5 mitów na temat nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu (NTM) to dolegliwość, która wywołuje dyskomfort nie tylko fizyczny, ale i psychiczny. Dla wielu osób przypadłość jest tak wstydliwa, że unikają szukania pomocy u lekarza, jednocześnie wycofując się z życia społecznego. To z kolei prowadzi do frustracji i złego samopoczucia. Warto zdać sobie sprawę z tego, że z nietrzymaniem moczu w samej Polsce boryka się około 4 mln osób. Mimo tak dużej skali problemu wciąż można natknąć się na półprawdy i przekłamania dotyczące nietrzymania moczu, dlatego warto obalić te najbardziej popularne mity.
Nietrzymanie moczu dotyczy wyłącznie kobiet po menopauzie
Nie jest to prawdą. Rzeczywiście, nietrzymanie moczu najczęściej dotyka kobiet po menopauzie, jednak może też dotyczyć mężczyzn, a nawet dzieci. Zwłaszcza w przypadku tych ostatnich zdiagnozowanie problemu jest trudne: maluchy moczą się, zanim nauczą się kontrolować pęcherz. Warto upewnić się, czy dziecko nie jest dotknięte dolegliwością zwłaszcza wtedy, gdy po 5. roku życia problem moczenia się nie znika.
Dolegliwość miewa różne podłoże, lecz najczęściej spowodowana jest:
- otyłością i nadwagą,
- cukrzycą,
- ciążą i porodami siłami natury (u kobiet),
- chorobami gruczołu krokowego (u mężczyzn),
- przewlekłym kaszlem,
- zaparciami,
- chorobami neurologicznymi i psychicznymi,
- starzeniem się organizmu.
Epizody nietrzymania moczu może powodować nawet zwykłe przeziębienie. Do specjalisty warto zwrócić się już przy pierwszych objawach – zazwyczaj są one sygnałem, że organizm potrzebuje pomocy.
Osoby z nietrzymaniem moczu powinny ograniczyć spożywanie napojów
Często można usłyszeć, że pacjenci z nietrzymaniem moczu powinni mniej pić np. przed spaniem, by zmniejszyć popuszczanie moczu w nocy. Częściowo jest to prawdą, jednak pod pewnym warunkiem: w ciągu dnia pacjent musi spożywać na tyle dużo wody, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Odwodnienie może być przyczyną powstania stanu zapalnego układu moczowego i jeszcze bardziej uprzykrzyć życie osoby z NTM.
Dobrym pomysłem jest jednak całkowita rezygnacja z mocnej herbaty, kawy i innych napojów z kofeiną. Przy nietrzymaniu moczu odradza się też spożywanie alkoholu. Jeśli osoba dotknięta tą dolegliwością nie jest w stanie całkowicie zrezygnować z picia np. kawy, powinna przynajmniej ograniczyć liczbę jej filiżanek pitych w ciągu dnia.
Nietrzymania moczu nie da się wyleczyć
To kolejny mit. Przypadłość tę często nie tylko da się wyleczyć, ale wręcz można zrobić to bez użycia skalpela (operacja jest ostatecznością). Sposób leczenia zależy nie tylko od stopnia zaawansowania dolegliwości, ale też jej rodzaju.
- Naglące nietrzymanie moczu (spowodowane nieprawidłową aktywnością mięśni pęcherza) najczęściej leczy się metodami zachowawczymi. Chodzi o treningi pęcherza, ćwiczenia mięśni Kegla, czy przejście pacjenta na zdrowy tryb życia (odpowiednia dieta i umiarkowana aktywność fizyczna). Czasami stosuje się też leczenie farmakologiczne.
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu (spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy) również można leczyć za pomocą zmiany stylu życia, redukcji masy ciała oraz odpowiednich ćwiczeń mięśni dna miednicy. Część lekarzy zaleca też elektrostymulację.
W przypadku, gdy nietrzymanie moczu nie ustępuje, powyższe metody leczenia pomagają złagodzić jego objawy. Pacjent nie może jednak wracać do złych nawyków żywieniowych czy przestać wykonywać ćwiczenia, gdyż problemy z popuszczaniem moczu mogą powrócić.
Od osób dotkniętych nietrzymaniem moczu zawsze czuć przykry zapach
Jeśli osoba z nietrzymaniem moczu pamięta o zasadach zachowania higieny, nie musi martwić się przykrym zapachem. Woń moczu może być wyczuwalna tylko wtedy, gdy ciecz wydostanie się np. na ubranie, a pacjent nie korzysta z dedykowanych produktów chłonnych. Obecnie w aptekach dostępnych jest wiele różnych rodzajów specjalistycznych wkładek i podpasek na nietrzymanie moczu, a także niezwykle chłonnych pieluchomajtek. Produkty te nie tylko pochłaniają mocz, ale też neutralizują jego zapach. Bez problemu można nabyć specjalistyczne wkładki na nietrzymanie moczu zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, w wielu różnych rozmiarach.
Aby uniknąć przykrego zapachu pacjent z nietrzymaniem moczu powinien przemyć skórę mającą kontakt z moczem przy każdej wymianie wkładki lub podpaski.
Do tego celu służą specjalne płyny dla osób z NTM, a także nawilżane chusteczki i pianki. Przemywanie skóry ma ogromne znaczenie nie tylko ze względu na eliminację przykrego zapachu – zapobiega przede wszystkim powstawaniu odparzeń, wysypek i stanów zapalnych.
Specjalistyczne podpaski na nietrzymanie moczu można zastąpić zwykłymi podpaskami dla kobiet
Czasami można usłyszeć, że pacjenci z nietrzymaniem moczu zamiast specjalistycznych wkładek i podpasek stworzonych dla ochrony przy nietrzymaniu moczu mogą używać zwykłych podpasek higienicznych. To również jest mitem i to z kilku powodów:
- Podpaski dla kobiet mają o wiele mniejszą chłonność – są produkowane z myślą o niewielkiej ilości krwi menstruacyjnej, która wydostaje się pod niewielkim ciśnieniem. Tylko dedykowane wkładki na nietrzymanie moczu są w stanie skutecznie chronić odzież osób z NTM.
- Zwykłe podpaski produkuje się z mniej delikatnych materiałów, które mogą podrażniać skórę przy kontakcie dłuższym niż kilkugodzinny. Specjalistyczne podpaski na nietrzymanie moczu są przyjazne ciału – prawidłowo noszone nie powodują obtarć skóry.
- Zwykłe podpaski nie są w każdym przypadku tańsze niż wkładki higieniczne na nietrzymanie moczu. Osoby dotknięte NTM mogą liczyć na refundację specjalistycznych produktów chłonnych, co nie występuje w przypadku „zwykłych” podpasek.
- Aby zachować komfort, zwykłe podpaski trzeba wymieniać częściej. Narażają również użytkownika na wystąpienie krępujących sytuacji. Specjalistyczne wkładki na nietrzymanie moczu posiadają nawet kilka razy wyższą chłonność niż zwykłe podpaski oraz zapewniają uczucie suchości na dłużej.
- Zwykłe podpaski dla kobiet nie neutralizują przykrego zapachu moczu. Specjalistyczne wkładki na popuszczanie moczu spełniają to zadanie, dając pewność siebie pacjentom, których dotyczy ta dolegliwość.
O nietrzymaniu moczu można usłyszeć jeszcze wiele innych mitów: pacjenci z tą dolegliwością rzekomo nie mogą podróżować, uprawiać sportu, lub też – w przypadku pozostawania w łóżku – skazani są na odleżyny. Prawdą jednak jest to, że dolegliwość często udaje się wyleczyć lub przynajmniej ograniczyć i kontrolować jej objawy. W przypadku pierwszych objawów nietrzymania moczu warto skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi z pacjentem wywiad i wykona serię badań. Specjalista rozwieje też wątpliwości dotyczące leczenia i życia z dolegliwością, jeśli dana osoba będzie takie miała.
Przy problemach z nietrzymaniem moczu zalecane jest prowadzenie zdrowego stylu życia, wprowadzenie odpowiedniej diety i rezygnacja z używek. Leczenie polega najczęściej na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń i treningów lub też związane jest z przyjmowaniem wskazanych przez specjalistę leków. Operacja jest zazwyczaj ostatecznością.
Przeczytaj również:
Moczenie mimowolne u dzieci – jak je leczyć?
Źródła:
- http://www.uroconti.pl/strony.strona.56.0.html
- https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/nietrzymanie-moczu-wstydliwy-klopot-ale-jest-na-to-rada/