Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt opalanie 2
X - Aurovitas AuroGastro
X - Genactiv Colostrum
X - Pielęgnacja nóg
X - Produkty z gratisem
74

Łokieć tenisisty. Kto jest narażony na tę dolegliwość?

Słuchaj artykułu

Łokieć tenisisty to powszechny problem wśród osób między 30. a 50. rokiem życia. Jego cechą charakterystyczną jest ból po zewnętrznej stronie stawu łokciowego. Czy ta dolegliwość dotyczy jedynie osób aktywnych fizycznie? Jak ją leczyć?

Łokieć tenisisty. Kto jest narażony na tę dolegliwość?

Łokieć tenisisty – co to? 

Łokieć tenisisty to potoczna nazwa entezopatii nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Entezopatia jest to zmiana zwyrodnieniowa przyczepu ścięgnistego, która powstaje na skutek nadmiernego obciążenia ścięgna, więzadła lub torebki stawowej. W przypadku łokcia tenisisty mówimy o obszarze stawu łokciowego. Powstaje on na skutek wielokrotnego prostowania i rotowania nadgarstka oraz podnoszenia przy wyprostowanym stawie łokciowym.  

Schorzenie to zawdzięcza swoją nazwę tenisistom, którzy często cierpią z powodu tego urazu. Jednak nie tylko oni cierpią na łokieć tenisisty. Według statystyk objaw ten pojawia się nawet u 1-3% dorosłych osób rocznie, głównie w wieku 30-50 lat. 

Kto jest narażony na łokieć tenisisty? 

 • Pracownicy biurowi, 
 • stomatolodzy, 
 • chirurdzy zabiegowi, 
 • elektrycy, 
 • pracownicy budowlani, 
 • ślusarze, 
 • monterzy, 
 • krawcy, 
 • muzycy, 
 • mechanicy. 

Łokieć tenisisty – objawy  

Głównym objawem jest ból, który pojawia się po zewnętrznej stronie stawu łokciowego. Często promieniuje on do przedramienia i nadgarstka. W spoczynku ból raczej nie występuje, za to nasila się przy wykonywaniu ręką ruchów takich jak naciskanie klamki, zaciskanie dłoni w pięść, czesanie, golenie się, odkręcanie słoików, podnoszenie i obracanie ciężkich przedmiotów. W niektórych przypadkach ból jest na tyle silny, że pacjenci nie są w stanie podnieść szklanki z wodą.  


Preparaty przeciwbólowe
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Łokieć tenisisty – diagnostyka  

Zwykle do postawienia diagnozy wystarczające są wywiad i badanie kliniczne przeprowadzone przez ortopedę. Dodatkowo lekarz może zlecić wykonanie badania USG, na podstawie którego można zbadać dokładną lokalizację oraz zmierzyć rozległość uszkodzenia ścięgna.  

Łokieć tenisisty a stan zapalny 

Przez wiele lat łokieć tenisisty traktowano jako tendinopatię, czyli stan zapalny ścięgien. Obecnie badania histopatologiczne wykluczyły tę przyczynę. Łokieć tenisisty powstaje na skutek zwyrodnień i mikrourazów ścięgien, które powstają przez wielokrotne przeciążenia. Poznanie przyczyny jest kluczem do prawidłowego leczenia i dalszego postępowania terapeutycznego.

Łokieć tenisisty – leczenie  

Podstawą leczenia łokcia tenisisty jest odpoczynek i regeneracja.  

Pacjent powinien zatem ograniczyć: 

 • uprawianie sportu angażującego górne partie mięśniowe,  
 • podnoszenie ciężkich przedmiotów,  
 • prace manualne, np. szycie czy majsterkowanie, 
 • pracę przy komputerze.  

W leczeniu nie zaleca się stosowania leków o działaniu przeciwzapalnym, ponieważ łokieć tenisisty nie jest spowodowany stanem zapalnym a zwyrodnieniem. Leki doustne czy maści nie będą zatem skuteczne. Ograniczone zastosowanie mają także iniekcje sterydowe, ponieważ mogą one przyczynić się do degradacji kolagenu w stawie.  

Ortopeda może zalecić ostrzykiwanie łokcia za pomocą osocza bogatopłytkowego, które zawiera czynniki wzrostu. Osocze wspomaga regenerację tkanek. Inną metodą jest terapia Topaz, która polega na stymulacji chorych tkanek falą radiową.  

Bardzo ważnym elementem terapii łokcia tenisisty jest fizjoterapia. Fizjoterapeuta za pomocą terapii manualnej jest w stanie zmniejszyć ból i poprawić funkcjonowanie łokcia i całego ramienia.  

Często oprócz terapii manualnej fizjoterapeuci wykorzystują w leczeniu: 

 • kinesiotaping,  
 • akupunkturę,  
 • opaski na łokieć,  
 • zabiegi ultradźwiękowe,  
 • falę uderzeniową,  
 • jonoforezę,  
 • pole magnetyczne.  


Opaski na łokieć i taśmy kinezjologiczne
 

W skrajnych przypadkach ortopeda może zdecydować o wykonaniu zabiegu operacyjnego. W trakcie operacji lekarz usuwa zmienione tkanki. Powrót do pełnej sprawności po operacji trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. 

Łokieć tenisisty – ćwiczenia  

Podczas wizyty u fizjoterapeuty specjalista pokaże Ci ćwiczenia rozciągające mięśnie prostowniki, np.

Ćwiczenie nr 1

Stój lub usiądź i zegnij łokieć. Przedramię trzymaj przy tułowiu lub oprzyj je na stoliku. Weź do ręki ciężarek. Powoli opuszczaj go, zginając nadgarstek. Wróć do pozycji wyjściowej, wspomagając się przy tym drugą ręką.

Ćwiczenie nr 2

Stój lub usiądź i zegnij łokieć. W ręku trzymaj ustawiony pionowo młotek i powoli opuszczaj go do wewnątrz. Wróć do pozycji wyjściowej, wspomagając się przy tym drugą ręką.  

Łokieć tenisisty – jak długo trwa leczenie?  

Bez względu na metodę leczenie łokcia tenisisty to powolny, wielotygodniowy proces. Zależy on od czynników zewnętrznych takich jak obciążenia mechaniczne czy stres. Pamiętajmy, że nie zawsze metoda, która pomogła komuś innemu, będzie równie skuteczna u nas. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Andres B.M., Murrell G.A.C., Treatment of tendinopathy: What works, what does not, and what is on the horizon, in Clinical Orthopaedics and Related Research, 2008, vol. 466, no. 7, pp. 1539–1554. 
 • Keijsers R., de Vos R.J., Kuijer P.P.F.M., van den Bekerom M.P.J., van der Woude H.J., Eygendaal D., Tennis elbow, Shoulder and Elbow, vol. 11, no. 5. SAGE Publications Inc., pp. 384–392, 01-Oct-2019. 
 • Orchard J.W., Vicenzino B., Cortisone injections for tennis elbow should be an ‘avoid’, rather than a recommended procedure, Medical Journal of Australia, vol. 207, no. 10. Australasian Medical Publishing Co. Ltd, pp. 453-453.e1, 20-Nov-2017. 
 • Sims S.E.G., Miller K., Elfar J.C., Hammert W.C., Non-surgical treatment of lateral epicondylitis: a systematic review of randomized controlled trials, Hand, vol. 9, no. 4. Springer New York LLC, pp. 419–446, 15-Nov-2014. 
 • Shiple B.J., How effective are injection treatments for lateral epicondylitis?, Clinical Journal of Sport Medicine, vol. 23, no. 6. Clin J Sport Med, pp. 502–503, Nov-2013. 
 • Lee J., Kim T., Lim K., Effects of eccentric control exercise for wrist extensor and shoulder stabilization exercise on the pain and functions of tennis elbow, J. Phys. Ther. Sci., vol. 30, no. 4, pp. 590–594, 2018. 
 • Yan C. i in., A comparative study of the efficacy of ultrasonics and extracorporeal shock wave in the treatment of tennis elbow: a meta-analysis of randomized controlled trials, J. Orthop. Surg. Res., vol. 14, no. 1, p. 248, Dec. 2019. 
 • Rodríguez-Huguet M. in in., Percutaneous Electrolysis in the Treatment of Lateral Epicondylalgia: A Single-Blind Randomized Controlled Trial, J. Clin. Med., vol. 9, no. 7, p. 2068, 2020. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 17 maja 2021, 09:19
  Wioleta

  Witam serdecznie stwierdzono u mnie łokieć tenisisty ból niesamowity miałam już rehabilitację rok temu blokadę i nic nie pomaga obecnie chodzę na rehabilitację mam krioterapia i falę uderzeniową ale narazie żadnej poprawy pracuje w sklepie i praktycznie cały czas kroję na krajalnice pytanie co dalej robić

  1. 18 maja 2021, 07:13
   mgr Izabela Skowrońska
   mgr Izabela Skowrońska

   Dzień dobry,
   czas przebudowy zwyrodniałego ścięgna wynosi od 3 do nawet 12 miesięcy, podczas których kluczową rolę odgrywają odpowiednio dobrane i wykonywane regularnie ćwiczenia. O doborze dodatkowych metod leczenia – przeciwbólowych, przeciwzapalnych czy przyspieszających gojenie tkanki decyduje lekarz ortopeda lub doświadczony fizjoterapeuta po uprzednim zbadaniu pacjenta.

 2. 18 maja 2021, 22:09
  Łukasz

  Witam, mam problem z lewym łokciem. Ok. 8 miesięcy miałem kilka serii zabiegów. Nic nie pomaga. Jestem też 5. tydzień po prp. Zero efektu. Od 8 miesięcy jestem na zwolnieniu lekarskim i zaczyna boleć prawa ręka. Nie umiem sobie z tym poradzić. Byłem już u 5 ortopedów. Każdy tylko pieniądze, USG i zero efektu. Pytanie, co dalej??? Proszę o radę.

  1. 19 maja 2021, 09:36
   mgr Izabela Skowrońska
   mgr Izabela Skowrońska

   Dzień dobry.
   Bez Pana historii leczenia i dokładnego zbadania trudno ocenić, jakiej terapii Pan potrzebuje. Proszę się udać do dobrego fizjoterapeuty ortopedycznego w swojej okolicy. Warto poszukać osoby, która wykonuje zabiegi EPTE.

 3. 11 lutego 2023, 12:02
  Piotrek

  Będzie już ze 4 lata, jak mnie prawy łokieć boli. Raz bardziej, raz mniej, ale dziś ból jakby paraliżował całe przedramię. Na początku artykułu wyczytałem, że to może być zapalenie tkanek w tym rejonie. Po takim czasie zapalenia, zwyrodnienia i inne wynaturzenia praktycznie przekreślają przyszłość kończyny. No nic, pomyślałem, odwieszę gitary na kołek, stojąc u progu światowej kariery. Ponad 20 lat tak sterczę na tym progu jak dzyndzel na moherowym berecie i taka tragedia. Nawet nie miałem okazji powąchać spalin samolotu do Kaliforni. Na szczęście od 4 akapitu tekstu, zespół przestał być zapaleniem, a jedynie jakimśtam nadwyrężeniem, którym jak się okazuje, wcale nie trzeba się przejmować. Jeszcze tylko ze dwa – trzy lata na wizytę u medyka w celu potwierdzenia, a wtedy żegnaj kalafiornio!

 4. 4 lipca 2023, 11:21
  Beata

  Z tej strony i tego artykułu dowiedziałam sie więcej niż od lekarza ortopedy. Dziękuję.

  1. 4 lipca 2023, 13:55
   Weronika Zielińska
   Poradnik Gemini

   Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę