Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

10

Co zabrać na wakacje? Pobierz checklistę!

Słuchaj artykułu

Lato to czas odpoczynku, oderwania od codziennych obowiązków i beztroski. Pamiętaj jednak, aby w tym czasie zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Sprawdź, co zabrać na wakacje!

Co zabrać na wakacje? Pobierz checklistę!

Ochrona przeciwsłoneczna

Niezależnie od tego, gdzie spędzamy urlop, jesteśmy narażeni na działanie promieni słonecznych. Aby ochronić się przed oparzeniami słonecznymi, zaopatrz się w krem z wysokim filtrem ochronnym. Najlepiej wybieraj te oznaczone jako SPF 30 lub 50, które zapewniają najlepszą ochronę. W przypadku wystąpienia podrażnień po opalaniu, zastosuj preparat łagodzący w postaci pianki z pantenolem, żelu z aloesem czy kremu z alantoiną. Takie preparaty najlepiej nakładaj na skórę kilka razy dziennie.


Zakupy z doradcą Gemini

Na insekty

Wakacyjny wyjazd może zamienić się w koszmar ze względu na wszechobecne insekty. Aby zabezpieczyć się przed pogryzieniem przez owady, zabierz na wyjazd repelenty, czyli środki odstraszające owady. Takie preparaty obowiązkowo powinny się znaleźć w apteczce osób, które wybierają się na wypoczynek w tropikach lub będą przemierzać gęste lasy. Silniejsze repelenty odstraszają także kleszcze. Preparaty dostępne dla dzieci zawierają w składzie olejki eteryczne, które nie podrażniają delikatnej skóry malucha. Dla dzieci dostępne są także repelenty w formie naklejek na ubrania, gumek do włosów, opasek na nadgarstki, które są nasączone środkami odstraszającymi owady. Na wypadek ukąszenia przez komary lub inne owady możesz zaopatrzyć się w żel łagodzący świąd i zaczerwienienie.

Nie zapominaj, że w trakcie leśnych wędrówek może dojść do ukąszenia przez kleszcza. Warto wówczas mieć przy sobie przyrząd do usuwania kleszczy. Pamiętajmy, że te niewielkie stworzenia, choć wydają się niepozorne, są bardzo niebezpieczne i mogą przenosić groźne choroby, m.in. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. 


Na alergię

Alergia jest jedną z tych dolegliwości, która może zepsuć nam urlop. Wakacyjna apteczka powinna zawierać leki przeciwalergiczne i środki doustne z substancjami aktywnymi, takimi jak loratadyna, cetyryzyna, feksofenadyna. Jeśli podczas wyjazdu towarzyszy Ci mały alergik, dostosuj preparat i dawkę do jego wieku. Dla dzieci dostępne są preparaty w formie tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej lub w formie syropu. Jeśli alergia wywołuje objawy takie jak cieknący katar lub łzawienie i zaczerwienienie oczu, wybierz preparat w formie sprayu do nosa lub kropli do oczu z substancją łagodzącą objawy. 


Na biegunkę

Podczas podróży układ pokarmowy może ulec rozregulowaniu. W trakcie wakacji jesteśmy również bardziej narażeni na zatrucia pokarmowe. Aby zabezpieczyć się przed biegunką, zapakuj do wakacyjnej apteczki środki przeciwbiegunkowe. Są one dostępne w formie tabletek, proszku do rozpuszczenia w wodzie lub saszetek gotowych do spożycia. Podczas biegunki pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu, zwłaszcza u dzieci. W trakcie wakacyjnego wyjazdu może bardzo szybko dojść do odwodnienia, dlatego istotnym elementem apteczki są elektrolity. Występują one w formie tabletek, proszku do rozpuszczania w wodzie lub gotowego produktu do spożycia. Aby wspomóc organizm podczas biegunki, przyjmuj probiotyki. Bakterie probiotyczne zapobiegają kolonizacji układu pokarmowego przez chorobotwórcze bakterie, regulują pracę jelit i stabilizują mikrobiotę organizmu. Na podróż zaopatrz się w probiotyk, którego nie trzeba przechowywać w lodówce. 


Na ból

W wakacyjnej apteczce warto mieć preparaty przeciwbólowe. Takie leki mogą zawierać paracetamol (działający przeciwbólowo i przeciwgorączkowo) lub ibuprofen (działający przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo). Najdogodniejszą postacią leku w przypadku dzieci jest zawiesina, natomiast dla dorosłych polecane są tabletki. W przypadku urazu mechanicznego, który może nas spotkać np. podczas górskich wędrówek, warto mieć ze sobą żel na stłuczenia. Redukuje on obrzęk i ból.   


Na rany i drobne urazy

Do wakacyjnej apteczki włóż: zestaw plastrów, paczkę gazików, bandaż, małe nożyczki i pęsetę. Do przemycia rany możesz zastosować odpowiedni środek w sprayu lub czystą wodę mineralną.  


Leki przyjmowane na stałe 

Każde pominięcie przyjęcia leku może wiązać się z pogorszeniem stanu zdrowia lub nawet zagrożeniem życia. Jeśli nie chcesz przewozić ze sobą całych opakowań leków, wyposaż się w kasetkę dozującą, która jest podzielona na pory dnia i dni tygodnia. 

Pobierz listę do wydrukowania

Checklista z wakacyjną apteczką

 

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę