Spalacze tłuszczu – czy ich stosowanie jest bezpieczne?
Spalacze tkanki tłuszczowej, inaczej termogeniki, są powszechnie stosowanymi preparatami. Jak się okazuje, nie każdy może po nie sięgać. Jakie korzyści daje ich stosowanie? Kto powinien ich unikać?
Czym są termogeniki?
Termogeniki to substancje chemiczne, które mają powodować przyspieszenie metabolizmu poprzez wzrost termogenezy, czyli produkcji ciepła. To z kolei ma przyczynić się do przyspieszenia utraty tkanki tłuszczowej.
Przykłady termogeników
Do dozwolonych, naturalnych termogeników, które są częstymi składnikami suplementów diety na odchudzanie i spalanie tkanki tłuszczowej, należą:
- synefryna izolowana z gorzkiej pomarańczy;
- kofeina, której źródłem są nasiona kawy, guarana, liść yerba mate, nasienie kola, nasienie kakaowca, liść herbaty;
- forskolina występująca w pokrzywie indyjskiej;
- kapsaicyna zawarta w pieprzu kajeńskim i pieprzowcu rocznym;
- ekstrakt z zielonej herbaty bogaty w galusan epigalokatechiny.
Efedryna – termogenik, którego należy się wystrzegać
Do znanych termogeników należy efedryna, która w Polsce występuje jako składnik leków dostępnych wyłącznie na receptę.
Jej stosowanie w celach pozamedycznych nie jest dozwolone.
Zaliczana jest ona do tzw. substancji psychoaktywnych. Efedryna działa na ośrodkowy układ nerwowy, stymuluje metabolizm i termogenezę oraz może wpływać na hamowanie apetytu – z tego względu zapewne wynika zainteresowanie tą substancją w kontekście wspomagania procesu odchudzania. Należy jednak pamiętać, że efedryna ma także działanie pobudzające.
Jej stosowanie bez odpowiedniej kontroli i poza wskazaniami medycznymi może nieść za sobą poważne skutki dla zdrowia, do których należą m.in. niepokój, bezsenność, arytmia, kołatanie serca, nadciśnienie, a nawet zatrzymanie akcji serca.
Korzyści ze stosowania termogeników
Stosowanie termogeników ma powodować wzrost procesów przemiany materii oraz termogenezy, co może przyczyniać się do pobudzenia spalania tkanki tłuszczowej – takie działanie zostało udowodnione. Produkty wspomagające proces termogenezy często również wpływają na ograniczenie apetytu. Dowiedziono jednak, że stosowanie większości termogeników nie daje znaczących rezultatów w postaci spalania większej ilości kalorii.
Zdecydowanie lepszych efektów ich działania można się spodziewać, łącząc ich stosowanie z dobrze zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną.
Należy także pamiętać, by termogeniki stosować z rozwagą, nie zapominając o potencjalnych skutkach ubocznych.
Termogeniki – u kogo mogą się sprawdzić?
Termogeniki mogą wspomagać utratę tkanki tłuszczowej u osób z nadwagą czy otyłością. Należy jednak pamiętać, że niezbędnym elementem utraty tkanki tłuszczowej jest dobrze zbilansowana dieta o odpowiedniej wartości energetycznej i wprowadzenie aktywności fizycznej. Jak donoszą badania, samo stosowanie suplementów diety o działaniu przyspieszającym metabolizm może być nieskuteczne.
Termogeniki – przeciwwskazania
Termogeniki nie są zalecane u osób z nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami układu krążenia ze względu na fakt, że mogą się one przyczyniać do podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi i zaburzeń rytmu serca. Termogeników powinny unikać również osoby z nadczynnością tarczycy.
Przed zastosowaniem tego typu preparatów warto zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Podsumowując, naturalne termogeniki mogą wspomagać procesy utraty tkanki tłuszczowej u osób będących na diecie redukcyjnej. Ich stosowanie bez zmian nawyków żywieniowych czy zwiększenia aktywności fizycznej nie przynosi jednak efektów. Przed zastosowaniem termogeników warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przeczytaj również:
Suplementy dla sportowców – czym są WPC, WPI, WPH i czym się od siebie różnią?
Źródła:
- Bean A., Żywienie w sporcie, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2008.
- Biłous K., Dieta i trening, Samo sedno, Edgard, Warszawa 2016.
- Egras A.M., Hamilton W.R., Lenz T.L., Monaghan M.S., An evidence-based review of fat modifying supplemental weight loss products., J Obes. 2011;2011:29731.
- Kania-Dobrowolska M., Baraniak J., Wybrane rośliny zielarskie stosowane w terapii wspomagającej leczenie otyłości, Post Fitoter 2019; 20(3): 216-223.
- Stohs S.J., Safety, Efficacy, and Mechanistic Studies Regarding Citrus aurantium (Bitter Orange) Extract and p-Synephrine., Phytother Res. 2017 Oct;31(10):1463-1474.
- Matławska I., Farmakognozja, UM Poznań, Poznań 2008.
- Lamer Zarawska E., Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, 2010.
- Kohlmunzer S., Farmakognozja, podręcznik dla studentów farmacji, PZWL, 1998.