Jak zadbać o dobrą kondycję włosów?
Każda kobieta marzy o pięknych, błyszczących i gęstych włosach. Chociaż w dużym stopniu wpływ na to mają nasze geny i stan zdrowia organizmu, to z pewnością możemy im pomóc poprzez zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji, diety i jej suplementacji. Trzeba działać wielokierunkowo, gdyż nie zawsze możliwe jest sprecyzowanie przyczyny utraty czy osłabienia włosów. Najważniejsza jest systematyczność i konsekwencja w podjętych działaniach, gdyż pierwsze efekty mogą pojawić się dopiero po dłuższym czasie.
W pierwszej kolejności skupmy się na pielęgnacji. Inaczej dbamy o włosy suche, inaczej o przetłuszczające, proste, kręcone, krótkie, długie czy farbowane. Chociaż wiadomo, że każdy rodzaj włosów wymaga różnych metod, jest kilka uniwersalnych zasad, których warto się trzymać.
Mycie włosów
Przede wszystkim, wbrew powszechnym opiniom, szampon dobierz do skóry głowy, nie do typu włosów. Jego główne zadanie to oczyszczenie skalpu z nadmiaru łoju, zanieczyszczeń, zmycie środków do stylizacji i pomoc przy ewentualnych problemach, jak łupież czy łojotok. Nakładaj go na nasadę włosów i skórę głowy, delikatnie masując opuszkami palców. Mokre włosy łatwo ulegają zniszczeniu, łamaniu, może powstać kołtun. Do oczyszczenia ich wystarczy przeciągnięcie powstałej piany z szamponu i delikatne przeczesanie palcami. Zalecane jest dwukrotne mycie z użyciem szamponu, pierwsze wstępnie zmiękcza zanieczyszczenia, a drugie dopiero porządnie je usuwa. Woda powinna być lekko ciepła, zbyt zimna czy gorąca podrażnia skórę głowy i rozregulowuje pracę gruczołów łojowych. Włosy można myć tak często jak potrzeba, jednak pamiętaj, że im częściej to robisz, tym szybciej będą się przetłuszczać.
Stosowanie odżywek i masek
W tym przypadku kosmetyki dobieraj do rodzaju włosów, jakie posiadasz. Używaj ich podczas każdego mycia, gdyż w znacznym stopniu poprawiają one ich wygląd, ułatwiają rozczesywanie, zapobiegają łamaniu się końcówek. Odżywkę nakładaj dopiero od 2/3 długości włosów, by ich nie obciążyć, dokładnie spłucz po kilku minutach. Raz w tygodniu warto wykonać maskę z użyciem ciepłego kompresu z ręcznika, przez około godzinę. Do kosmetyku dodaj kilka kropli olejku arganowego czy z awokado, a zwiększysz jego działanie odżywcze i nawilżające.
Suszenie i stylizacja
Chociaż większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że stylizacja włosów na gorąco bardzo im szkodzi i może doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia, to mimo wszystko nie wyobrażamy sobie wyjść z domu bez użycia suszarki czy prostownicy. By ograniczyć następstwa ich używania, postaraj się uważać na pewne rzeczy. Suszarkę trzymaj w odległości minimum 20 cm od skóry głowy, nie używaj najwyższej temperatury, a włosy susz partiami, zaczynając od tych na spodzie, od ich nasady. Na sam koniec zastosuj chłodny nawiew, by zamknąć łuski włosów. Będą one bardziej błyszczące i wygładzone. Temperaturę prostownicy dobierz tak, by nie uszkodzić struktury włosów. Gdy masz suche i puszące się (wysokoporowate), ustaw niższą. Przesuwaj prostownicą maksymalnie dwa razy, aby nie doprowadzić do ich przegrzania. Warto również stosować kosmetyki termoochronne. Postaraj nie kłaść się spać z mokrymi włosami, myj je rano, albo dokładnie wysusz przed snem. Nie dość, że rano będą wyglądały źle, to mogą podczas snu ulec uszkodzeniu i połamaniu.
Pozostałe wskazówki pielęgnacyjne
- Regularnie podcinaj końcówki włosów, a będą one wyglądały zdrowiej i nada im to naturalnej objętości.
- Wprowadź olejowanie włosów, wcieranie odpowiednich olejków w skórę głowy i na całą ich długość znacznie poprawi ich kondycję.
- Zimą chroń włosy przed ujemnymi temperaturami, chowając je pod czapką, a latem przed słońcem, stosując kosmetyki z filtrami i okrycia ochronne.
- W przypadku nadmiernego wypadania włosów regularnie aplikuj na skalp wcierki ziołowe czy witaminowe, a jeżeli problem ma podłoże hormonalne, można zastosować preparaty z minoksydylem.
Dieta i jej suplementacja
Włosom mogą zaszkodzić nawet najmniejsze niedobory w witaminy i mikroelementów w diecie. Bardzo często dochodzi do nich podczas kuracji odchudzających, przy długotrwałym narażeniu na stres. By cieszyć się mocnymi, błyszczącymi włosami, trzeba zwrócić dużą uwagę na to, czy w posiłkach zawarte są odpowiednie ilości tych substancji. Przede wszystkim ważne jest dostarczanie odpowiednich ilości białek i aminokwasów siarkowych, gdyż stanowią one budulec włosa. Najważniejsze z nich to metionina i cysteina, gdyż to właśnie one wchodzą w skład keratyny – białka, z którego zbudowane są włosy. Z witamin najpotrzebniejsze są:
- witamina A – pobudza do wzrostu mieszki włosowe oraz odpowiada za poprawny skład lipidów produkowanych przez gruczoły łojowe,
- witamina C – odgrywa istotną rolę w syntezie kolagenu, poprawia krążenie w skórze głowy,
- witamina E – przyspiesza wzrost włosów poprzez stymulowanie podziałów komórkowych,
- witaminy B1, B2, B6 – uczestniczą w produkcji aminokwasów, czyli składników budulcowych włosa,
- witamina B5 (kwas pantotenowy) – wspomaga produkcję keratyny,
- witamina B7 (biotyna) – gromadzi i transportuje cząsteczki siarki komórkom budującym łodygę włosa.
Mikroelementy odpowiedzialne za stan i kondycję włosów to żelazo, cynk, miedź i krzem. Niedobór żelaza i cynku powoduje nadmierne wypadanie włosów, brak krzemu zwiększa ich łamliwość, a miedź odpowiada za właściwą pigmentację włosa. Należy zadbać o to, by posiłki były pełnowartościowe, zbilansowane, a najważniejsza jest tutaj różnorodność. Powinno się w nich znaleźć dużo świeżych warzyw i owoców, chude mięso, nabiał, jaja, pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe, kwasy tłuszczowe omega-3, orzechy oraz ryby. Warto ograniczyć picie mocnej kawy i herbaty, gdyż utrudniają one wchłanianie witamin i minerałów. Szkodliwe są: żywność wysoko przetworzona, smażona, wędzona, alkohol, nadmiar cukrów prostych i słodyczy. Dietę można też wspomóc odpowiednim suplementem z apteki dedykowanym włosom.