Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
3

Brahmi (Bacopa monnieri) – czym jest i jak działa?

Słuchaj artykułu

Bacopa monnieri, znana także pod nazwą Brahmi, to gatunek zyskujący ogromną popularność. Znana od setek lat ze swoich dobroczynnych właściwości roślina jest obecnie obiektem wielu badań. Dowiedz się, jak działa.

Brahmi (Bacopa monnieri) – czym jest i jak działa?

Czym jest Bacopa Monnieri? 

Bacopa monnieri (Bakopa drobnolistna) znana także pod nazwą Brahmi, to roślina znana ze swych właściwości już od setek lat. Należy do rodziny babkowatych i porasta rozległe tereny od strefy tropikalnej aż po umiarkowaną. Bacopa najlepiej rozwija się na wilgotnych terenach, w pobliżu zbiorników wodnych. Nazwa Brahmi wywodzi się od Brahma – hinduskiego boga. W tradycji hinduskiej Brahmi stosowane jest jako środek na wiele dolegliwości, m.in. padaczkę, bezsenność, problemy z koncentracją. 


Zdrowy układ nerwowy
Zakupy z doradcą Gemini

Za właściwości lecznicze Brahmi odpowiadają saponiny steroidowe zawarte w tej roślinie. Mowa tutaj głównie o bakozydzie A i B, chociaż roślina bogata jest także w inne cenne składniki, takie jak przeciwutleniające flawonoidy, fenole i fitosterole, które obniżają stężenie cholesterolu. Bacopa stała się obecnie bardzo popularną i pożądaną rośliną. Masowe zbiory z naturalnych miejsc występowania znacznie zmniejszyły zasoby środowiskowe Brahmi. Poziom zainteresowania właściwościami oraz jej zbiory wzrosły na tyle, iż obecnie klasyfikowana jest jako gatunek zagrożony

Jak działa Bacopa monnieri? 

Brahmi ma działanie wielokierunkowe. Roślina wspomaga szybkość przekaźnictwa nerwowego na skutek wpływu na dendryty, czyli wypustki neuronów (komórki układu nerwowego). Zwiększa przepływ krwi przez mózg, dzięki czemu poprawiają się funkcje poznawcze oraz pamięć i koncentracja. Na skutek stosowania Brahmi obserwuje się poprawę zdolności do nauki. Mówimy tutaj więc o działaniu nootropowym. Korzystne efekty mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni po zakończeniu stosowania rośliny. 

Brahmi, podobnie jak żeń-szeń, jest adaptogenem. Pomaga przystosować się do panujących warunków otoczenia i korzystnie wpływa na walkę ze stresem. Badania wykazały działanie łagodnie uspokajające a także przeciwdepresyjne.  

Bakopa drobnolistna stosowana u seniorów korzystnie wpływa na funkcje poznawcze. Dodatkowe działanie neuroprotekcyjne może okazać się bardzo korzystne we wspomaganiu leczenia choroby Alzheimera i Parkinsona. Niektóre badania sugerują, iż spożywanie rośliny może wpływać korzystnie na usprawnienie pamięci oraz orientację w czasie i przestrzeni u osób z chorobą Alzheimera. 

Działanie przeciwdrgawkowe jest słabsze niż to, które wykazują popularnie stosowane leki. Stosowanie Brahmi pozbawione jest jednak skutków ubocznych, często występujących w trakcie stosowania leków z tej grupy, takich jak np. bóle głowy. Aktywność przeciwdrgawkowa rośliny spowodowana jest najprawdopodobniej na skutek zwiększania aktywności receptorów GABA-ergicznych.  

Omawiana roślina wykazuje również działanie: 

  • kardioprotekcyjne (ochronne na serce), 
  • antyoksydacyjne, 
  • przeciwzapalne, 
  • przeciwlękowe, 
  • usuwające metale ciężkie i wolne rodniki z organizmu. 

Dla kogo jest polecane Brahmi? 

Brahmi może okazać się cenną rośliną dla osób starszych jako wspomaganie leczenia chorób neurodegeneracyjnych. Równie dobrze sprawdzi się u osób wyczerpanych psychicznie jako środek łagodnie uspokajający, przeciwdepresyjny i poprawiający motywację. 

Preparaty bakopy to głównie suplementy diety. Wyróżniamy zarówno formę kapsułek, jak i tabletek. Producenci oferują preparaty z samą bakopą lub z dodatkiem innych adaptogenów, takich jak żeń-szeń. 

Substancje zawarte w tej roślinie działają silnie na organizm, dlatego nie należy nadużywać Brahmi. Stosowanie preparatów z tą rośliną powinno być zawsze oparte na przestrzeganiu zaleceń i dużej ostrożności. Wskazana jest także wcześniejsza konsultacja z lekarzem, w szczególności w przypadku występowania chorób przewlekłych.

Pamiętaj, by nie stosować Brahmi na pusty żołądek. Organem szczególnie narażonym na działania niepożądane bakopy jest przewód pokarmowy. Mogą wystąpić objawy takie jak bóle brzucha, biegunki i wymioty. Stosuj preparaty dostępne w aptekach zgodnie z ulotką.

Przeczytaj również:
Barwinek różowy – właściwości lecznicze


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Łojewski M., Muszyńska B., Sułkowska-Ziaja K., Bacopa monnieri L. Pennell – roślina o wielokierunkowym działaniu leczniczym. Postępy Fitoterapii (2014) 2: 84-89. 
  2. Roodenrys S., Booth D., Bulzomi S. et al. Chronic Effects of Brahmi (Bacopa monnieri) on Human Memory. Neuropsychopharmacology (2002) 27: 279–281. 
  3. https://ktomalek.pl/blog/bakopa-dzialanie-i-skutki-uboczne/w-647 
  1. 11 lutego 2022, 08:21
    Wladzia

    W południe biorę bakope monnieri, a rano i wieczorem lek z wyciągiem z liści miłorzębu japońskiego. Czy mogę je przyjmować razem i czy któryś z nich może wywoływać bezsenność?

    1. 14 lutego 2022, 10:05
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry, ze względu na działanie lepiej będzie, jeśli będzie Pani przyjmować bakopę monnieri wieczorem, a lek z wyciągiem z liści miłorzębu japońskiego w ciągu dnia. Bacopa monnieri ma właściwości wyciszające i ułatwiające zasypianie, dlatego po jej zastosowaniu może pojawić się senność.

  2. 13 października 2022, 00:31
    Mateusz

    Dzien dobry, czy i w jaki sposób łączyć Bacopę, Ashwagandhę i Rhodiolę? Mam 28 lat, mężczyzna, intensywna praca umysłowa, intensywna aktywność fizyczna 3-5 razy tygodniowo. W pracy miewam problemy z motywacja i skupieniem. Dodatkowo sporadycznie staram się uczyć.

    1. 14 października 2022, 15:50
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry. Na początek warto wypróbować działanie jednego adaptogenu, zanim zdecyduje się Pan na stosowanie kilku. Niestety nie istnieją badania, które wskazują, jak zadziała na organizm połączenie 3 adaptogenów.

    2. 3 sierpnia 2023, 06:04
      Lukasz

      Witam, chce sie podzielić swoim doświadczeniem. Ja przyjmowalem jednocześnie aschfaganda, milorzab (rano) i do tego bacopa (wieczorem). Ponad 3 miesiące, dostałem w 3 miesiącu reakcji alergicznej na skórze głowy. Teraz biorę tylko Bacope na noc. Reszta w szufladzie.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę