Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
5

Czy nalewka z kasztanów pomaga na żylaki?

Słuchaj artykułu

Lecznicze właściwości kasztanów są znane od wieków. Nalewka z kasztanów jest prosta w przygotowaniu, a jej stosowanie może bardzo korzystnie wpłynąć na zdrowie. W jaki sposób? Sprawdź w artykule.

Czy nalewka z kasztanów pomaga na żylaki?

Nalewka z kasztanów – na co pomaga? 

Kasztan to nasiono kasztanowca zwyczajnego (łac. Aesculus hippocastanum). Głównym związkiem czynnym biologicznie jest w nim escyna – składnik wielu popularnych preparatów aptecznych stosowanych w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, obrzęków, hemoroidów i krwiaków. Oprócz escyny w kasztanach znajdują się także flawonoidy o działaniu antyoksydacyjnym oraz kumaryny o szerokim spektrum aktywności biologicznej.  

Chociaż wyciągi z kasztanowca są od wielu lat z powodzeniem stosowane w lecznictwie, naukowcy postanowili wziąć pod lupę ich skuteczność i bezpieczeństwo. W tym celu poddano badaniom 1539 pacjentów z niewydolnością żylną. Jednej grupie podawano wyciąg z kasztanowca, a grupa kontrolna otrzymywała placebo. U osób przyjmujących ekstrakt z kasztanów zaobserwowano wyraźne zmniejszenie nasilenia objawów choroby.  

Badania potwierdziły, że wyciąg z kasztanowca: 

 • ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, 
 • wykazuje korzystny wpływ na prawidłowe napięcie żył, 
 • zmniejsza ból i świąd nóg, 
 • redukuje przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, 
 • wzmacnia i poprawia elastyczność ścian naczyń żylnych, 
 • zapobiega zastojom żylnym, 
 • działa antyoksydacyjnie, chroniąc przed szkodliwym wpływem wolnych rodników.

Na żylaki i obrzęki
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Nalewka z kasztanów – przepis 

Chcesz samodzielnie przygotować nalewkę z nasion kasztanowca?

 1. Zbierz świeże kasztany i uwolnij je z kolczastej, zielonej otoczki.
 2. Dokładnie je umyj i pokrój na mniejsze kawałki.
 3. Kasztany włóż do dużego słoja i zalej alkoholem o stężeniu 40% (w temperaturze pokojowej). Na jedną część surowca powinno przypadać 5 części rozpuszczalnika, np. 100 g kasztanów zalej 500 g alkoholu.
 4. Nalewka musi przejść proces maceracji, który trwa minimum 7 dni. Najlepiej pozostawić ją na 2-3 tygodnie. W tym czasie raz dziennie wstrząśnij słojem, aby wspomóc proces wytrawiania surowca.
 5. Gotową nalewkę oddziel od kasztanów. Możesz przefiltrować ją przez jałową gazę, aby cząsteczki nie przeszkadzały w dawkowaniu.
 6. Przelej ją do butelki z ciemnego szkła i przechowuj w zacienionym miejscu, niedostępnym dla dzieci.

Jak stosować nalewkę z kasztanów? 

Ze względu na obecność alkoholu, który nasila działanie składników aktywnych, nalewkę z kasztanów stosuj w małych dawkach. Możesz stosować ją zewnętrznie, w postaci okładów i do nacierania nóg lub doustnie. Wówczas pij ekstrakt dwa razy dziennie po 5-10 ml, najlepiej po posiłku, np. jako dodatek do herbaty. 

Nalewka z kasztanów – przeciwwskazania 

Przeprowadzone badania potwierdziły, że wyciąg z kasztanów jest bezpieczny w stosowaniu. Łagodne działania niepożądane występują rzadko. Są to zaburzenia ze strony układu pokarmowego i skórna nadwrażliwość.  

Ze względu na zawartość alkoholu, nalewki z kasztanów nie powinni stosować: 

 • pacjenci z niewydolnością wątroby, 
 • osoby zmagające się z chorobą alkoholową, 
 • kobiety w ciąży,  
 • dzieci.  

Nie ma doniesień o interakcjach wyciągu z kasztanów z innymi lekami. 

Niewydolność żylna to powszechny problem, z którym zmaga się nawet 25% kobiet i 15% mężczyzn na całym świecie. Stosowanie nalewki z kasztanów jest sprawdzonym i bezpiecznym sposobem na łagodzenie dolegliwości w przewlekłej niewydolności żylnej. Oprócz noszenia pończoch uciskowych, zdrowego stylu życia i leków aptecznych, może być dobrym uzupełnieniem leczenia żylaków.


Przeczytaj również:
Maść końska. Na ból i obrzęki


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Matławska I., Leki roślinne w terapii guzków krwawniczych odbytu, Postępy Fitoterapii, 2002. 
 • Piechal A., Blecharz-Klin K., Widy-Tyszkiewicz E., Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastani) we współczesnej terapii, Przew. Lek., 2005. 
 • Pittler M. H., Ernst E., Horse chestnut seed extract for chronic venous insufficiency, Cochrane Database of Systematic Reviews, 2012. 
 • https://rozanski.li/156/kasztanowiec-aesculus-w-fitoterapii/
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę