Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
2

Badanie płynu stawowego – na czym polega?

Słuchaj artykułu

Płyn stawowy to substancja wypełniająca jamę stawową. W przebiegu wielu chorób stawów dochodzi do zmian w jego składzie oraz wzrostu jego objętości. Płyn stawowy pobiera się poprzez nakłucie. Następnie poddawany jest on badaniom, których wyniki dostarczają istotnych w diagnostyce informacji.

Badanie płynu stawowego – na czym polega?

Badanie płynu stawowego stosowane jest w reumatologii i ortopedii. Pozwala ustalić charakter zmian toczących się w obrębie zajętego stawu i wraz z obrazem klinicznym i innymi badaniami ułatwia rozpoznanie choroby oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.


Produkty stosowane w zwichnięciach stawów
Zakupy z doradcą Gemini

Pobranie płynu stawowego 

Płyn stawowy pobiera się drogą nakłucia. Pierwszym krokiem jest dezynfekcja okolic stawu, który zostanie nakłuty. Następnie za pomogą roztworu lidokainy znieczula się skórę, tkankę podskórną oraz torebkę stawową. Po odczekaniu kilku minut do jamy stawowej wprowadza się igłę.  Płyn pobiera się standardowo w trzech próbkach: 

  • pierwszej, do probówki zwierającej substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi (antykoagulant); 
  • drugiej, do probówki niezawierającej antykoagulantu; 
  • trzeciej, do jałowej strzykawki, przeznaczonej do badania mikrobiologicznego. 

Nakłucie stawu służy również, zależnie od wskazań, do podawania leków, innych substancji lub płukania jamy stawowej. 

Badanie płynu stawowego 

Pierwszymi cechami płynu, widocznymi dla lekarza pobierającego, są jego barwa oraz przejrzystość. Mogą one stanowić pierwszą wskazówkę co do charakteru procesu toczącego się w stawie. Płyn przejrzysty jest charakterystyczny dla stanu prawidłowego oraz procesów niezapalnych. Mętny zaś, w różnym stopniu, spotyka się w procesach zapalnych oraz w infekcyjnych zapaleniach stawów. Płyn prawidłowy jest zwykle bezbarwny lub słomkowożółty. Zmiana barwy od żółtej po brunatną obserwowana jest w stanach zapalnych, a w procesach bakteryjnych płyn może być szarawo-żółty.  Do przeprowadzenia badań laboratoryjnych płynu przystępuje się jak najszybciej, optymalnie w ciągu 4 godzin od pozyskania próbek. Oznacza się w nich następujące parametry:  

  • liczba komórek na 1 mm³ płynu – norma to 200, a liczba komórek może wzrastać w przebiegu różnych procesów patologicznych w obrębie stawu, najczęściej jednak w procesach zapalnych; największy jej wzrost obserwuje się w bakteryjnych zapaleniach stawów; 
  • lepkość płynu
  • stężenie białka całkowitego, którego ilość wzrasta w stanach zapalnych i zakażeniach stawu; 
  • czynnik reumatoidalny – autoprzeciwciało występujące u większości chorych na reumatoidalne zapalenie stawów oraz w niektórych innych chorobach tkanki łącznej; 
  • obecność kryształów substancji takich jak np.  moczan sodu, występujący w dnie moczanowej, w osadzie uzyskanym po odwirowaniu płynu; 
  • typ i ilość konkretnych typów komórek – szczególnie istotny w bakteryjnych infekcjach stawów jest znaczny wzrost odsetka granulocytów obojętnochłonnych, rodzaju krwinek białych, zaangażowanych w nieswoistą odpowiedź immunologiczną na zakażenie; 
  • pH czyli odczyn płynu, który prawidłowo wynosi 7,2-7,4, a spada w stanach zapalnych i zakażeniach; 
  • stężenie glukozy w stosunku do stężenia we krwi obwodowej – prawidłowo jest ono bardzo zbliżone; stężenie w płynie stawowym obniża się w stanach zapalnych, a szczególnie w zakażeniach bakteryjnych stawu; 
  • aktywność dehydrogenazy mleczanowej
  • charakter płynu w próbie Ropesa – prawidłowy, zapalny lub septyczny; 
  • typ i ilość drobnoustrojów – płyn z jałowej strzykawki przenosi się na odpowiednie podłoża mikrobiologiczne i poddaje inkubacji. 

Przeczytaj również: Dieta wzmacniająca stawy


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. G. Białkowska-Puszczewicz, M. Puszczewicz, Analiza płynu stawowego, Wielka Interna Reumatologia, wyd. Medical Tribune Polska, Warszawa, s. 43-52. 
  2. M. Puszczewicz, Badania serologiczne w chorobach reumatycznych, Wielka Interna Reumatologia, wyd. Medical Tribune Polska, Warszawa, s. 38-39. 
  3. M. Puszczewicz, Płyn stawowy, Przegląd Reumatologiczny 2007, nr 1 (12), s. 3-4. 
  4. K. Lis, Płyn stawowy w diagnostyce laboratoryjnej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika Katedra i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, Słupskie prace biologiczne 5, 2008. 
  1. 15 lipca 2023, 19:51
    Larysa

    Opis super jak wiele w internecie
    Pytanie- gdzie takie badanie różnicujące problem można zrobić
    Mieszkam we Wrocławiu i ciągle słyszę tylko i wyłącznie na bakterie tlenowe i beztlenowe, innego składu płynu nie robimy

    1. 17 lipca 2023, 13:15
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Warto posiłkować się opiniami na temat tego typu placówek dostępnymi w internecie. Może uda się w końcu znaleźć właściwą. Jeśli nie, to może warto poszukać czegoś poza miejscem zamieszkania.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę