Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
2

Biopsja kosmówki (CVS) – wskazania, zagrożenia, przebieg

Słuchaj artykułu

Biopsja kosmówki to badanie oferowane kobietom ciężarnym w celu sprawdzenia, czy dziecko ma zaburzenie genetyczne lub chromosomalne. Polega na pobraniu i przetestowaniu próbki komórek z łożyska - narządu łączącego matkę z dzieckiem. 

Biopsja kosmówki (CVS) – wskazania, zagrożenia, przebieg

Czym jest biopsja kosmówki? 

Biopsja kosmówki (CVS – Chorionic Villus Sampling) to rodzaj inwazyjnego badania prenatalnego. Służy do wykrycia nieprawidłowości genetycznych, takich jak zespół Edwardsa, zespół Patau, czy zespół Downa. W badaniu tym wykorzystywana jest analiza cytogenetyczna, molekularna i biochemiczna pobranego materiału. Metoda ta umożliwia oznaczenie nieprawidłowości już w pierwszym trymestrze ciąży i jest w tym okresie proponowana rutynowo kobietom o podwyższonym ryzyku wystąpienia u płodu choroby genetycznej.  


Produkty dla przyszłych mam
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Kiedy wykonuje się biopsję kosmówki?  

Biopsja kosmówki to rodzaj inwazyjnego badania prenatalnego, które jako jedyne można zastosować już w pierwszym trymestrze ciąży. Badanie zleca lekarz na podstawie odpowiednich przesłanek i zgody pacjentki. Biopsja kosmówki jest przeprowadzana pod kontrolą aparatu USG, przy pomocy igły wkłuwanej przez brzuch lub narzędziami przez szyjkę macicy. Na wynik badania czeka się kilka dni i może pomóc on w decyzji o dalszym postępowaniu w ciąży. 

Biopsja kosmówki, jako rodzaj inwazyjnego badania prenatalnego, może być proponowana, jeśli istnieje duże ryzyko choroby genetycznej u dziecka. Dotyczy to kobiet, u których:  

 • dziecko z poprzedniej ciąży miało mnogie wady rozwojowe lub aberrację chormosomalną;  
 • w rodzinie występują choroby i wady genetyczne; 
 • stwierdzono nieprawidłowy wynik badań nieinwazyjnych; 
 • zajście w ciążę nastąpiło powyżej 35. roku życia. 

Skierowanie na zabieg biopsji kosmówki wystawia lekarz ginekolog-położnik lub perinatolog.

Badanie nie jest obowiązkowe. Po przedstawieniu przez lekarza wad i zalet badania, ostateczna decyzja o jego wykonaniu należy do pacjentki.  

Jak wygląda biopsja kosmówki? 

Biopsja kosmówki jest wykonywana między 9. a 12. tygodniem ciąży. Zabieg polega na pobraniu małej próbki komórek z łożyska. Istnieją dwie metody pobrania materiału do badania: 

 • biopsja przezbrzuszna – igła jest wprowadzana przez powłoki brzuszne; 
 • biopsja za pomocą cewnika lub kleszczy wprowadzanych przez szyjkę macicy.  

Badanie trwa około 10 minut i może powodować uczucie dyskomfortu. 

Ryzyko powikłań 

Biopsja kosmówki jest badaniem inwazyjnym i, jak każda metoda inwazyjna, niesie za sobą ryzyko poronienia. Obecnie ryzyko poronienia po zabiegu biopsji wynosi około 1%.  

Zalety i wady biopsji kosmówki 

Główną zaletą biopsji kosmówki jest możliwość wykonania jej w pierwszym trymestrze ciąży. Skraca to czas niepokoju rodziców w oczekiwaniu na badanie i pozwala na udzielenie odpowiedniej opieki lekarskiej w trakcie trwania ciąży i po porodzie, a także ewentualne przerwanie ciąży, które niesie mniejsze ryzyko powikłań dla pacjentki. Biopsję kosmówki można również wykonać w przypadku, gdy amniopunkcja nie jest możliwa (np. małowodzie, bezwodzie).  

Wadą tej metody jest trudniejsza analiza wyniku i zwiększone ryzyko jego złej interpretacji. Czasami w pobranym w biopsji materiale znajdą się, oprócz komórek dziecka, również komórki matki, co może powodować niezgodności kariotypu płodu. W takich przypadkach konieczne jest wykonanie amniopunkcji.

Przeczytaj również:
Badania genetyczne w ciąży – co warto wiedzieć?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

 1. Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia. Tom 1, PZWL 2020. 
 2.  Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym – 2020 r. 
 3. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej (Kwiecień 2009). 
 4. Gnyś-Wiercioch, Agnieszka et al. “Analiza cytogenetyczna biopsji kosmówki–wady i zalety” [Chorionic Villus Sampling in cytogenetic analysis–disadvantages and advantages]. Ginekologia polska vol. 83,5 (2012): 368-72. 
 5. https://www.nhs.uk/conditions/chorionic-villus-sampling-cvs/ 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę