Androlog. Kiedy umówić się na wizytę?
Androlog to lekarz zajmujący się problemami związanymi z układem rozrodczym u mężczyzn. W jakich sytuacjach warto zgłosić się do tego specjalisty? Jak przygotować się do wizyty?
Czym zajmuje się androlog?
Andrologia to w dosłownym znaczeniu nauka o mężczyznach (z gr. andros – mężczyzna).
Lekarz androlog zajmuje się:
- wadami rozwojowymi męskiego układu rozrodczego,
- zaburzeniami dojrzewania płciowego,
- niedoborem androgenów (męskich hormonów płciowych),
- zaburzeniami seksualnymi,
- niepłodnością.
Oficjalnie w Polsce nie istnieje taka specjalizacja jak andrologia. Od czerwca 2023 r. jest ona tzw. umiejętnością zawodową lekarza i wymaga zdobycia odpowiedniego certyfikatu.
Androlog a urolog – różnice
Urologia, w przeciwieństwie do andrologii, jest w Polsce jedną ze specjalizacji lekarskich. Urolog to lekarz, który diagnozuje i leczy schorzenia układu moczowo-płciowego u mężczyzn oraz choroby układu moczowego u kobiet. Zatem urolog zajmuje się zaburzeniami dotyczącymi prącia, jąder, prostaty, cewki moczowej, pęcherza moczowego, moczowodów i nerek.
U mężczyzn układ moczowy i płciowy są ze sobą blisko związane. W związku z tym, niektóre problemy zdrowotne mogą być leczone zarówno przez urologów, jak i andrologów. W wielu przypadkach androlog jest jednocześnie specjalistą urologiem.
W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że urolog zajmuje się bardziej kwestiami związanymi z oddawaniem moczu, a androlog – z problemami natury płciowej.
Kiedy umówić się na wizytę u androloga?
Umów się na wizytę u androloga, jeśli występują u Ciebie:
- zaburzenia erekcji,
- przedwczesny lub opóźniony wytrysk,
- spadek popędu seksualnego (libido),
- problemy z płodnością,
- zaburzenia dojrzewania płciowego,
- problemy z oddawaniem moczu,
- ból w obrębie narządów płciowych,
- nieprawidłowości anatomiczne w obrębie narządów rozrodczych,
- oznaki tzw. andropauzy (ujawniające się w wyniku procesów starzenia niedobory testosteronu i innych hormonów u mężczyzn): nadmierna nerwowość i rozdrażnienie, zaburzenia snu, problemy z pamięcią i koncentracją, wzmożona potliwość, osłabienie siły mięśniowej.
Wizyta u androloga jest również zasadna, jeśli planujesz w przyszłości mieć dzieci, a musisz poddać się terapii onkologicznej mogącej upośledzać płodność. Lekarz ten wskaże, w jaki sposób możesz zabezpieczyć komórki rozrodcze.
Pamiętaj, że część z wyżej wymienionych schorzeń może być leczona również przez lekarzy innych specjalności, np. urologów czy endokrynologów. Ponadto w przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości zawsze możesz zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który dalej pokieruje Cię do odpowiedniego specjalisty.
Jak przygotować się na wizytę u androloga?
Wizyta u androloga zwykle nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania.
Mimo wszystko warto pamiętać o kilku zasadach:
- Zadbaj o higienę osobistą przed wizytą.
- Weź ze sobą wyniki ostatnich badań (np. nasienia, jeśli powodem wizyty są problemy z płodnością). Jeżeli ich nie masz, lekarz zleci je na pierwszej wizycie.
- Przygotuj listę wszystkich przyjmowanych leków i suplementów diety.
- Pomyśl o wszystkich dolegliwościach, okolicznościach, w których występują oraz przypadkach podobnych schorzeń u członków najbliższej rodziny. Możesz spisać te informacje, aby podczas wizyty o niczym nie zapomnieć.
Androlog – jak wygląda badanie?
Wizyta u lekarza androloga tradycyjnie rozpoczyna się od wywiadu klinicznego. Lekarz zapyta o dolegliwości i problemy, z którymi się zgłaszasz. Ponadto o tryb życia i dietę, używki, przyjmowane leki i suplementy diety, a także obciążenia rodzinne.
Padną również pytania o współżycie czy przebieg dojrzewania płciowego. Po tej części lekarz przystąpi do badania fizykalnego Twojego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem narządów płciowych.
W niektórych sytuacjach może również wykonać badanie per rectum (badanie palcem przez odbyt).
Na koniec lekarz zwykle zleca niezbędne badania dodatkowe, m.in.:
- morfologię krwi i badanie ogólne moczu,
- badania hormonalne,
- badania nasienia (tzw. seminogram),
- badania genetyczne,
- USG jąder.
To wszystko służy postawieniu odpowiedniej diagnozy i zaproponowaniu właściwej terapii.
Przeczytaj również:
Badania profilaktyczne dla mężczyzn. Zbadaj się już dziś!
- Sochaj M., Andrologia kliniczna – sprawozdanie z przebiegu szkolenia, egzaminu oraz konferencji w ramach Europejskiej Akademii Andrologii, Postępy andrologii online, 2015.
- Walaszek K., Tomala B., Kowalska I., Rej-Kietla A., Andropauza i proces starzenia się a jakość życia mężczyzn po 50. roku życia, Forum Medycyny Rodzinnej, 2017.
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2023 r. w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów.
- https://www.mp.pl/pacjent/poradnik-swiadomego-pacjenta/300854,urolog-czym-sie-zajmuje-i-jakie-choroby-leczy-urolog
- https://andrologia-pta.com.pl
TEn artykół jest dość mądry ale gdzie w Polsce znależć można prawdziwego androloga bo tu piszecie tylko o abstrakcji?