Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
5

Anyż. Łagodzi objawy przeziębienia i pobudza laktację

Słuchaj artykułu

Anyż to roślina o charakterystycznym smaku i kształcie. Gwiazdki anyżu to jedna z przypraw, które często pojawiają się w świątecznej kuchni. Okazuje się jednak, że z właściwości anyżu możemy skorzystać również w medycynie. Co warto o nim wiedzieć? 

Anyż. Łagodzi objawy przeziębienia i pobudza laktację

Anyż – co to za roślina? 

Anyż (inaczej biedrzeniec anyż) jest gatunkiem z rodziny selerowatych. Roślina ta prawdopodobnie pochodzi ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego. Ma białe kwiaty i zielone lub żółte nasiona. Owoce anyżu zbierane są w sierpniu oraz we wrześniu. Są one cennym surowcem, który zawiera olejki eteryczne. Jego właściwości wykorzystujemy w aromaterapii i pobudzaniu laktacji u kobiet karmiących piersią. 

Jednym z rodzajów tej rośliny jest anyż gwiazdkowy, czyli badian właściwy. Jego owoce w kształcie gwiazdy są dobrze znane i stosowane jako przyprawa w kuchni. 

Zarówno biedrzeniec anyż, jak i badian właściwy zawierają anetol (odpowiedzialny za słodki aromat anyżu) o właściwościach wykrztuśnych i rozkurczających. 

Z nasion anyżu pozyskuje się olejek eteryczny. Jego głównym składnikiem jest trans-anetol, który odpowiada za jego właściwości lecznicze. Działa on przede wszystkim antybakteryjnie i przeciwzapalnie (zmniejszając aktywację cytokin prozapalnych). Naukowcy badają również jego właściwości przeciwdrgawkowe. 

Anyż – właściwości 

Od lat naukowcy badają właściwości lecznicze anyżu, w szczególności jego działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Związki fenolowe obecne w nasionach anyżu okazały się skuteczne w walce z bakteriami: Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes, Escherchia coli i Klebsiella pneumoniae, a także drożdżakami i dermatofitami. Przy oporności wielu bakterii na antybiotyki anyż może okazać się źródłem nowych substancji przeciwbakteryjnych. 

Produkty zawierające anyż stosujemy także przy przeziębieniu. Anyżowy olejek eteryczny łagodzi kaszel i katar, a pastylki do ssania z tym surowcem pomagają w stanach zapalnych gardła. 


Na przeziębienie
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Anyż badany jest także pod kątem działania miorelaksacyjnego (rozluźniającego) na mięśnie układu oddechowego. Jednak ze względu na brak jednoznacznych dowodów roślina ta nie może zastąpić leczenia u pacjentów cierpiących na choroby układu oddechowego. 

Anyż pobudza też wydzielanie soków trawiennych, dlatego znajdziemy go wraz z wyciągami z innych roślin, np. kopru czy karczocha, w preparatach poprawiających trawienie. 


Na trawienie i apetyt

Według badań anyż wraz z wyciągiem z kopru włoskiego oraz mięty pieprzowej prawdopodobnie łagodzą nudności u pacjentów onkologicznych. Pacjenci, którzy przyjmowali wyciąg z tych roślin, odczuwali ulgę w dolegliwościach. Chociaż nie można jeszcze jednoznacznie określić skuteczności tej terapii w leczeniu nudności, wyniki są bardzo obiecujące.  

Anyż wpływa również korzystnie na poziom glikemii u pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2. Podczas badań naukowcy podali pacjentom sproszkowane nasiona anyżu i kolendry, a następnie zmierzyli im poziom glukozy. Okazało się, że jej stężenie spadło, podobnie jak poziom cholesterolu i trójglicerydów. Właściwości obniżające poziom glukozy we krwi przypisuje się występującym w anyżu związkom takim jak: kwas kawowy, kamfora, eugenol czy mannitol. 

Anyż a karmienie piersią 

Zawarty w anyżu anetol jest fitoestrogenem. Z tego względu anyż uznawany jest za galaktogog. Galaktogogami nazywamy substancje, które pobudzają laktację u kobiet karmiących piersią. Anyż występuje w niektórych mieszankach na pobudzenie laktacji, ale jego działanie wciąż pozostaje niepotwierdzone. W związku z tym przy problemach z karmieniem piersią warto również skonsultować się z doradcą laktacyjnym. 


Preparaty pobudzające laktację

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/03-2012-badian/ 
  • Fard M.A., Shojaii A., Review of Pharmacological Properties and Chemical Constituents of Pimpinella anisum, 2012. 
  • Aslandogdu Z., Ozkoral A., Özalkaya E., Effect of a galactagogue herbal tea on breast milk production and prolactin secretion by mothers of preterm babies, 2018. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę