Powięź. Jak zapobiec bólowi?
Powięź, ze względu na swoją wyjątkową budowę i niemożność jej zbadania, przez wiele lat była odrzucana przez środowisko naukowe. Ostatnie dekady w nauce pokazały jednak, że odgrywa ona znacznie większą rolę w ciele niż pierwotnie zakładano, a wiele metod terapeutycznych opiera się właśnie na pracy z powięzią. Sprawdź, jak zadbać o powięź, by zapobiec bólom mięśniowo-powięziowym.
Czym jest powięź?
Anatomicznie powięzią określamy trójwymiarowy system elastycznej tkanki łącznej o właściwościach lepkosprężystych, która rozprzestrzenia się w całym ciele i otacza wszystkie narządy i tkanki, zapewniając im ochronę oraz biorąc znaczący udział w transmisji sił mechanicznych pomiędzy mięśniami. Powięź odpowiada za transmisję 30% sił mięśniowych. Jest bogata w mechanoreceptory – pełni funkcję ważnego narządu propriocepcji (czucia głębokiego) i komunikacji w ciele.
Powięź to termin określający wszystkie włókniste tkanki łączne w ciele, jednak ze względu na jej zróżnicowaną strukturę, metodologicznie wyróżnia się trzy warstwy powięziowe:
- powierzchowną – podskórna warstwa tkanki łącznej luźnej, zawierająca sieć włókien kolagenowych i elastycznych; ma za zadanie ochronę mechaniczną i termiczną oraz umożliwia ruch skóry ponad powięzią głęboką;
- głęboką – zbudowana z łącznotkankowej błony otaczającej wszystkie mięśnie; tworzy pochewki nerwów i naczyń, buduje i wzmacnia ścięgna oraz łączy wszystkie struktury w jedną całość;
- namięsną wraz z powięziami trzewnymi – warstwa powięzi otaczająca poszczególne mięśnie; tworzy ścięgna i pochewki ścięgien oraz bierze bezpośredni udział w przewodzeniu napięć przez mięśnie; powięź trzewna (wisceralna) otacza wszystkie narządy wewnętrzne.
Rozróżnienie poszczególnych warstw powięzi zwykle nie jest łatwe, ponieważ w niektórych miejscach w ciele zanikają, a w innych łączą się ze sobą.
Przez wiele lat powięź była zaniedbanym tematem badań, a jej rola w ciele sprowadzana była jedynie do funkcji ochronnej błony okrywającej inne struktury. Powięź jako ogromna trójwymiarowa struktura, pełna setek lokalnych zagęszczeń, przegród i luźniejszych warstw tkanki łącznej wymykała się standardowym metodom badań i obrazowania. Obecnie dzięki rozwojowi nauki i badań in vivo, takim jak: impedancja bioelektryczna i biometria, mamy nareszcie możliwość przyjrzenia się tej niezwykłej tkance.
Ból mięśniowo-powięziowy
Powięź to bogato unerwiona i aktywna tkanka połączona bezpośrednio z wszystkimi mięśniami w ciele. Podlega reakcjom napięcia i zagęszczenia w wyniku pojawiającego się urazu w układzie ruchu lub jako efekt sumy mikroprzeciążeń w tkance. Utrwalone zmiany w tkance powięziowej mogą generować ból mięśniowo-powięziowy.
Według badań aż 85% społeczeństwa doświadczy choć raz w życiu bólu o charakterze mięśniowo-powięziowym.
Według teorii Travell i Simons istnieją miejsca nadwrażliwości w ciele (punkty spustowe), pojawiające się w napiętym paśmie mięśniowym lub powięzi mięśnia, które pod wpływem ucisku generują ból rzutowany, czyli odczuwany w innym miejscu niż jego źródło. Ból związany z punktami spustowymi może narastać pod wpływem wzmożonego stresu, a mięśnie mogą stawać się coraz bardziej zmęczone i nadwrażliwe.
Jak dbać o powięź?
Włókna powięziowe są otoczone przez istotę podstawową – płynny budulec macierzy pozakomórkowej. Umożliwia ona ich przesuwanie. Odpowiada za wymianę chemiczną pomiędzy krwią, limfą i komórkami tkanek. W powięzi powierzchownej dorosłego człowieka znajduje się średnio aż 7,5 litra płynu śródmiąższowego. Taka budowa powięzi sprawia, że spełnia ona właściwości istoty stałej i ciekłej jednocześnie. Aby o nią zadbać, trzeba zadbać też o prawidłowe funkcjonowanie jej budulców podstawowych.
Czego potrzebuje powięź? Przede wszystkim ruchu – różnorodnego, wielopłaszczyznowego, który pozwoli na jej trójwymiarowe naprężanie i ciągłą przebudowę. Bezruch wpływa na powięź niekorzystnie i może skutkować gromadzeniem się napięć w ciele. Powięź „lubi” wszelkie aktywności wpływające na jej odkształcanie, rozgrzewanie i naprężanie, a więc stretching, masaż, terapię manualną, terapię ciepłem, uciskanie, rolowanie.
Jak wszystkie komórki w naszym ciele, powięź do harmonijnego rozwoju potrzebuje diety bogatej w składniki odżywcze oraz utrzymywania stale wysokiego poziomu nawodnienia, aby móc utrzymywać pełną sprężystość i elastyczność. Powięź jako tkanka podatna na stres wymaga równowagi między pracą a odpoczynkiem. Powięź może również zmieniać swoje właściwości z wiekiem, w wyniku procesu starzenia się organizmu oraz w niektórych rejonach ciała pod wpływem wzrostu BMI (stosunku wagi do wzrostu).
Na bazie teorii o właściwościach mechanicznych powięzi powstało również wiele metod terapii manualnych. Są to m.in.: masaż tkanek głębokich, manipulacje powięzi, terapie narzędziowe, integracja strukturalna, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. Terapie te opierają się na pracy bezpośredniej z tkanką poprzez masaż, ucisk, pocieranie i rozgrzewanie, w celu zmniejszenia napięć, zwiększenia ukrwienia tkanki i jej powrotu do normalnej funkcji. Zamierzonym długotrwałym efektem jest przebudowa struktury tkanki i jej zmiękczenie oraz przyspieszenie procesu gojenia.
Przeczytaj również:
Masaż Shiatsu. Na czym polega akupunktura bezigłowa?
- Das R., Jhajharia B., Fascia and Myofascial Pain Syndrome – An Overview, 9, 2022, 228-232.
- Schleip R., Jäger H., Klingler W., What is “fascia”? A review of different nomenclatures. Journal of Bodywork and Movement Therapies, 2012, 16(4), 496-502.
- Stecco L. C., Manipulacja powięzi w zespołach bólowych układu ruchu, 2014, s. 18-21.
- Simmonds N., Miller P., Gemmell H., A theoretical framework for the role of fascia in manual therapy, Journal of Bodywork and Movement Therapies, 2012, 16(1), 83-93.
- Lesodnak D., Powięź bez tajemnic. Czym jest i jakie jest jej znaczenie? https://www.galaktyka.com.pl/media/do-pobrania/powiez-bez-tajemnic.pdf
- Wilke J., Macchi V., De Caro R., Stecco C., Fascia thickness, aging and flexibility: is there an association? Journal of anatomy, 2019, 234(1), 43-49.
Przy zespole niespokojnych nóg warto spać na brzuchu. Wtedy jest ulga. Ważna jest dieta