Łożysko przodujące – przyczyny, zagrożenia, rozpoznanie i postępowanie podczas porodu
Łożysko przodujące to nieprawidłowe ułożenie się łożyska w macicy. Jest to najczęstsza przyczyna krwawienia z dróg rodnych. Sprawdź, co sprzyja występowaniu tego zjawiska oraz jak wygląda postępowanie, gdy zostanie rozpoznane.
Łożysko przodujące – co to jest?
Łożysko to narząd powstający zarówno ze struktur matczynych, jak i płodowych. Produkuje niezbędne hormony, pozwala na wymianę gazową między matką a płodem oraz dostarcza mu substancje niezbędne do prawidłowego rozwoju [1]. W warunkach prawidłowych łożysko zagnieżdża się wysoko w dnie i na tylnej lub przedniej ścianie trzonu macicy [3].
Łożysko przodujące to łożysko, które znajduje się w nieprawidłowym miejscu – w dolnym odcinku, w obrębie ujścia wewnętrznego kanału szyjki macicy.
Częstość występowania łożyska przodującego wynosi 0,1-1% wszystkich porodów i w ostatnich latach odsetek ten rośnie. Prawdopodobnie wynika to ze zwiększonej ilości przeprowadzanych cięć cesarskich, które predysponują do wytworzenia się patologii łożyska w kolejnych ciążach [1, 2].
Ze względu na położenie łożyska w stosunku do kanału szyjki macicy łożysko przodujące różnicuje się na:
- łożysko centralnie przodujące – pokrywa całkowicie ujście wewnętrzne kanału szyjki; jest związane z największym odsetkiem powikłań;
- łożysko częściowo lub brzeżnie przodujące – pokrywa tylko część ujścia wewnętrznego kanału szyjki macicy albo przylega do niego swoim brzegiem;
- łożysko nisko schodzące – nie pokrywa ujścia wewnętrznego kanału szyjki macicy, ale jest zagnieżdżone od niego o 2,5 cm.
W praktyce niezależnie od typu łożyska przodującego poród siłami natury najczęściej nie jest możliwy i ciążę z łożyskiem przodującym rozwiązuje się cięciem cesarskim [1, 6].
Łożysko przodujące – przyczyny
Na wystąpienie łożyska przodującego mają wpływ:
- rodność – podejrzewa się, że zmiany powstałe w macicy przez poprzednie ciąże lub zabiegi stwarzają mniej korzystne warunki do ponownego zagnieżdżenia zarodka;
- wiek pacjentki – ryzyko wystąpienia łożyska przodującego rośnie wraz z wiekiem;
- ciąża wielopłodowa;
- palenie papierosów;
- wada u płodu [1];
- techniki wspomaganego rozrodu [4];
- obumarcie wewnątrzmaciczne płodu w przeszłości;
- ukończenie w przeszłości ciąży cięciem cesarskim – ryzyko wzrasta wraz z kolejnym cięciem cesarskim. Według ACOG (American College of Obstetricians and Gynecologists) pojedyncze cięcie cesarskie zwiększa ryzyko łożyska przodującego o 0,65%, dwa cięcia o 1,5%, trzy cięcia o 2,2%, a cztery o prawie 10% [1, 2, 5].
Łożysko przodujące – objawy
Właściwie w prawie każdej ciąży z łożyskiem przodującym występują krwawienia. Najczęściej są to krwawienia przedporodowe w drugiej połowie ciąży. Zdarza się, że jest to pierwszy i jedyny objaw łożyska przodującego. Czasami obserwuje się tzw. krwawienia anonsujące, które występują po 30. tygodniu ciąży. Spowodowane są one nieodczuwalnymi przez ciężarną skurczami przepowiadającymi.
W zależności od sytuacji klinicznej w przypadku braku odpowiedniego postępowania kolejne krwawienia mogą być bardziej obfite i zdarzać się częściej.
Najpoważniejszym powikłaniem jest krwotok zagrażający życiu matki i dziecka. Zdarza się rzadko, zwykle w późnym etapie ciąży lub podczas porodu [1].
Łożysko przodujące – rozpoznanie
Łożysko przodujące jest diagnozowane na podstawie obrazu w badaniu ultrasonograficznym (USG). Diagnozy nie można jednak postawić już na pierwszych wizytach, a dopiero w drugiej połowie ciąży, kiedy łożysko jest rozwinięte. We wcześniejszych etapach ciąży niedojrzałe łożysko „migruje” [2]. W I trymestrze kosmówka może być zlokalizowana nisko w obrębie miednicy, a w II trymestrze niedojrzałe łożysko myląco może występować bardzo blisko ujścia wewnętrznego kanału szyjki macicy.
Ostateczną diagnozę można postawić dopiero przy badaniu sondą przezpochwową w III trymestrze ciąży.
W rzadkich przypadkach wykorzystuje się rezonans magnetyczny (MRI) [1].
Wśród ciężarnych, u których zdiagnozowano łożysko niskoschodzące na wczesnym etapie ciąży (między 16. a 24. tygodniem), tylko u 1,6% to rozpoznanie potwierdzono w terminie okołoporodowym [2].
Dodatkowo przy łożysku przodującym 5-10 razy częściej występuje inne niż główkowe położenie płodu [1].
Łożysko przodujące – postępowanie
Rozpoznanie łożyska przodującego wiąże się z przyjęciem do szpitala oraz intensywną obserwacją stanu ciężarnej i płodu. Podczas hospitalizacji wykonuje się m.in. kardiotokografię (KTG) i profil biofizyczny w USG razem z oceną przepływów naczyniowych.
Nie wykonuje się badania wewnętrznego, nawet w trakcie porodu, ponieważ istnieje duże ryzyko krwotoku.
W związku z tym, że poprzez krwawienia ciężarna traci krew, czasami włączana jest profilaktyka niedokrwistości.
Ważnym elementem postępowania u ciężarnej z łożyskiem przodującym jest ustalenie daty terminu porodu. Lekarz bierze pod uwagę nasilenie i ilość krwawienia, dojrzałość płodu i stan ogólny ciężarnej.
Jeśli nie występują dodatkowe powikłania, ciąże kończy się planowanym cięciem cesarskim po 34. tygodniu [5].
W przypadku gdy płód jeszcze nie jest dojrzały, oprócz leczenia, należy zalecić ciężarnej spokój i leżenie. Lekarz może zadecydować o podaniu glikokortykosteroidów, które stymulują dojrzewanie układu oddechowego płodu. Należy pamiętać, że bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia matki jest wskazaniem do zakończenia ciąży nawet mimo braku dojrzałości płodu [1].
Łożysko przodujące rozpoznaje się wówczas, gdy lokalizuje się ono częściowo lub całkowicie nad dolnym odcinkiem macicy. Występowanie tej patologii w ostatnich latach rośnie, co jest konsekwencją wzrostu odsetka cięć cesarskich.
Diagnozę można postawić w trzecim trymestrze ciąży podczas badania USG. W każdym przypadku łożyska przodującego rekomenduje się zakończenie ciąży cięciem cesarskim [2, 6].
Przeczytaj również:
Cesarskie cięcie – wskazania, przygotowanie, przebieg
Źródła:
- Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, PZWL 2020.
- Klimek H., Wawrzyniak K., Dzieniecka M., Sieroszewski P., Nieprawidłowa implantacja łożyska — diagnostyka, postępowanie, doświadczenia własne, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 2, Via Medica 2017, s. 48-52.
- Pschyrembel W., Brzeski J., Konecki H., Praktyczne położnictwo i operacje położnicze, Berlin, Boston: De Gruyter, 2020, doi: 10.1515/9783112354827.
- Jauniaux E.R.M., Alfirevic Z., Bhide A.G., Belfort M.A., Burton G. J., Collins S.L., Dornan S., Jurkovic D., Kayem G., Kingdom J., Silver R., Sentilhes L. w imieniu Royal College of Obstetricians and Gynaecologists BJOG, Placenta praevia and placenta accreta: Diagnosis and management. Green-top Guideline No. 27a, September 2018, 2018, DOI: 10.1111/1471–0528.15 306.
- Wielgoś M., Bomba-Opoń D., Bręborowicz G.H., Czajkowski K., Dębski R., Leszczyńska-Gorzelak B., Oszukowski P., Radowicki S., Zimmer M., Recommendations of the Polish Society of Gynecologists and Obstetricians regarding caesarean sections, Ginekol Pol 2018;89(11):644-657, DOI: 10.5603/GP.a2018.0110.
- Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, Tłumaczenie i publikowanie artykułu Placenta praevia, placenta praevia accreta and vasa praevia: diagonsis and management, Green-top Guideline No. 27 przez Medical Tribune Polska za zgodą RCOG, 2011.