypadkach dotyczy młodych dorosłych, z przewagą występowania u mężczyzn. Natomiast forma przewlekła występuje częściej niż postać ostra i w 20% dotyczy dzieci. Łupież liszajowaty nie jest chorobą dziedziczną, zatem nie można przekazać jej potomstwu w genach. 

Przyczyny łupieżu liszajowatego – jakie są? 

Czynnik powodujący występowanie łupieżu liszajowatego jak do tej pory nie jest w pełni wyjaśniony. Podejrzewa się, że przyczyną powstawania infekcji ogniskowych mogą być utajone zakażenia wewnątrz organizmu, takie jak zapalenie migdałków lub próchnica zębów. Udowodniono natomiast pewien związek z pojawieniem się zmian skórnych a zakażeniem wirusem Epsteina-Barra – w odpowiedzi na antygeny bakteryjne oraz wirusowe dochodzi do powstania nacieków w skórze, złożonych głównie z limfocytów. W innej teorii rozważa się jako przyczynę powstawania choroby podłoże autoimmunologiczne.  

Objawy łupieżu liszajowatego – jakie są? 

W przebiegu łupieżu liszajowatego pojawiają się różnokształtne, rozsiane wykwity na skórze. Mają wygląd plam, grudek oraz pęcherzyków i mogą przypominać ospę wietrzną, czasami mają wgłębienie w środku. Zmiany są głównie umiejscowione na tułowiu chorego oraz na zgięciach kończyn. W formie ostrej, grudki często mają charakter krwotoczny, pęcherzykowy lub nekrotyczny. Kiedy cofają się i zanikają, mogą powstawać blizny oraz pozapalne zmiany depigmentacyjne. Mogą przekształcać się w owrzodzenia, nadżerki, strupy, wybroczyny lub ogniska martwicze. W postaci przewlekłej, zmiany ulegają spłaszczeniu i złuszczeniu. Wykwity są pokryte drobną łuską w kształcie czapeczki – objaw opłatka. Jest to charakterystyczny symptom tej postaci, który może czasem być mylony z łuszczycą. 

Pacjenci chorzy na łupież liszajowaty mogą uskarżać się na: 

  • złe samopoczucie, 
  • powiększone węzły chłonne,
  • podwyższoną temperaturę ciała,
  • ból stawów

Zmiany skórne w postaci przewlekłej zazwyczaj nie powodują świądu. Powodować swędzenie mogą natomiast pojawiające się w formie ostrej nadżerki i strupy.

Łupież liszajowaty – jak stawiana jest diagnoza? 

W przypadku występowania zmian skórnych, które mogą wskazywać na łupież liszajowaty, niezbędna jest wizyta u dermatologa.  

Rozpoznanie choroby odbywa się na podstawie badania dermatologicznego, które obejmuje zarówno wywiad lekarski, jak również szczegółowe oględziny oraz ocenę występujących zmian skórnych. Czasem konieczne może być pobranie wycinka zmiany i wysłanie go do badania histopatologicznego, w celu wykluczenia innych schorzeń. 

Leczenie łupieżu liszajowatego – jak przebiega? 

Zazwyczaj łupież liszajowaty ulega samoistnemu wyleczeniu. Jednak wszystkie przypadki muszą być konsultowane z lekarzem, ponieważ znane są przypadki transformacji choroby w nowotwór.   Najczęściej leczenie jest ukierunkowane na wyeliminowanie utajonych ognisk zakażenia, które mogą być potencjalną przyczyną choroby, dlatego niezbędna jest konsultacja stomatologiczna lub laryngologiczna. Zazwyczaj wprowadza się długotrwałą antybiotykoterapię, trwającą nawet do 4 tygodni. 

W przypadku formy przewlekłej łupieżu liszajowatego dobre efekty przynosi leczenie za pomocą sztucznego lub naturalnego światła, np. fotochemioterapii (PUVA-terapii). Poza promieniowaniem świetlnym stosuje się tu lek uwrażliwiający na działanie światła. Terapia jednak nie powinna być prowadzona zbyt długo.  Innymi lekami stosowanymi w leczeniu choroby są: 

  • glikokortykosteroidy, 
  • leki przeciwalergiczne, 
  • miejscowe preparaty zawierające inhibitory kalcyneuryny (np. takrolimus),
  • emolienty,
  • leki immunosupresyjne. 

Łupież liszajowaty – profilaktyka. Jak zapobiec chorobie? 

Z powodu nie do końca poznanej przyczyny pojawiania się łupieżu liszajowatego, nie jest znana odpowiednia profilaktyka pozwalająca ustrzec się przed chorobą. Na pewno należy wyeliminować powstające w organizmie ogniska zapalne. Z tego względu niezwykle istotna jest np. dbałość o uzębienie.

Przeczytaj również:
Swędzenie skóry w ciąży – co może oznaczać? Przyczyny i sposoby na złagodzenie świądu


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Wiśnicka B., Osutki liszajowate u dzieci, Postępy Dermatologii i Alergologii; Poznań Tom 22, Nr/wydanie 1,  (2005): 14. 
  2. Bayliss Mallory S., Bree A., Chern P., Dermatologia pediatryczna. Diagnostyka i leczenie. Lublin: Wydawnictwo Czelej, 2007, s. 39-40. 
  3. Khachemoune A., Blyumin M.L., Pityriasis Lichenoides. Am J Clin Dermatol 8, 29-36 (2007).  
  4. Weinber J., The Clonal Nature of Pityriasis Lichenoides Arch Dermatol / Vol 138, Aug 2002 1063-1067. 
  5. Zaremba-Wilk A., Przyłuszczyca ostra, przewlekła, plackowata – objawy i leczenie 10.02.2017 strona internetowa „wylecz.to” dostęp 16.08.2021. 
  6. Polańska A., Łupież liszajowaty, 06.09.2017 strona internetowa „www.mp.pl” dostęp 16.08.2021.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę