Biegunka po białku – skąd się bierze i jak ją leczyć?
Białko to jeden z najważniejszych składników odżywczych w naszej codziennej diecie. Pełni ono wiele ważnych funkcji w organizmie. Uczestniczy w procesie wzrostu i regeneracji tkanek mięśniowych, a także stanowi zapasowe źródło energii. Skąd bierze się biegunka po białku? Jak można ją leczyć?
Czy biegunka po białku to powód do zmartwień?
Biegunka po białku jest jednym z najszybciej zauważalnych symptomów zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.
Biegunka może doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak odwodnienie organizmu, a także zaburzenia sercowo-naczyniowe.
Dodatkowo nadmiar białka w diecie negatywnie wpływa na pracę nerek, które regulują napięcie naczyń oraz objętość krwi. Rezultatem tego procesu jest powstające nadciśnienie tętnicze oraz rosnący poziom złego cholesterolu dotykający młode osoby oraz korzystające z diety białkowej.
Jakie są przyczyny biegunki po białku?
Jedną z przyczyn biegunek po białku jest stosowanie diety białkowej (wg Dukana), której istotą jest spożywanie dużych ilości białka.
Najczęściej dolegliwości gastryczne mają jednak związek z nietolerancją laktozy, a więc dwucukru rozkładanego w naszym organizmie do cukrów prostych przez enzym – laktazę.
Konsekwencją niedoboru tego enzymu mogą być wodniste biegunki oraz kwaśne stolce.
Ponadto inną przyczyną pojawienia się uporczywych biegunek może być również alergia na kazeinę, a więc białko mlekowe.
Osoby aktywne fizycznie czy rozbudowujące swoją masę mięśniową powinny unikać stosowania odżywek białkowych niewiadomego pochodzenia, które często zawierają sztuczne dodatki mogące wchodzić w konflikt z proteinami. W rezultacie może dochodzić do zaburzeń ze strony układu pokarmowego, najczęściej w postaci gazów oraz biegunek.
Jak leczyć biegunkę po białku?
Leczenie biegunki po białku wymaga natychmiastowej diagnostyki pod ścisłą kontrolą lekarską.
Na podstawie przeprowadzonego wywiadu, oceny stopnia nawodnienia organizmu oraz charakteru i wyglądu stolców lekarz określa dokładny sposób leczenia. Najczęściej polega on na odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz stosowaniu probiotyków w celu odbudowania dobrej flory bakteryjnej w jelitach.
Czasem może być konieczna zmiana nawyków żywieniowych oraz zmniejszenie dziennego spożycia białka lub zmiana syntetycznego białka znajdującego się w odżywkach na naturalne, czyli pozyskiwane z mięsa, jajek czy twarogu.
Podsumowując, gdy zamierzamy przejść na dietę wysokobiałkową oraz korzystać z różnych odżywek białkowych, to warto najpierw skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem w celu ustalenia optymalnego planu dietetycznego. Pozwoli to na uniknięcie wielu przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym intensywnych biegunek po białku, które mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia.
Przeczytaj również:
Biegunka po kawie – czy powinno się tym martwić?
Źródła:
- Wyka J., Malczyk E., Misiarz M., Zołoteńka-Synowiec M., Całyniuk B., Baczyńska S., Assessment of food intakes for women adopting with high protein Dukan diet. Rocz Panstw Zakl Hig. 2015;66(2):137-42.
- de Oliveira EP. Runner’s diarrhea: what is it, what causes it, and how can it be prevented? Curr Opin Gastroenterol. 2017 Jan;33(1):41-46.