Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Strefa opalania
X - Aurovitas Flexistav
2

Czym jest lordoza? Rodzaje i rehabilitacja

Słuchaj artykułu

Jak powszechnie wiadomo, ludzki kręgosłup jest wygięty w kształt litery S. Z biomechanicznego punktu widzenia jest to najkorzystniejsze ergonomiczne ustawienie kręgów względem naszej wyprostowanej postawy ciała i dwunożnego chodu. Ten szczególny kształt kręgosłupa tworzą naprzemienne lordoza szyjna, kifoza piersiowa i lordoza lędźwiowa. Obecność wszystkich trzech krzywizn uważa się za postawę idealną. W poniższym artykule zostaną omówione lordoza szyjna i lędźwiowa i ich znaczenie dla postawy. 

Czym jest lordoza? Rodzaje i rehabilitacja

Czym jest lordoza? 

Lordoza jest fizjologiczną krzywizną wklęsłą w kręgosłupie. Naturalnie występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym, a jej spłycenie lub całkowite zniesienie wiąże się z nieprawidłowościami w biomechanice całego kręgosłupa i prowadzi do różnego rodzaju konsekwencji zdrowotnych. 


Produkty stosowane przy bólu kręgosłupa
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Lordoza szyjna

Lordoza szyjna jest szczególnie istotna dla prawidłowego przenoszenia obciążeń przez poszczególne segmenty, ponieważ odcinek szyjny jest najbardziej mobilny w całym kręgosłupie, a jego zadaniem jest utrzymanie ciężaru głowy w osi tułowia, czyli przy najmniejszym możliwym wydatku energetycznym. Ocenę lordozy szyjnej dokonuje się na podstawie badań radiologicznych, np. RTG poprzez pomiar kąta Cobba między płytkami końcowymi kręgów C2 i C7. Fizjologicznie wartość tego kąta powinna wynosić między 20⁰ a 60⁰.  

Na skutek wad wrodzonych, chorób neurologicznych lub reumatycznych, urazów i przeciążeń może dochodzić do zniesienia lordozy szyjnej, a nawet wykształcenia patologicznej kifozy w tym odcinku.  

Może się to wiązać z różnorodnymi objawami, takimi jak bóle szyi, karku i obręczy barkowej, sztywność i ograniczona ruchomość w odcinku szyjnym, napięciowe bóle głowy oraz drętwienie i mrowienie kończyn górnych.  

Konsekwencją tych dolegliwości jest obniżenie jakości życia. Proces wypłaszczania się lordozy szyjnej obserwuje się również na skutek zmian zwyrodnieniowych w populacji osób starszych, czego częstym objawem jest wysunięcie głowy do przodu. 

Lordoza szyjna – rehabilitacja 

Na ten moment za najbardziej wartościową metodę umożliwiającą przywrócenie fizjologicznej lordozy szyjnej i redukcję dolegliwości bólowych uznaje się ćwiczenia mięśni prostowników szyi, które na skutek nieprawidłowych nawyków posturalnych czy przebytych urazów są u większości z nas osłabione.  

Podstawowe ćwiczenia, które warto wykonywać przy stwierdzeniu spłycenia lordozy szyjnej: 

  • retrakcja głowy – ruch cofania brody w płaszczyźnie strzałkowej przy utrzymaniu linii wzroku na wprost siebie – utrzymanie izometrycznego napięcia przez 5-7 sekund i rozluźnienie; 
  • zmodyfikowana retrakcja głowy i barków – uniesienie głowy do góry, a następnie cofnięcie brody i barków w maksymalnym bezbólowym zakresie – utrzymanie izometrycznego napięcia przez 5-7 sekund i powrót do pozycji wyjściowej. 

Dodatkowo przy występowaniu nasilonych objawów bólowych lub neurologicznych warto zaopatrzyć się w wyprofilowaną poduszkę ortopedyczną z pianki termoelastycznej lub z wypełnieniem z łuski gryki, która będzie podtrzymywać prawidłową krzywiznę w tym odcinku podczas snu.  

Lordoza lędźwiowa 

Podobnie jak odcinek szyjny, odcinek lędźwiowy kręgosłupa charakteryzuje się dużą ruchomością w stawach międzykręgowych.  

To w tym obszarze dochodzi do kumulacji wszystkich sił oddziałujących na nasz organizm w trakcie utrzymywania długotrwałej pozycji siedzącej, stojącej czy też dźwigania przedmiotów. 

Wykształcenie się lordozy lędźwiowej w ludzkim ciele jest bezpośrednią konsekwencją dwunożnego chodu, dlatego też u dzieci, które jeszcze nie zaczęły chodzić, lordoza lędźwiowa praktycznie nie występuje lub jest minimalna. Wartość kąta Cobba w odcinku lędźwiowym u osób zdrowych waha się w przedziale 41⁰ do 70⁰, niemniej jednak u niektórych osób obserwuje się zwiększenie tego kąta i pogłębienie lordozy.  

Na skutek zmian degeneracyjnych związanych z procesem starzenia się organizmu, nieprawidłowych nawyków posturalnych czy braku ruchu może dochodzić do spłycania się tej krzywizny i pojawienia się dolegliwości bólowych w tym kompleksie.  

Lordoza lędźwiowa – rehabilitacja 

Dopóki dolegliwościom nie towarzyszą nasilone problemy neurologiczne, takie jak opadanie stopy czy nietrzymanie moczu, w pierwszej kolejności zawsze zalecana jest rehabilitacja ruchowa. 

Podstawowe ćwiczenia, które warto wykonywać przy stwierdzeniu spłycenia lordozy lędźwiowej: 

  • dynamiczne spacery – 7-10 km dziennie; 
  • ćwiczenia poprawiające ruchomość kręgosłupa, takie jak pies z głową w dół / pies z głową w górę; 
  • ćwiczenia izometryczne mięśni prostowników tułowia, np. naprzemienne wznosy kończyn górnych i dolnych w pozycji leżenia przodem i utrzymanie napięcia przez 5-7 sek. 

Obecność lordozy w kręgosłupie szyjnym i lędźwiowym jest sytuacją fizjologiczną, konieczną do utrzymania postawy stojącej i dwunożnego chodu. W momencie, gdy zostanie stwierdzone ich spłycenie lub pogłębienie, warto wybrać się na konsultację do fizjoterapeuty i wraz z nim opracować plan ćwiczeń wzmacniających mięśnie i przywracających prawidłowe krzywizny kręgosłupa. 

Przeczytaj również:
Przepuklina krążka międzykręgowego – jak przebiega leczenie?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Kim S.K., Mo S.J., Moon W.S., Jun P.S., C. R. Kim, Effects of cervical kyphosis on recovery from dysphagia after stroke, Ann. Rehabil. Med., vol. 40, no. 5, pp. 816-825, 2016. 
  2. Lee M.Y., Jeon H., Choi J.S., Park Y., Ryu J.S., Efficacy of modified cervical and shoulder retraction exercise in patients with loss of cervical lordosis and neck pain, Ann. Rehabil. Med., vol. 44, no. 3, pp. 210-217, Jun. 2020. 
  3. Sparrey C.J. i wsp., Etiology of lumbar lordosis and its pathophysiology: a review of the evolution of lumbar lordosis, and the mechanics and biology of lumbar degeneration, Neurosurg. Focus, vol. 36, no. 5, p. E1, May 2014. 
  4. Alpayci M., Ilter S., Isometric Exercise for the Cervical Extensors Can Help Restore Physiological Lordosis and Reduce Neck Pain: A Randomized Controlled Trial, Am. J. Phys. Med. Rehabil., vol. 96, no. 9, pp. 621-626, Sep. 2017. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę