Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
5

Czosnek a cholesterol – czy może go obniżać?

Słuchaj artykułu

Już kilka tysięcy lat temu czosnek był używany w celach leczniczych w epidemii tyfusu, czerwonki, cholery i grypy. W dzisiejszych czasach czosnek uznawany jest za naturalny antybiotyk, który jest powszechnie przyjmowany w okresie przeziębienia i grypy. Czy może mieć również wpływ na poziom cholesterolu?

Czosnek a cholesterol – czy może go obniżać?

Czosnek i jego właściwości 

Czosnek ma udokumentowane właściwości przeciwdrobnoustrojowe (działa bakteriobójczo na wiele gatunków bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych), przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe (amerykański Narodowy Instytut Raka uznał czosnek za roślinę o silnym działaniu antynowotworowym), przeciwzakrzepowe, przeciwmiażdżycowe, fibrynolityczne (nasila proces rozkładu zakrzepu), naczynioochronne (uszczelnia śródbłonek naczyń krwionośnych), zmniejszające ciśnienie tętnicze krwi, obniżające poziom cukru we krwi oraz immunostymulujące. 


Produkty zawierające czosnek
Zakupy z doradcą Gemini

Terapeutyczne działanie czosnku wynika głównie z imponującej aktywności biologicznej związków w nim zawartych, takich jak: 

  • siarczki organiczne (zwłaszcza allicyna),  
  • saponiny, 
  • karotenoidy (m.in.: β-karoten, luteina, zeaksantyna), 
  • flawonoidy (m.in.: kwercetyna, rutyna, mirycetyna, apigenina), 
  • kwasy fenolowe, 
  • polisacharydy, 
  • wolne aminokwasy (np. arginina, metionina), 
  • witaminy z grupy B, 
  • witamina C
  • składniki mineralne (w szczególności potas, wapń, fosfor, żelazo, cynk, mangan, miedź, selen). 

Największy efekt terapeutyczny uzyskuje się w wyniku rozdrobnienia świeżego ząbku czosnku, bez poddawania go obróbce cieplnej. 

Czy czosnek obniża „zły cholesterol”? 

Podwyższony poziom cholesterolu całkowitego i frakcji LDL wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. 

Z aktualnych badań wynika, że pacjenci regularnie spożywający czosnek w diecie cechują się niższym stężeniem cholesterolu całkowitego i lipoprotein o niskiej gęstości LDL, które nazywane są powszechnie „złym cholesterolem”. Czosnek hamuje wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego i zmniejsza jego wewnętrzną produkcję w organizmie, co powoduje obniżenie jego poziomu w osoczu. Ponadto, spożycie czosnku przyczynia się do hamowania aktywności enzymu wątrobowego (HMG-CoA) regulującego ilość wytwarzanego cholesterolu, jak również zmniejszenia syntezy kwasów tłuszczowych i nasilenia wydalania kwasów żółciowych z kałem. 

Fachowa literatura wskazuje jednak, że czosnek jest przede wszystkim skuteczny u pacjentów z umiarkowanie podwyższonym poziomem cholesterolu całkowitego i frakcji LDL. W przypadku poważnych zaburzeń lipidowych może być konieczne zastosowanie statyn, obok modyfikacji stylu życia. 

Wpływ czosnku na wzrost frakcji HDL („dobrego cholesterolu”) 

Systematyczne spożywanie czosnku w diecie nieznacznie zwiększa poziom lipoprotein o dużej gęstości HDL, które nazywane są potocznie „dobrym cholesterolem”, gdyż transportują cholesterol z tkanek do wątroby. Największy wzrost stężenia cholesterolu HDL jest zauważalny u pacjentów z łagodną hipercholesterolemią, chorobami układu krążenia i cukrzycą typu 2.  

Czosnek w suplementach – czy jest równie skuteczny jak świeży? 

Czosnek jest używany nie tylko w postaci świeżej, lecz również jako suplement diety zawierający najczęściej ekstrakt lub olej z czosnku. Istnieją dowody na to, że suplementy czosnkowe: 

  • wspomagają regulację umiarkowanie podwyższonego stężenia cholesterolu całkowitego i frakcji LDL we krwi, 
  • wspierają obniżanie wartości skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym,  
  • pomagają pobudzić układ odpornościowy poprzez aktywację makrofagów i komórek NK oraz produkcję limfocytów T i B. 

Ekstrakty z czosnku są skuteczne, dobrze tolerowane i mogą być traktowane jako wspomaganie terapii umiarkowanych zaburzeń lipidowych, nadciśnienia tętniczego oraz przeziębienia i grypy. 

Co oprócz czosnku na obniżenie cholesterolu? 

  • Fermentowany ekstrakt z czerwonego ryżu zawierający monakolinę K, która przyczynia się do obniżenia stężenia cholesterolu całkowitego, LDL, nie-HDL (odzwierciedla poziom wszystkich lipoprotein miażdżycorodnych) i trójglicerydów w osoczu krwi. Ponadto, monakolina K zmniejsza poziom apolipoproteiny B, która jest zaangażowana w powstawanie miażdżycy naczyń krwionośnych. Wszystko to sprawia, że u pacjentów regularnie przyjmujących ekstrakt ze sfermentowanego czerwonego ryżu odnotowuje się mniejszą częstość występowania incydentów wieńcowych i zgonów z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. 
  • Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia zmniejsza poziom cholesterolu całkowitego i frakcji LDL, jak również zwiększa cholesterol HDL i poprawia jego funkcje. W rezultacie, jej regularna konsumpcja obniża ryzyko rozwoju schorzeń układu krążenia. 
  • Niesolone i niesłodzone orzechy drzewne (m.in.: włoskie, pistacjowe, macadamia, pekan, migdały, nerkowce, brazylijskie, laskowe) obniżają stężenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL, apolipoproteiny B i trójglicerydów. 
  • Nasiona roślin strączkowych zmniejszają poziom cholesterolu całkowitego, lipoprotein o niskiej gęstości LDL i trójglicerydów we krwi. Wynika to z faktu, że warzywa strączkowe obfitują w białko roślinne, oligosacharydy, błonnik pokarmowy, izoflawony, fosfolipidy i saponiny. 
  • Cynamon cejloński przyczynia się do znaczącej redukcji stężeń cholesterolu całkowitego i trójglicerydów w surowicy krwi. 
  • Kurkuma i zawarta w niej kurkumina mogą chronić pacjentów zagrożonych wystąpieniem choroby sercowo-naczyniowej poprzez wyraźne zmniejszenie poziomu cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów we krwi.  

Podsumowując, częste włączanie czosnku do jadłospisu może być zarazem bezpieczną, jak i skuteczną metodą obniżającą poziom cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL, trójglicerydów i glukozy we krwi, zwłaszcza u pacjentów z łagodną dyslipidemią i podwyższoną glikemią na czczo. 

Regularne spożycie czosnku w diecie przyczynia się do redukcji chorób sercowo-naczyniowych w wyniku poprawy lipidogramu, obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, zwiększenia aktywności fibrynolitycznej i zmniejszenia agregacji płytek krwi. 

W świetle aktualnych dowodów naukowych zaleca się, aby pacjenci z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi jedli więcej czosnku i jego przetworów.

Przeczytaj również:
Cholesterol a słodycze – czy mogą go podnosić?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Ried K, Toben C, Fakler P.: Effect of garlic on serum lipids: an updated meta-analysis. Nutr Rev. 2013 May;71(5):282-99. 
  2. Ried K.: Garlic Lowers Blood Pressure in Hypertensive Individuals, Regulates Serum Cholesterol, and Stimulates Immunity: An Updated Meta-analysis and Review. J Nutr. 2016 Feb;146(2):389S-396S. 
  3. Varshney R, Budoff MJ.: Garlic and Heart Disease. J Nutr. 2016 Feb;146(2):416S-421S. 
  4. Schwingshackl L, Missbach B, Hoffmann G.: An umbrella review of garlic intake and risk of cardiovascular disease. Phytomedicine. 2016 Oct 15;23(11):1127-33. 
  5. Santini A, Novellino E.: Nutraceuticals in hypercholesterolaemia: an overview. Br J Pharmacol. 2017 Jun;174(11):1450-1463. 
  6. Shabani E, Sayemiri K, Mohammadpour M.: The effect of garlic on lipid profile and glucose parameters in diabetic patients: A systematic review and meta-analysis. Prim Care Diabetes. 2019 Feb;13(1):28-42. 
  7. Ried K.: Garlic lowers blood pressure in hypertensive subjects, improves arterial stiffness and gut microbiota: A review and meta-analysis. Exp Ther Med. 2020 Feb;19(2):1472-1478. 
  1. 15 marca 2023, 07:15
    Ewa

    Bardzo pomocny artykuł, dziękuję 🙂

    1. 15 marca 2023, 14:56
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł Pani się spodobał 🙂

  2. 25 listopada 2023, 23:01
    Rysiek

    Super, dzięki

    1. 27 listopada 2023, 12:05
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy za miły komentarz 🙂

  3. 20 czerwca 2024, 21:35
    Tomasz

    wspaniałe kmentarze i proszę pchwalić mnie też,

    1. 21 czerwca 2024, 10:35
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy za komentarz 😀

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę