Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
11

Lumbago. Czym jest postrzał i jak go leczyć?

Słuchaj artykułu

Lumbago jest dość częstym problemem, z którym boryka się wiele osób. Objawia się bólem i zwiększonym napięciem mięśni w okolicach lędźwi. Czym różni się od rwy kulszowej i jak leczyć lumbago? Odpowiadamy! 

Lumbago. Czym jest postrzał i jak go leczyć?

Lumbago – co to jest? 

Określenie lumbago (inaczej postrzał) pochodzi od łacińskiego słowa lumbalis, co oznacza lędźwiowy. Jest to termin opisujący ból w okolicy odcinka lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa bez dokładnie określonego mechanizmu powstawania. Potocznie bywa nazywany „bólem w krzyżu”. Postrzał może mieć różne przyczyny, ale w każdym przypadku prowadzi do wzmożonego napięcia mięśni przykręgosłupowych i dolegliwości bólowych.

Lumbago – ile trwa?

Objawy lumbago utrzymują się przynajmniej przez jedną dobę.  

W zależności od czasu ich utrzymywania się lumbago można podzielić na: 

  • ostre – gdy objawy występują do 6 tygodni; 
  • podostre – z dolegliwościami utrzymującymi się między 6 tygodniami a 3 miesiącami; 
  • przewlekłe – ból i sztywność trwają powyżej 3 miesięcy. 

Bóle krzyża są jednymi z najczęstszych dolegliwości, których doświadcza większość społeczeństwa. Szacuje się, że w ciągu roku epizod takiego bólu występuje u nawet 70% populacji osób dorosłych. 

Lumbago – przyczyny 

Lumbago nie jest samodzielną jednostką chorobową. Stanowi jedynie zbiór objawów, które mogą mieć różną, nie do końca poznaną przyczynę powstawania. 

Bóle krzyża dzielimy ze względu na przyczynę na:

  • swoiste – ból jest jedynie objawem wynikającym z istnienia konkretnej choroby, np. chorób reumatologicznych (m.in. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa), chorób onkologicznych, wad wrodzonych, dyskopatii czy urazów kręgosłupa; 
  • nieswoiste – tutaj oprócz zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa nie znajduje się żadnych innych potencjalnych przyczyn dolegliwości. Do tej grupy należy właśnie lumbago. 

W większości przypadków trudno ustalić powody występowania bólu krzyża. Zwykle wiązane są ze zmianami zwyrodnieniowymi w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jednak sama ich obecność nie wystarcza, by uzasadnić obecność dolegliwości.  

Do powstawania postrzału predysponują: 

  • nadwaga i otyłość – dodatkowe kilogramy są większym obciążeniem dla kręgosłupa; 
  • niska aktywność fizyczna – prowadzi do osłabienia mięśni grzbietu; 
  • siedzący tryb życia; 
  • ciężka praca fizyczna; 
  • praca z koniecznością wykonywania monotonnych ruchów (np. praca biurowa); 
  • przebyte urazy. 

W powstawaniu lumbago mogą brać udział różne komponenty tworzące kręgosłup: 

  • kostne, 
  • stawowo-więzadłowe, 
  • mięśnie, 
  • nerwy. 

Przy bólach krzyża, zwłaszcza przewlekłych, znaczenie ma również psychika chorego. Może ona nasilać odczuwane dolegliwości, w związku z postawą przyjętą przez osobę cierpiącą. Na przewlekły ból dolnego odcinka pleców negatywny wpływ wykazuje depresja.  

Lumbago a rwa kulszowa – czym się różnią? 

Mimo części podobnych objawów rwa kulszowa i lumbago to dwa różne określenia. 

Rwa kulszowa powstaje w wyniku dyskopatii, czyli uszkodzenia krążka międzykręgowego w kręgosłupie. Powoduje to uwypuklenie się jądra miażdżystego (składnika dysku) na zewnątrz i ucisk na nerwy rdzeniowe. Należy więc do swoistych bólów kręgosłupa, gdyż znana jest przyczyna powstania objawów. 

Rwę kulszową i lumbago różni także zakres dolegliwości. W rwie objawy nie dotyczą tylko pleców. Mogą promieniować do pośladków i wzdłuż kończyny dolnej aż do palców stopy. W tym schorzeniu mogą się pojawiać również zaburzenia czucia na skórze czy niedowłady mięśniowe, czego nie obserwuje się w lumbago. 

Lumbago – objawy 

Objawy lumbago dotyczą przede wszystkim odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Są więc zlokalizowane w dolnej części pleców.  

Do głównych dolegliwości zaliczamy: 

  • ból, 
  • uczucie sztywności dolnej części pleców, 
  • wzmożone napięcie mięśni okołokręgosłupowych, 
  • zmniejszenie zakresu ruchów, 
  • wyrównanie lordozy lędźwiowej – czyli zmniejszenie lub całkowite zniknięcie naturalnej krzywizny kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, 
  • boczne skrzywienia, 
  • obecność bolesnych punktów. 

Co ważne, w lumbago nie obserwuje się dolegliwości związanych z zaburzeniami czucia na skórze czy niedowładami mięśni. Ból niekiedy promieniuje także niżej – na pośladki. Jeśli dochodzi również do kończyn dolnych, może świadczyć o ucisku na rdzeń kręgowy. 


Ulga w bólu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Lumbago – jak leczyć? 

Leczenie lumbago jest wyłącznie objawowe i ma na celu załagodzenie występującego bólu.   Do najczęściej stosowanych metod leczenia należą terapie: 

  • farmakologiczne, 
  • fizjoterapeutyczne. 

Postępowanie w przypadku lumbago różni się od rodzaju bólu.   W bólu ostrym na początku terapii wskazane może być unieruchomienie i niekiedy leżenie na twardym podłożu. Ma zastosowanie w przypadku dużego natężenia bólu, gdy poruszanie się związane jest z dużym cierpieniem. Unieruchomienie można stosować maksymalnie przez 2-4 dni. Później zaleca się podjęcie ruchu i wykonywanie ćwiczeń.  

Do leków stosowanych w ostrym bólu krzyża zaliczamy: 

  • paracetamol, 
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, ketonal), 
  • leki zwiotczające mięśnie (np. tyzanidynę), 
  • leki opioidowe (przy dużym nasileniu bólu), 
  • glikokortykosteroidy podawane zewnątrzoponowo (rzadziej stosowana metoda). 

Większym problemem jest skuteczne wyleczenie przewlekłego bólu krzyża. Podstawą jest regularna fizjoterapia i rehabilitacja (ćwiczenia usprawniające i wzmacniające mięśnie). Pomocniczo chory może poddać się masażom. 

Leki przeciwbólowe można stosować jedynie doraźne, głównie w czasie nasilenia się bólu. Podobnie jest z lekami rozluźniającymi mięśnie. 

W przewlekłym bólu krzyża wykorzystuje się niekiedy leczenie zabiegowe polegające na: 

  • zastosowaniu blokady zewnątrzoponowej (lek wstrzykuje się do przestrzeni okołokręgosłupowej, co ma zmniejszać ból); 
  • wstrzyknięciu w bolesne miejsca toksyny botulinowej, glikokortykosteroidów czy leków znieczulających. 

Stosowane są także leki przeciwdepresyjne, głównie z grupy trójpierścieniowych i czteropierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (takich jak mianseryna czy amitryptylina). W terapii bólu przewlekłego podawane są też leki przeciwpadaczkowe – karbamazepina, pregabalina.

Podsumowując, lumbago to często występujący ostry ból dolnej części pleców. Ma niejasne mechanizmy powstawania, związane prawdopodobnie z przeciążeniami w obrębie kręgosłupa i mięśni przykręgosłupowych. Prowadzi do występowania objawów w postaci bólu i napięcia mięśni, co może znacznie pogarszać codzienne funkcjonowanie. W leczeniu ważne jest połączenie leków z fizjoterapią i ćwiczeniami. Ich zakres powinien być ustalony przez fizjoterapeutę. Ulgę może przynieść także masaż. 

Przeczytaj również:
Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  1. Casser H.R., Seddigh S., Rauschmann M., Acute Lumbar Back Pain. Deutsches Arzteblatt international, 2016, 113(13), 223–234.  
  2. Oliveira C.B., Maher C.G., Pinto R.Z. et al., Clinical practice guidelines for the management of non-specific low back pain in primary care: an updated overview. European spine journal: official publication of the European Spine Society, the European Spinal Deformity Society, and the European Section of the Cervical Spine Research Society, 2018, 27(11), 2791–2803.  
  3. Domżał T.M., Bóle krzyża – rozpoznawanie i leczenie, Medycyna po Dyplomie 2011; 12(189): 34-45. 
  4. O’Connell N.E., Cook C.E., Wand B.M. et al., Clinical guidelines for low back pain: A critical review of consensus and inconsistencies across three major guidelines. Best practice & research. Clinical rheumatology, 2016, 30(6), 968–980.  
  5. Hoy D., Brooks P., Blyth F., Buchbinder R., (2010), The Epidemiology of low back pain. Best practice & research. Clinical rheumatology, 24(6), 769–781.  
  6. Rupiński R., (2020), Miorelaksanty w terapii ostrego bólu krzyża – tyzanidyna, Lekarz POZ, 3, 223-226.  
  7. Casiano V.E., Sarwan G., Dydyk A.M., et al. Back Pain, [Updated 2022 Sep 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538173/c.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę