Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
9

Akupresura. Czy jest skuteczna?

Słuchaj artykułu

Akupresura to metoda należąca do medycyny niekonwencjonalnej. Chociaż jest powszechnie stosowana, budzi wiele kontrowersji. W jakich dolegliwościach może pomóc? Czy ten typ masażu jest skuteczny? 

Akupresura. Czy jest skuteczna?

Czym jest akupresura? 

Akupresura jest głęboko zakorzeniona w chińskiej tradycji. To masaż punktowy uznawany przez niektórych za metodę leczniczą. Jej zwolennicy twierdzą, że wiąże się z filozofią energii QI, czyli siłą lub energią życiową. Filozofia ta mówi, że równowagę organizmu zachowamy wtedy, gdy siły Yin i Yang są w równowadze. Zaburzenia tej harmonii mogą prowadzić do chorób, na które lekarstwem ma być akupresura. 

Jak powstała akupresura? 

Akupresura powstała dzięki obserwacji reakcji człowieka na pojawiający się ból. Naturalny ludzki odruch taki jak dotykanie czy pocieranie bolesnych miejsc zmniejsza odczuwanie bólu lub go usuwa. Tę wiedzę wykorzystano przy tworzeniu akupresury.  Z biegiem lat specjaliści wyznaczyli strefy (punkty) akupresury i opracowali techniki masażu. Masaż poprawia krążenie krwi, rozluźnia mięśnie i pobudza wydzielanie hormonów szczęścia – endorfin.  Obecnie akupresurę stosujemy w ramach terapii przeciwbólowej lub jako uzupełnienie terapii konwencjonalnej. Usprawnia ona działanie całego organizmu. 

Jakie są rodzaje akupresury? 

Wyróżniamy dwie metody masażu punktowego:  

  • pobudzającą 
  • hamującą.  

Różnią się one sposobem oddziaływania na receptory. Podczas masażu stymulujemy odpowiednie punkty na całym ciele. Dlatego też pacjenci, którzy samodzielnie wykonują masaż (autoterapia), powinni być przeszkoleni.  W leczeniu wykorzystujemy cztery techniki akupresury: 

  • lekkie pukanie czubkami palców (stosowane u dzieci i osób dorosłych o drobnej budowie ciała), 
  • ucisk palcami, 
  • masaż paznokciami (silnie pobudzający), 
  • masaż drewnianą pałką. 

Olejki do masażu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

W jakich dolegliwościach akupresura może pomóc? 

Akupresurę możesz zastosować m.in. w: 

  • bólach głowy (również migrenowych) i pleców, 
  • bólach miesiączkowych, 
  • bólach reumatycznych, 
  • zaburzeniach pracy jelit, 
  • stanach zapalnych zatok i gardła, 
  • biegunkach, wymiotach, 
  • zapaleniu oskrzeli. 

Czy każdy może stosować akupresurę?  

Nie stosuj akupresury, jeśli: 

  • chorujesz na nowotwór, 
  • jesteś w ciąży,
  • przebyłeś zawał serca, 
  • gorączkujesz,

Czy akupresura jest skuteczna? 

Akupresura, jak inne metody masażu, przyniesie Ci odprężenie i zapewni poczucie komfortu. Pomoże również uwolnić endorfiny. Od ich poziomu w organizmie uzależniona jest intensywność odczuwania bólu. Można zatem stwierdzić, że akupresura poprawia nastrój i zmniejsza ból. Czy to oznacza, że jest skuteczna? 

Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy akupunktura jako metoda leczenia jest skuteczna. 

W medycynie konwencjonalnej akupresury nie postrzegamy jako metody leczenia bólu. Stosujemy ją raczej wspomagająco, w połączeniu z innymi terapiami.  

Znikoma liczba badań i ich wyniki nie potwierdzają skuteczności akupresury. Ich autorzy określają ją jako prawdopodobnie poprawiającą nastrój i działającą odprężająco. Udokumentowane pozytywne efekty osiągnięto w leczeniu bólu odcinka szyjnego kręgosłupa. Były one jednak krótkotrwałe. 

Mimo to masaż punktowy cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Świadczy o tym szeroki wybór poradników i akcesoriów do akupresury (np. maty, opaski, poduszki, wałeczki). 


Produkty do masażu i rehabilitacji

Można zatem przypuszczać, że prawidłowo wykonany masaż punktowy może być skuteczny w leczeniu niektórych rodzajów bólu. Nie wiadomo jednak, jak długo utrzyma się efekt terapeutyczny. 

Przeczytaj również:
Mata do akupresury – zalety stosowania i przeciwwskazania


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  1. http://www.leksykonmasazu.pl/slowko/historia-masazu-punktowego/953. 
  2. https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/fizjoterapia/masaz-leczniczy/121671,masaz-leczniczy
  3. https://qi-med.com/qimed/akupresura-i-akupunktura-w-leczeniu-zespolow-bolowych-szyjnego-odcinka-kregoslupa/.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę