Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
5

Badanie histopatologiczne po poronieniu – po co się je wykonuje?

Słuchaj artykułu

Poronienie może wystąpić spontanicznie, może być też wykryte podczas rutynowego badania ultrasonograficznego stwierdzającego, że ciąża przestała się rozwijać. Po poronieniu w jamie macicy mogą pozostać fragmenty tkanek, których obecność może nieść za sobą wiele powikłań. W związku z tym po poronieniu często wykonuje się zabieg łyżeczkowania macicy, który pozwala na jej oczyszczenie. Materiał usunięty podczas tego zabiegu może być wysłany do badania histopatologicznego.

Badanie histopatologiczne po poronieniu – po co się je wykonuje?

Czym jest poronienie? 

Poronienie oznacza zakończenie ciąży przed 22. tygodniem (zakończenie ciąży po ukończonym 22. tygodniu, ale przed 37. tygodniem ciąży nazywamy porodem przedwczesnym). Nawet 10-20% ciąż kończy się poronieniem. 

Najczęstszą przyczyną poronień jest zaburzenie rozwoju płodu. W 80% przypadków wynika ono z wad genetycznych płodu. 


Witaminy dla kobiet starających się o dziecko
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Do czynników ryzyka poronień zaliczamy: 

  • wiek matki powyżej 35 lat,  
  • występujące po sobie 2 poronienia lub więcej,  
  • choroby przewlekłe matki, m.in. cukrzyca, choroby tarczycy, zaburzenia hormonalne czy infekcje
  • palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie narkotyków. 

Poronienie może objawiać się plamieniem lub krwawieniem z dróg rodnych, niekiedy z obecnymi fragmentami tkanek i skrzepów. Często towarzyszy mu ból w podbrzuszu lub okolicy lędźwiowej.  

Badanie histopatologiczne płodu – czym jest? 

Badanie histopatologiczne płodu to badanie tkanek przy użyciu mikroskopu przez lekarza patomorfologa. Bada się fragmenty łożyska, błon płodowych i innych tkanek pozostałych w jamie macicy. Materiał jest odpowiednio utrwalany, a później cięty na cienkie plasterki, które umożliwiają ocenę i analizę poszczególnych komórek pod mikroskopem. Materiał do badania jest najczęściej pozyskiwany podczas łyżeczkowania jamy macicy, ale może być również pobrany podczas zabiegów endoskopowych czy drogą biopsji.  

Dlaczego po poronieniu wykonuje się badanie histopatologiczne? 

Głównym celem badania histopatologicznego tkanek po poronieniu jest wykrycie ciąży ektopowej lub ciążowej choroby trofoblastycznej, które wymagają dalszego leczenia.  

Jeśli w materiale po poronieniu nie znajdą się komórki płodu lub łożyska, nasuwa to podejrzenie ciąży ektopowej. Rozwój ciąży ektopowej, czyli takiej, która rozwija się w nieprawidłowym miejscu, może dawać objawy przypominające poronienie – ból brzucha czy krwawienia z macicy.  

Ciąża ektopowa nie ma szans rozwoju. Może doprowadzić do wielu powikłań, a nawet śmierci matki. 

Do ciążowej choroby trofoblastycznej zaliczamy zaśniad groniasty i kosmówczaka. Zaśniad groniasty jest łagodną zmianą trofoblastu wynikającą z nieprawidłowości przy zapłodnieniu i cechuje się niewielkim ryzykiem przekształcenia się w groźniejszą formę złośliwą. Kosmówczak, czyli rak kosmówki powstaje najczęściej z pozostałości zaśniadu groniastego, ale może również pojawić się na skutek poronienia i ciąży. Tak samo jak inne choroby nowotworowe może tworzyć przerzuty. 

Kiedy powinno się wykonać badanie histopatologiczne po poronieniu? 

Nie ma ściśle określonych wskazań do przeprowadzenia badania histopatologicznego. W niektórych placówkach takie badanie jest przeprowadzane rutynowo po każdym poronieniu, a w innych zależy to od decyzji lekarza i pacjentki. Wynik tego badania może pomóc w znalezieniu przyczyny poronienia lub choroby wymagającej dalszego leczenia. 

Mimo że nawet jedna na pięć ciąż kończy się poronieniem, może to być trudne wydarzenie dla kobiety. Badanie histopatologiczne po poronieniu może dać informację na temat jego przyczyny lub występujących patologii. W zależności od wyniku może być niezbędne leczenie farmakologiczne lub zabieg operacyjny (w przypadku ciążowej choroby trofoblastycznej).  

Przeczytaj również:
Poronienie a kolejna ciąża – szanse i zagrożenia


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. https://www.poronilam.pl/badanie-histopatologiczne-plodu/. 
  2. https://wylecz.to/choroby-w-ciazy/badanie-histopatologiczne-po-poronieniu-po-co-wykonuje-sie-badanie-histopatologiczne-po-lyzeczkowaniu/. 
  3. https://www.genesis.pl/akademia-wiedzy/badanie-materialu-z-poronienia-wywiad-z-pania-prof-dr-hab-anna-latos-bielenska/. 
  4. Alexandra Baker, Pathology Assistant. Cellular Pathology.© East Sussex Healthcare NHS Trust – www.esht.nhs.ukHistology examination after early pregnancy loss. 
  5. Sharifa Ali Alsibiani, “Value of Histopathologic Examination of Uterine Products after First-Trimester Miscarriage”, BioMed Research International, vol. 2014, Article ID 863482, 5 pages, 2014. https://doi.org/10.1155/2014/863482. 
  6. Ohayi SR, Onyishi NT. Routine Histopathological Analysis of the Products of Conception: Is there a Value?. Niger Med J. 2020;61(3):136-139. doi:10.4103/nmj.NMJ_242_19. 
  7. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pregnancy-loss-miscarriage/symptoms-causes/syc-20354298. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę