Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
7

Argirelina – jak działa?

Słuchaj artykułu

Pielęgnacja przeciwstarzeniowa to obecnie silnie rozwijający się temat w kosmetologii. Wiele substancji chemicznych badanych jest pod kątem przeciwdziałania starzeniu się skóry. Jedną z nich jest syntetyczny peptyd argirelina, który wykazuje podobne działanie do toksyny botulinowej.

Argirelina – jak działa?

Argirelina – czym jest? 

Argirelina to związek chemiczny o budowie peptydu składający się z sześciu aminokwasów. Jest to syntetyczny peptyd, który otrzymał miano anti-aging ze względu na przeciwstarzeniowe działanie. W jego skład wchodzą następujące reszty aminokwasowe: 

  • dwie reszty kwasu glutaminowego (Glu), 
  • reszta aminokwasu siarkowego metioniny (Met), 
  • reszta glutaminy (Gln), 
  • dwie reszty argininy (Arg). 

Argirelina należy do rodzaju peptydów będących inhibitorami neutransmiterów, co w dużym skrócie oznacza, że potrafi zahamować działanie substancji niezbędnej do działania układu nerwowego [2, 3]. 


Produkty z argireliną
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Argirelina – substytut botoksu? 

Argirelina wykazuje działanie przeciwstarzeniowe podobne do toksyny botulinowej. Toksyna botulinowa (inaczej jad kiełbasiany) to naturalna substancja wytwarzana przez bakterie (pałeczki Clostridium botulinum). Substancja ta jest neurotoksyną, co w skrócie oznacza, że wpływa na układ nerwowy. W tym przypadku toksyna botulinowa hamuje skurcz mięśni poprzez blokadę płytki łączącej nerwy z włóknami mięśniowymi. Na poziomie biochemicznym dochodzi do zahamowania lub znacznego zmniejszenia wydzielania acetylocholiny – substancji niezbędnej do powstawania skurczu mięśni. W wyniku tego działania mięśnie zostają porażone i niezdolne do ruchu. Siła działania toksyny botulinowej zależy od podanej dawki. Działanie zostaje odwrócone po wytworzeniu się nowych włókien nerwowych. Należy jednak pamiętać, że jad kiełbasiany należy do bardzo silnych substancji i jego mała ilość wystarczy, by doprowadzić do śmierci

Toksynę botulinową podaje się w iniekcjach w okolice mięśni, których ruch ma zostać zmniejszony. W ten sposób zatrzymuje się powstawanie nowych i pogłębianie istniejących już zmarszczek na skórze.  

Argirelina posiada taki sam mechanizm działania jak toksyna botulinowa, ale w odróżnieniu od jadu kiełbasianego nie musi być podawana w iniekcji, ponieważ ma zdolność przenikania w głąb skóry [2, 3, 4].  

Argirelina – właściwości 

Argirelina nie musi być podawana domięśniowo jak toksyna botulinowa – wystarczy nałożyć ją na skórę. W odróżnieniu od jadu kiełbasianego nie wykazuje toksyczności, co oznacza, że jest o wiele bezpieczniejsza. Argirelina działa zdecydowanie krócej niż botoks – wymaga stosowania codziennie lub co kilka dni. 

Argirelina – zastosowanie 

Działanie argireliny skupia się wokół redukcji i minimalizacji powstawania zmarszczek różnego rodzaju: 

  • kurzych łapek (linii wokół oczu), 
  • linii czoła, 
  • bruzd [1]. 

Argirelina w kosmetykach 

Argirelina jako aktywna biologicznie substancja chemiczna znajduje się w produktach kosmetycznych uznawanych za kosmeceutyki (dermokosmetyki). Najczęściej spotykanymi postaciami kosmetyków zawierających w składzie argirelinę są: 

  • kremy do twarzy, 
  • kremy pod oczy, 
  • sera do twarzy. 

Argirelina w kosmetykach występuje najczęściej w ok. 10% stężeniu. Produkty z argireliną należy nakładać na skórę miejscowo – tam, gdzie pojawiły się już zmarszczki lub koniecznie chcemy uniknąć ich pojawienia się.  

Kosmetyki z argireliną najczęściej nakłada się na:  

  • skórę pod oczami,  
  • skórę na czole,  
  • miejsce tworzenia się bruzd nosowo-wargowych [1, 5].  

Stosowanie kosmetyków z argireliną jest świetną alternatywą botoksu i w odróżnieniu od niego jest nieinwazyjne. Stanowi skuteczną metodę walki ze zmarszczkami mimicznymi i zapobiega ich powstawaniu

Przeczytaj również:
Krem z filtrem – najlepszy kosmetyk przeciwzmarszczkowy?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Draelos Z. D., Kosmeceutyki, Edra Urban&Partner, Wrocław 2011.  
  2. https://laborant.pl/kosmeceutyki. 
  3. Kluczyk A., Ludwiczak J., Modzel M. i wsp., Chemical and biological properties of anti-wrinkle peptide Argireline. Aesth Cosmetol Med. 2021;10(3):125-133. 
  4. https://www.kierunekkosmetyki.pl/artykul,3936,peptydy-w-kosmetykach.html. 
  5. https://skinekspert.com/kosmetyczne-obiecanki-cacanki-neurokosmetyki-hit-czy-kit/. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę