Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
14

Łyżeczkowanie macicy – na czym polega?

Słuchaj artykułu

Łyżeczkowanie macicy jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w ginekologii. Polega na rozszerzeniu szyjki macicy i wyłyżeczkowaniu endometrium (błony śluzowej macicy) za pomocą specjalnych narzędzi. Pierwsze narzędzie do tego zabiegu stworzył Joseph Récamier już w 1843 r. Te stosowane w dzisiejszych czasach przeszły niewiele modyfikacji i są bardzo podobne do tych używanych w XIX wieku.

Łyżeczkowanie macicy – na czym polega?

Łyżeczkowanie macicy – wskazania 

Na zabieg łyżeczkowania macicy kieruje lekarz ginekolog, na podstawie wskazań.  

Do zabiegu kwalifikowane są pacjentki, u których: 

 • wystąpiły nieprawidłowe lub nadmierne krwawienia z macicy; 
 • wystąpiły krwawienia po menopauzie mogące sugerować zmiany nowotworowe; 
 • podczas badania USG uwidocznione zostały polipy lub rozrost endometrium. 

Łyżeczkowanie macicy jest również wykonywane w celu oczyszczenia jamy macicy: 

 • w przypadku poronienia, kiedy obecne są pozostałości jaja płodowego; 
 • po porodzie, gdy łożysko nie oddzieli się całkowicie od macicy.

W takich przypadkach pozostawienie tkanek w jamie macicy może doprowadzić do krwawienia i infekcji. 

Łyżeczkowanie macicy – jak się przygotować? 

W dniu zabiegu należy zgłosić się do placówki medycznej na czczo. Powinno zabrać się ze sobą wyniki zleconych badań i ewentualne leki przyjmowane na stałe. Niektóre z nich muszą zostać odstawione lub ich dawki zmodyfikowane przed planowaną procedurą, szczególnie jeśli są to leki obniżające krzepliwość krwi. Dlatego należy poinformować lekarza kwalifikującego do zabiegu o wszystkich przyjmowanych lekach, suplementach i preparatach ziołowych.  

Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o występujących alergiach, stanach zapalnych i podejrzeniu o ciąży. Infekcje dróg rodnych i rozwijająca się ciąża stanowią przeciwwskazanie do zabiegu i będzie on musiał być wtedy odroczony.  W związku z tym, że zabieg jest wykonywany pod narkozą, warto poprosić bliską osobę o pomoc w powrocie do domu

Łyżeczkowanie macicy – przebieg 

Zabieg trwa około 10-20 minut i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu pacjentka leży na fotelu ginekologicznym. Po odkażeniu pola lekarz zakłada wziernik, uwidaczniając szyjkę macicy. Następnie łapie szyjkę macicy używając kulociągów, co pomaga w stabilizacji szyjki, uwidacznia jej ujście i ułatwia przeprowadzenie zabiegu. W kolejnym etapie szacuje się długość jamy i położenie trzonu macicy za pomocą sondy. Następnie, aby wprowadzić łyżki, należy rozszerzyć kanał szyjki macicy. Robi się to za pomocą hegarów podłużnych narzędzi o coraz większej średnicy. Otrzymany dostęp pozwala na zeskrobanie materiału biologicznego z każdej ze ścian macicy za pomocą odpowiednio dobranej łyżki. Usunięta zawartość jest umieszczana w specjalnie przygotowanych pojemniczkach, które zostają wysłane na badanie histopatologiczne w celu oceny komórek pod mikroskopem. 

Łyżeczkowanie macicy – zalecenia po zabiegu 

Po zabiegu pacjentka zostaje przez parę godzin na obserwacji. Jeśli nie występują żadne powikłania, jeszcze tego samego dnia zostaje wypisana do domu. Przez pierwszych kilka dni mogą występować krwawienie, skurcze i lekki ból. W takiej sytuacji można wziąć leki przeciwbólowe zalecane przez lekarza. Należy powstrzymać się od dźwigania i intensywnych aktywności. W celu uniknięcia infekcji nie powinno się wprowadzać nic do pochwy (np. tamponów) oraz należy powstrzymać się od stosunków przez czas określony przez lekarza (zwykle 2-3 dni). Pierwsza miesiączka po zabiegu może nie wystąpić w planowanym terminie.

Do alarmujących objawów, z którymi powinno zgłosić się do szpitala, należą m.in.: 

 • obfite krwawienie, 
 • upławy o nieprzyjemnym zapachu, 
 • gorączka i dreszcze, 
 • ostry ból brzucha. 

Preparaty przeciwbólowe
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Łyżeczkowanie macicy – powikłania 

Powikłania po zabiegu łyżeczkowania występują rzadko.

Należą do nich: 

 • krwawienie niewielkie krwawienie występuje często i trwa około tygodnia, jednak w przypadku obfitego i przedłużonego krwawienia należy zgłosić się do szpitala; 
 • infekcja rany
 • infekcja układu moczowego; 
 • powikłania zatorowo-zakrzepowe; 
 • perforacja macicy lub narządów przylegających bezpośrednio do macicy to sytuacja, w której narzędzie użyte podczas zabiegu przedziurawi macicę. Częściej powikłanie to występuje u kobiet, które niedawno były w ciąży oraz u kobiet po menopauzie. Większość perforacji goi się sama, jednak czasami wymagany jest kolejny zabieg w celu zaopatrzenia rany; 
 • zrosty w jamie macicy (tzw. zespół Ashermana) powstaje najczęściej, jeśli łyżeczkowanie było wykonywane po poronieniu lub porodzie. Zrosty mogą wpływać negatywnie na płodność

Łyżeczkowanie macicy jest jednym z najbardziej powszechnych zabiegów wykonywanych w położnictwie i ginekologii. Jest to procedura polegająca na rozszerzeniu kanału szyjki macicy oraz wyczyszczeniu każdej ze ścian jamy macicy. Zabieg ten jest wykorzystywany w celach diagnostycznych (np. wykluczenie chorób endometrium) oraz leczniczych, takich jak m.in. usunięcie zalegających tkanek po poronieniu czy porodzie. 

Przeczytaj również:
Endometrioza – objawy, diagnostyka i leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Stefanowicz E., Wyłyżeczkowanie jamy macicy, Medycyna Praktyczna. 
 • Cooper D. B., Menefee G. W., Dilation and Curettage. Treasure Island (FL), StatPearls Publishing 2022. 
 • Dilation and Curettage, American College of Obstetricians and Gynecologists 2019. 
 • Dilation and Curettage, John Hopkins Medicine. 
 • Dilation and curettage, Mayo Clinic 2021. 
 • Braaten K. P., Caryn Dutton M. P. H., Dilation and curettage, UpToDate Inc.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 8 stycznia 2023, 20:38
  Katarzyna

  Bardzo naukowe

 2. 25 listopada 2023, 07:02
  EWA

  Nareszcie zrozumiałam na czym bedzie polegał zabieg na ktory oczekuje bo z rozmowy z lekarzem miałam metlik w głoowie

  1. 27 listopada 2023, 12:07
   Weronika Zielińska
   Poradnik Gemini

   Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę