Amla. Owoc dla zdrowia i urody
Amla to drzewo, które pochodzi z Indii. Jego owoce wyglądem przypominają agrest. Są ważnym elementem tradycyjnej medycyny. Jakie mają zastosowanie?
Co to jest amla?
Liściokwiat garbnikowy (łac. Emblica officinalis) jest znany pod nazwą amla. Jest to drzewo cenione w tradycyjnej medycynie indyjskiej (ajurwedzie). Zgodnie z indyjską mitologią jest ono uznawane za pierwsze drzewo stworzone we wszechświecie.
Amla rośnie na terenie Indii oraz w krajach klimatu tropikalnego i subtropikalnego takich jak Pakistan, Uzbekistan, Sri Lanka, Chiny czy Malezja. Według ajurwedy owoce amli mają szerokie właściwości prozdrowotne, dlatego są wykorzystywane w walce z wieloma chorobami.
Jak wygląda amla?
W języku angielskim amla jest znana pod nazwą Indian gooseberry, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „indyjski agrest”. Nazwa nawiązuje do wyglądu owoców, które przypominają agrest. Mają kulisty kształt, są mięsiste i zielone.
Amla – właściwości
Owoce amli swoje prozdrowotne właściwości zawdzięczają wielu substancjom aktywnym.
Znajdują się w nich:
- taniny,
- alkaloidy,
- kwasy fenolowe,
- aminokwasy,
- flawonoidy.
Na szczególną uwagę zasługuje wysoka zawartość witaminy C – nawet do 680 mg w 100 g owoców.
Amla – zastosowanie
W ajurwedzie amla jest uznawana za środek odmładzający, który opóźnia procesy starzenia organizmu. Naukowcy badali ją pod kątem właściwości przeciwzapalnych, moczopędnych, przeczyszczających, kardioprotekcyjnych, przeciwgorączkowych i hepatoprotekcyjnych.
Według tradycyjnej medycyny owoce amli mają zastosowanie w walce z:
- wysoką gorączką,
- stanem zapalnym,
- chorobami oczu,
- osteoporozą,
- chorobami układu pokarmowego,
- kaszlem,
- zaparciami,
- anemią.
Przetwory z owoców amli stosowano, aby polepszyć zdolności intelektualne i oczyścić organizm z toksyn.
Jakie zastosowanie ma amla?
- Kontrola cukrzycy – błonnik zawarty w owocach spowalnia tempo wchłaniania cukrów przez organizm. Dzięki temu skoki cukru we krwi są mniejsze. Stosowanie amli sprawdzi się zwłaszcza u osób z cukrzycą typu 2.
- Polepszenie trawienia – za to działanie również odpowiada błonnik, który reguluje częstość wypróżnień. Spożywanie amli sprawdzi się także przy zespole jelita drażliwego.
- Schorzenia oczu – dzięki wysokiej zawartości witaminy A amla zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej. Z kolei wysoka zawartość witaminy C chroni oczy przed rozwojem zapalenia spojówek.
- Otępienie – wysoka zawartość przeciwutleniaczy chroni przed uszkodzeniem komórek nerwowych i mózgowych. Witamina C wpływa na wytwarzanie norepinefryny – neuroprzekaźnika, który może poprawiać funkcjonowanie mózgu u osób z demencją.
Amla na włosy
Amlę możez zastosować, aby poprawić wygląd włosów. Kobiety pochodzące z Indii mają zwykle piękne, gęste i ciemne włosy. Ich sekretem jest stosowanie olejku z amli na skalp oraz do olejowania włosów. Możemy go także stosować jako środek przeciw wypadaniu włosów i opóźniający ich siwienie. Olej pozyskujemy w procesie gotowania suszonych owoców amli z wykorzystaniem oleju kokosowego. Stosowany na włosy nadaje im miękkość, elastyczność i połysk oraz zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Olejek z amli możemy aplikować także na skalp jako wcierkę. Wspomaga on wzrost nowych włosów i przyspiesza ich porost.
Jak amla wpływa na włosy?
- Przeciwdziała przedwczesnemu siwieniu.
- Wzmacnia cebulki włosów.
- Wspomaga leczenie łupieżu.
- Sprawia, że włosy są błyszczące i gładkie.
- Pobudza włosy do wzrostu.
Amla – przeciwwskazania
Spożywanie owoców amli w rozsądnych ilościach nie przyniesie negatywnych skutków.
Szczególną ostrożność powinny jednak zachować osoby, które mają problem z krzepliwością krwi. Amla może zwiększać ryzyko krwawień lub tworzenia się siniaków.
Pamiętaj także o wysokiej zawartości witaminy C w owocach. Jej nadmierne spożycie może przyczynić się do powstawania kamieni nerkowych, nadkwasoty i obniżenia poziomu cukru we krwi.
Przeczytaj również:
Niskokaloryczna, a przy tym pyszna. Jak jeść papaję?
- Kulkarni K.V., Ghurghure S.M., Indian gooseberry (Emblica officinalis): Complete pharmacognosy review, International Journal of Chemistry Studies, 2018 s. 5-11.
- Ikram A. i wsp., Nutritional and Biochemical Composition od Amla (Emblica officinalis) and its Therapeutic Impact: A Review, Acta Scientific Nutritional Health, 2021.
- Dasaroju S., Gottumukkala K.M., Current Trends in the Research of Emblica officinalis (Amla): A Pharmacological Perspective, International Journal of Pharmaceutical Sciences Review and Research, 2014.
- https://www.khadi.pl/pl/products/wzmacniajacy-olejek-do-wlosow-khadi-amla-1193.html.
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-784/indian-gooseberry.
- https://www.webmd.com/diet/health-benefits-amla#2.
- https://www.bebeautiful.in/all-things-skin/everyday/amla-juice-benefits-for-skin-hair-and-health#amla-benefits-for-the-skin/.
- https://www.beautyglimpse.com/use-amla-hair-fall-control/.