Czy warto jeść pistacje?
Pistacje to orzechy wyjątkowo bogate w wiele wartościowych składników odżywczych, takich jak białka, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, błonnik, witaminy, sole mineralne i antyoksydanty. 100-gramowa porcja niesolonych i niesłodzonych orzechów pistacjowych dostarcza około 560 kcal, w tym 20 g białka, 27 g węglowodanów (zwłaszcza sacharozy i skrobi) oraz 45 g tłuszczów, jak również blisko 11 g błonnika pokarmowego.
Orzechy pistacjowe są zasobne w składniki mineralne, m.in. w potas (1020 mg w 100 g), fosfor (490 mg w 100 g), magnez (121 mg w 100 g) i wapń (105 mg w 100 g), a także witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, E) oraz w wodzie (B1, B2, B3, B5, B6, B9, C). Pistacje obfitują również w liczne bioaktywne fitozwiązki, np. karotenoidy i polifenole o właściwościach antyoksydacyjnych i fitosterole o działaniu obniżającym stężenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL we krwi.
Pistacje mają wysoki potencjał przeciwoksydacyjny i przeciwzapalny oraz niski indeks glikemiczny (wartość IG wynosi 15). Możesz jeść je bez obaw nawet jeśli cierpisz na insulinooporność czy cukrzycę. Regularne włączanie do diety niesolonych i niesłodzonych orzechów pistacjowych może przyczyniać się do poprawy kontroli glikemii oraz poszczególnych parametrów lipidogramu, a także ciśnienia tętniczego krwi, co powoduje zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.
Przeczytaj również:
Czy warto jeść śledzie?