Co to jest johimbina i jak działa?
Preparaty otrzymywane z kory johimby lekarskiej były tradycyjnie stosowane w Afryce Zachodniej jako środki poprawiające nastrój, sprawność i popęd seksualny oraz wydolność fizyczną sportowców. Produkty zawierające w swoim składzie johimbinę są przede wszystkim promowane w celu zwiększenia libido oraz satysfakcji z życia seksualnego, wzrostu energii, aktywności psychofizycznej i motywacji do działania, a także w celu zmniejszenia masy ciała i poprawy wyglądu sylwetki.
Johimba lekarska (Pausinystalia yohimbe) jest wiecznie zieloną rośliną, która naturalnie występuje w wielu krajach Afryki, takich jak Kamerun, Kongo, Gabon, Gwinea Równikowa i Nigeria.
Johimbinę pozyskuje się z kory johimby lekarskiej lub w wyniku chemicznej syntezy, której produktem finalnym jest chlorowodorek johimbiny o prawdopodobnie mniejszym potencjale wywoływania działań niepożądanych w porównaniu z ekstraktem naturalnym.
Johimbina – mechanizm działania
- Zwiększa uwalnianie noradrenaliny, dzięki czemu pobudza aktywność współczulnej części autonomicznego układu nerwowego odpowiedzialnej za mobilizację energii, wzrost tętna i siły skurczu mięśnia sercowego oraz rozszerzanie naczyń krwionośnych.
- Stymuluje termogenezę (produkcję ciepła) w brunatnej tkance tłuszczowej, co przekłada się na wzrost wydatków energetycznych organizmu.
- Blokuje receptory alfa-2-adrenergiczne (utrudniające skuteczny proces redukcji tłuszczu zapasowego) co sprawia, że wzmaga ona proces lipolizy (rozkładu tkanki tłuszczowej) oraz umożliwia uzyskanie wzwodu członka.
Wpływ johimbiny na organizm
Johimbina wzmaga popęd płciowy (libido) u mężczyzn
Wykazuje aktywność w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym, dzięki czemu jest stosowana pomocniczo (w niektórych krajach świata) w zaburzeniach erekcji.
Johimbina wspomaga proces odchudzania
Istnieją doniesienia naukowe wskazujące, że krótkotrwałe stosowanie johimbiny (do 3 tygodni) może skutecznie przyczyniać się do redukcji tkanki tłuszczowej zarówno u wyczynowych sportowców o niskim stopniu otłuszczenia ciała (przeciętny spadek z 9,3% do 7,1% zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie w okresie trzech tygodni), jak i otyłych kobiet (ubytek 3,5 kg masy ciała w ciągu trzech tygodni).
Johimbina wykazuje działanie psychoaktywne
Johimbina zaliczana jest do grupy alkaloidów indolowych (znajdują się w niej również kofeina i efedryna), które stymulują ośrodkowy układ nerwowy i w rozsądnych dawkach pozytywnie wpływają na samopoczucie, poziom energii, czujność, żwawość, skupienie uwagi oraz wydolność psychofizyczną organizmu.
Potencjalne działania niepożądane johimbiny
- Bezsenność,
- dreszcze,
- tachykardia (przyspieszenie rytmu serca powyżej 100 uderzeń na minutę),
- wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
- hiperaktywacja (nadmierne pobudzenie psychofizjologiczne),
- nudności,
- wymioty,
- bóle głowy,
- rozdrażnienie,
- niepokój,
- nerwowość,
- napady paniki.
W 2019 roku Komisja Europejska wydała oficjalny zakaz wykorzystywania kory johimby lekarskiej oraz preparatów z niej uzyskanych w suplementach diety w krajach Unii Europejskiej.
Johimbiny powinny unikać przede wszystkim osoby z nadciśnieniem tętniczym, z przewlekłym niedociśnieniem krwi tętniczej, z chorobami układu sercowo-naczyniowego, nerek, wątroby, z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, z zaburzeniami neurologicznymi, chorujący na cukrzycę, kobiety ciężarne i karmiące piersią, dzieci i młodzież, osoby starsze.
Johimbiny nie należy łączyć z lekami przeciwdepresyjnymi, przeciwnadciśnieniowymi, przeciwalergicznymi, uspokajającymi i nasennymi oraz z alkoholem.
Przeczytaj również:
Roślina wspomagająca potencję. Buzdyganek naziemny
- Ernst E., Pittler M.H., Yohimbine for erectile dysfunction: a systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials. J Urol. 1998 Feb;159(2):433-6.
- Waluga M., Janusz M., Karpel E. i in., Cardiovascular effects of ephedrine, caffeine and yohimbine measured by thoracic electrical bioimpedance in obese women. Clin Physiol. 1998 Jan;18(1):69-76.
- Tam S.W., Worcel M., Wyllie M., Yohimbine: a clinical review. Pharmacol Ther. 2001 Sep;91(3):215-43.
- Ostojic S.M., Yohimbine: the effects on body composition and exercise performance in soccer players. Res Sports Med. Oct-Dec 2006;14(4):289-99.
- Scientific Opinion on the evaluation of the safety in use of Yohimbe (Pausinystalia yohimbe (K. Schum.) Pierre ex Beille). EFSA Panel on Food Additives and Nutrient Sources Added to Food (ANS). EFSA Journal 2013;11(7):3302.