Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
132

Zespół niespokojnych nóg. Jakie są metody leczenia?

Słuchaj artykułu

Odczuwasz skurcze, które wymuszają u Ciebie poruszanie nogami? To może być zespół niespokojnych nóg. Sprawdź, jakie są przyczyny tej choroby i jak można ją leczyć.

Zespół niespokojnych nóg. Jakie są metody leczenia?

Zespół niespokojnych nóg jest coraz częstszą przypadłością. Szacuje się, że dotyka 5% społeczeństwa. Częstość choroby wzrasta wraz z wiekiem, a powyżej 60. roku życia występuje u co dziesiątej osoby. Jest to dysfunkcja neurologiczna powodująca nieprzyjemne wrażenia czuciowe w nogach, zwłaszcza w czasie siedzenia lub leżenia. Nie jest to ból ani mrowienie, a skurcze występujące głęboko w mięśniach. Wymuszają one poruszanie nogami, a nawet żwawy, energiczny chód. Objawy nasilają się wieczorem, przez co utrudniają zasypianie. Zespół niespokojnych nóg pojawia się również w nocy, doprowadzając do zaburzeń snu.

Z zespołem niespokojnych nóg wiążą się też długie podróże samolotem czy samochodem. Długotrwałe siedzenie powoduje nieprzyjemne objawy w okolicy skóry, zmuszając do wstania i rozchodzenia skurczy. Daje to chwilową ulgę, ponieważ po powrocie do spoczynku objawy wracają.

Zespół niespokojnych nóg najczęściej:

  • występuje u osób starszych i kobiet,
  • może pojawić się w ostatnim trymestrze ciąży,
  • jest uwarunkowany genetycznie.

Przyczyny zespołu niespokojnych nóg

Przyczyny występowania zespołu niespokojnych nóg nie są do końca wyjaśnione. Najpewniej są one pierwotne, czyli dziedziczone genetycznie, bądź wtórne, jako konsekwencja wielu zaburzeń neurologicznych. Ryzyko wystąpienia zespołu niespokojnych nóg wzrasta o niemal 50%, jeśli któryś z członków rodziny zmagał się z tym schorzeniem. Rodzinne występowanie ujawnia się około 35. roku życia. Jeśli objawy wystąpią później, to znaczy, że zespół niespokojnych nóg towarzyszy innym zaburzeniom i jest wtórny wobec innych chorób i dysfunkcji organizmu.

Przyczyny wtórne zespołu niespokojnych nóg:

  • niedobór żelaza, magnezu, witaminy B12;
  • zapalenie stawów, polineuropatie (uszkodzenie nerwów obwodowych);
  • niewydolność nerek;
  • nadużywanie alkoholu i nikotyny,
  • przewlekły stres.

Zespół niespokojnych nóg różni się od zwykłych skurczów nocnych, które pojawiają się wskutek przemęczenia czy niedoboru elektrolitów. W przypadku kurczy stosuje się leki rozluźniające, które nie pomagają przy zespole niespokojnych nóg.

Diagnostyka zespołu niespokojnych nóg

Specjalista stawia diagnozę na podstawie zebranego wywiadu medycznego, badania fizykalnego pacjenta oraz badań laboratoryjnych wykluczających inne schorzenia. Jeśli podejrzewasz u siebie zespół niespokojnych nóg, jak najwcześniej udaj się do lekarza. Nieleczona latami choroba może znacząco pogarszać jakość życia, utrudniając codzienne czynności i zaburzając sen. Może to prowadzić do bezsenności, przemęczenia organizmu, a w konsekwencji do depresji.

Domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg może być leczony różnymi sposobami.

Domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg to:

  • masaże nóg,
  • zimne i ciepłe kąpiele,
  • unikanie zwiększonego wysiłku fizycznego wieczorami,
  • odstawienie używek (papierosy, kawa, alkohol, leki przeciwhistaminowe).

Produkty do masażu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Leczenie farmakologiczne opiera się natomiast na podawaniu leków: uspokajających, stosowanych w przypadku padaczki lub choroby Parkinsona, miorelaksantów.

Przeczytaj również:
Powięź. Jak zapobiec bólowi?

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 20 września 2021, 08:10
    Tadeusz

    Ja mam objawy pieczenia tak jak by skóry na górnej części stopy,czyli na podbiciu.Ciągle muszę poruszać stopą bądź palcami aby to przestało piec.Pieczenie jest podobne do poparzenia pokrzywą.

    1. 21 września 2021, 18:32
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry. Pieczenie stopy może być objawem zespołu niespokojnych nóg, ale także może sugerować powazniejsze dolegliwości jak neuropatie cukrzycowe czy powstałe w wyniku niedoczynności tarczycy. Objaw ten należy zgłosić do swojego lekarza rodzinnego.

  2. 27 września 2021, 17:49
    Dr no

    Co za bzdury.Nie ma w ogóle takiej choroby….Drugi idiotyzm to tzw. kaszel palacza ale chyba na kajak palacza

    1. 28 września 2021, 02:33
      Nina

      Twe imię to BZDURA !!!! – zastanów się człowieku – co Ty tu płodzisz – znalazł się prof. od diagnozy – źalosne – jak się wroblem urodzisz – to kanarkiem nie zdechniesz, ale wątpię abyś wogóle wiedział o co chodzi- nie ten poziom intelektualny niestety. Bez odbioru !.

    2. 9 października 2021, 23:54
      No na

      Oczywiście, że jest, ja na nią cierpię. Każdy kto nigdy nie doświadczył tych objawów ma szczęście, to jest coś czego nie da się wytrzymać.

    3. 28 października 2021, 16:45
      natty

      niestety jest , ciierpie na nią i tojest nie do zniesienia, chodze, rozciagam się, cwicze , utrudnia mi to sen i siedzenie w pracy, naprawde chcialabym aby takiej dolwegliwosci nie bylo takja mowisz, ale rzeczyistowsc jest inna

    4. 6 lutego 2022, 06:41
      Berry

      I tu Cie zaskocze Panie Doktorze No. Istnieje ta choroba, niszczy jakosc zycia, sen. Czesto nawet powoduje zgrzyty w zwiazkach. Przewaznie kazda noc konczy sie na sofie. Nawet wstyd chodzic do fryzjera bo dluzsze siedzenie powoduje bol i trzeba ruszac nogami. Fakt, sa na to tabletki, po ktorych padasz jak zabity i zasypiasz, jednak nieczesto budzisz sie w nocy z bolem. Lekarze mowia ze nie wiedza co jest przyczyna. Dodam jeszcze ze mam 37 lat, choroba zaczela sie jakies 7 lat temu i mimo lekow, ktore cie usypiaja, jest coraz gorzej.

  3. 6 listopada 2021, 21:34
    Magdalena

    W tym roku miałam problemy reumatyczne – rumień guzowaty właściwie dalej nieuzasadniony przez lekarzy. Ostatnio zauważyłam u siebie nawyk regularnego ruszania stopami/nogami podczas leżenia. Jest on wywołany dyskomfortem – uczucie lekkich skurczów/pulsowania w mięśniach nóg. Samo uczucie nie jest bolesne, ale jest bardzo nieprzyjemne i bez momentu rozluźnienia mięśni zaczyna być uciążliwe i wręcz sprawia ból. Czy to może być początek tej choroby? Staram się znaleźć jakieś realne wytłumaczenie dla tego dziwnego uczucia. Dodam, że jestem młoda – mam 21 lat, ale mam dość aktywny tryb życia – dużą część dnia spędzam stojąc lub chodząc.

    1. 9 listopada 2021, 16:55
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Opisane przez Panią objawy nie muszą być związane ze zdiagnozowanym rumieniem. Przyczyny można się upatrywać m.in. w zaburzeniach krążenia żylnego lub neurologicznych czy niedoborach niektórych składników. Zachęcam do wizyty u lekarza ogólnego, który może zalecić wykonanie odpowiednich badań: krwi, USG Dopplera oraz zalecić konsultację z neurologiem czy chirurgiem naczyniowym.

  4. 27 lutego 2022, 19:39
    Kinga

    Hej, ja mam często uczucie “swędzących stawów” w kostkach, strasznie mnie swędzą (w środku kostki) i muszę nimi ciągle ruszać. Czy to może być zespół niespokojnych nóg?

    1. 2 marca 2022, 13:15
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry, zespół niespokojnych nóg dotyczy procesów zachodzących w mięśniach, a nie stawach. Przekłada się to na uczucie najbardziej zbliżonego do drętwienia. Opis Pani przypadku nie pasuje do zespołu niespokojnych nóg, ale z pewnością przyda się konsultacja z neurologiem.

  5. 3 kwietnia 2022, 18:53
    Radeq

    Dzień Dobry. Mam dziwny objaw, codziennie wieczorem (siedzenie na kanapie przed TV), najczęściej po godz. 21 pojawia się coś w rodzaju intensywnego swędzenia, smyrania w całej stopie i muszę napiąć mocno mięśnie w całej nodze, wtedy to ustępuje, to jest w cyklach co około 20 – 30 sekund i dotyczy tylko prawej nogi. Jak kładę się spać ten objaw znika.

    1. 6 kwietnia 2022, 11:18
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, zespół niespokojnych nóg może objawiać się uporczywym swędzeniem, które mija po poruszaniu kończyną, a powraca w stanie spoczynku. Proszę skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę, która wykluczy lub potwierdzi schorzenie oraz ustali przyczynę dolegliwości.

    2. 24 maja 2022, 23:04
      henryk

      Z jakim lekarzem należy się skontaktować?

    3. 25 maja 2022, 08:30
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który wystawi skierowanie do neurologa.

  6. 14 czerwca 2022, 01:19
    Urszula

    Jeśli ktoś cierpi na tę chorobę to odradzam nadużywanie alkoholu, objawy nasilają się w bardzo szybkim typie.
    Pozdrawiam

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę