Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
1

Choroba Stilla – objawy, diagnostyka, leczenie

Słuchaj artykułu

Choroba Stilla u dorosłych to rzadka choroba tkanki łącznej. W jej przebiegu rozwija się zarówno zapalenie stawów, jak i zmiany w wielu narządach wewnętrznych. Jakie objawy towarzyszą chorobie Stilla i jak się ją leczy?

Choroba Stilla – objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Stilla – czym jest? 

Choroba Stilla u dorosłych to schorzenie rzadkie. Występuje u osób powyżej 16. roku życia, a rozpoczyna się zazwyczaj przed 35. rokiem życia. Zapadalność na chorobę u kobiet i mężczyzn jest taka sama. 


Produkty na stawy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Choroba Stilla – przyczyny 

Przyczyna choroby Stilla jest nieznana. Pod kątem udziału w jej patogenezie badane są liczne czynniki, takie jak: infekcje (bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze), predyspozycje genetyczne oraz środowisko, jednak dotychczas nie udowodniono ich związku z rozwojem choroby. 

Choroba Stilla u dorosłych występuje w trzech postaciach: 

  • jednofazowej z jednym rzutem choroby, po którym dochodzi do całkowitego wycofania objawów; 
  • nawracającej, w której dochodzi do nawracających rzutów choroby z okresami całkowitej remisji. Kolejne rzuty są łagodniejsze od poprzednich; 
  • przewlekłej ze stałą aktywnością choroby. 

Choroba Stilla – objawy 

W przebiegu choroby Stilla u dorosłych dochodzi do zapalenia stawów oraz zajęcia licznych narządów poza układem ruchu. Chorobie towarzyszą również objawy ogólne.  

Do objawów choroby Stilla u dorosłych należą: 

  • ból i zapalenie stawów ból zwykle pojawia się wraz z gorączką i osiąga najwyższe natężenie na jej szczycie. Zapalenie obejmuje zwykle kilka stawów jednocześnie; najczęściej zajęte są stawy kolanowe, nadgarstkowe, skokowe, łokciowe i barkowe, rzadziej stawy biodrowe i staw skroniowo-żuchwowy. Mogą powstawać bloki kostne, najczęściej w obrębie stawów nadgarstkowych, a w postaci przewlekłej zmiany destrukcyjne; 
  • gorączka osiąga wysokie wartości (do 39°C) i nie reaguje na leczenie przeciwdrobnoustrojowe. Czasem może być jedynym symptomem choroby; 
  • wysypka ma kolor łososiowy; pojawia się zazwyczaj podczas gorączki, najczęściej w godzinach wieczornych, ustępuje samoistnie; 
  • ból gardła; 
  • powiększenie węzłów chłonnych, śledziony i wątroby; 
  • zapalenie opłucnej i osierdzia; 
  • bóle mięśni; 
  • bóle brzucha. 

Choroba Stilla – diagnostyka 

Diagnostyka choroby jest skomplikowana wynika to z braku typowych zmian w badaniach laboratoryjnych. Diagnostyka wymaga wykluczenia wielu jednostek chorobowych od białaczek, chłoniaków, nowotworów narządów miąższowych, przez infekcje, po inne choroby układowe. 

W toku diagnostyki wykonuje się:

  • badanie laboratoryjne krwi, w którym obserwuje się liczbę białych krwinek (inaczej leukocytów), parametry zapalne, aktywność transaminaz oraz stężenie ferrytyny;
  • badanie płynu stawowego;
  • badania obrazowe zajętych stawów.

W przypadku podejrzenia zapalenia opłucnej lub osierdzia wykonuje się również obrazowanie klatki piersiowej i serca za pomocą RTG, tomografii komputerowej oraz echokardiografii. W diagnostyce choroby Stilla stosuje się również badania mikrobiologiczne, immunologiczne oraz inne procedury diagnostyczne uzależnione od rodzaju zajętych narządów. 

Rozpoznanie choroby stawia się na podstawie całkowitego obrazu choroby i wyników badań dodatkowych za pomocą dedykowanych kryteriów. 

Choroba Stilla – leczenie 

W leczeniu choroby Stilla u dorosłych stosuje się metody farmakologiczne, takie jak terapie: 

W niektórych przypadkach (np. przy zaawansowanych zmianach destrukcyjnych w stawach) stosuje się metody niefarmakologiczne. 

Przeczytaj również:
Infekcyjne zapalenie stawów – jak przebiega?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Puszczewicz M., Choroba Stilla u dorosłych, Wielka Interna Reumatologia, Medical Tribune Polska, Warszawa, s. 267-271. 
  2. Zimmermann-Górska I., Choroba Stilla u dorosłych, Interna Szczeklika 2020, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, s. 2045-2047. 
  3. Gopalarathinam R., Orlowsky E., Kesavalu R. i wsp., Adult Onset Still’s Disease: A Review on Diagnostic Workup and Treatment Options, Case Reports in Rheumatology 2016. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę