Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
2

Sposoby na nieświeży oddech

Słuchaj artykułu

Nieświeży oddech to przykra, wstydliwa i niestety częsta przypadłość. Aż połowa dorosłych skarży się na okresowo występującą halitozę. W aptece znajdziemy wiele preparatów, które mogą okazać się pomocne. Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się tego problemu.

Sposoby na nieświeży oddech

Nieświeży oddech to częsta przypadłość. Gdy nieświeży oddech występuje przewlekle oraz ciężko go zwalczyć, osoba, u której występuje, może mieć problemy z komunikacją i obniżoną samoocenę.   O tym, czym dokładnie jest halitoza, przeczytasz tutaj. W tym artykule zostaną omówione sposoby rozwiązania problemu oraz produkty dostępne w aptekach, które pomogą uporać się z nieprzyjemnym zapachem z ust.


Produkty na nieświeży oddech
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Sposoby, które pomogą pozbyć się nieświeżego oddechu 

Odpowiednia ilość płynów 

Nieświeży oddech może być spowodowany nadmierną suchością jamy ustnej. Ta natomiast może wynikać ze zbyt małej ilości spożywanych płynów.  

Pamiętajmy, aby dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.  

Prawidłowa podaż wody spowoduje prawidłową produkcję ilości śliny, która oczyszcza jamę ustną z zalegających cząsteczek mogących powodować przykry zapach. Ilość wody, którą powinniśmy wypijać, będzie większa w upalne dni. Pamiętajmy o piciu wody także w pracy, gdy organizm jest „na pełnych obrotach” i wykonujemy dużą ilość czynności.  

Płyn do płukania ust 

Płyny do płukania ust mogą skutecznie rozwiązać problem nieświeżego oddechu.  

Zawierają składniki zwalczające mikroorganizmy w jamie ustnej, a drobnoustroje są bardzo częstą przyczyną problemu.  

Dodatkowo płyny mają zwykle przyjemny miętowy smak i aromat. Działają szybko i dają uczucie świeżości na długi czas, nawet do 12 godzin. Warto płukać jamę ustną 2 razy dziennie przez 60 sekund. Czynność tę powinniśmy wykonywać po umyciu zębów.  

Warto wybierać płyny pozbawione alkoholu, ponieważ może on wysuszać śluzówkę i niekorzystnie wpływać na fizjologiczną florę bakteryjną jamy ustnej. 

Preparaty apteczne na halitozę 

Produkty w postaci sprayu to przyjemna i szybka forma na poprawę oddechu. Sposób użycia polega na rozpyleniu aerozolu w jamie ustnej. Spraye mają przyjemny smak i zapach. Często zawierają także składniki zwalczające bakterie odpowiedzialne za przyczynę problemu. Dużym atutem tej postaci leku jest wygoda aplikacji i szybkość działania

W aptekach dostępne są także inne preparaty pomagające poprawić świeżość oddechu. Wyróżniamy pastylki do ssania, które zawierają składniki poprawiające zapach, takie jak mentol oraz składniki działające antybakteryjnie (np. tymianek). Dodatkowo produkty te mogą zawierać także cynk, który pomoże utrzymać odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową w jamie ustnej. Wskazane jest wstrzymanie się od jedzenia i picia przez 30 minut po zażyciu tabletki. Stosowane kilka razy dziennie pomagają skutecznie rozwiązać wstydliwy problem. 

Inne popularne sposoby na przykry zapach z ust 

Kolejnymi sposobami na uporczywy problem są cukierki miętowe. Nie mają one zwykle działania zwalczającego mikroorganizmy, jednak z powodzeniem mogą poprawić jakość oddechu, maskując nieprzyjemne zapachy, a poza tym są smaczne.  

Alternatywą dla cukierków jest guma do żucia, która także skutecznie pomaga poprawić świeżość oddechu. Maskuje przykry zapach oraz zwiększa wydzielanie śliny. Guma do żucia może okazać się szczególnie skutecznym rozwiązaniem, gdy przyczyną halitozy jest nadmierna suchość jamy ustnej.  

Warto wybierać gumy bez cukru. Natomiast gumy zawierające ksylitol będą także wykazywać działanie przeciwpróchnicze i ograniczać namnażanie się bakterii. 

Nieświeży oddech – co zrobić, gdy problem nawraca? 

Jeżeli powyższe sposoby nie przynoszą efektów, a problem nieświeżego oddechu wciąż powraca, konieczna może okazać się wizyta u dentysty. Przyczyną problemu może okazać się niewłaściwa higiena jamy ustnej. Halitoza może być spowodowana także chorobami, dlatego nie powinniśmy bagatelizować problemu. Lekarz dentysta pomoże zdiagnozować przyczynę, zaproponuje odpowiednie leczenie lub zaleci konsultację u innego specjalisty. Dzięki temu problem zostanie rozwiązany permanentnie. 

Przeczytaj również:
Nieprzyjemny zapach z ust i biały nalot na języku – co mogą oznaczać?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.63.
  2. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/286861,halitoza.
  3. Zych W., Szczepanek M., Interna Szczeklika Mały Podręcznik 2020/2021, Medycyna Praktyczna, Wydanie XII, Kraków, 2020, ISBN 978-83-7430-629-4, str. 79-80.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę