Czym są balneologia i balneoterapia?
Balneologia to nauka polegająca na wykorzystywaniu naturalnych surowców w profilaktyce i leczeniu chorób przewlekłych. Balneoterapia to zabiegi lecznicze wykorzystujące gazy, wody mineralne czy też borowinę. W leczeniu jakich przypadłości sprawdzą się naturalne metody terapii?
Czym jest balneologia i balneoterapia?
Balneologia to dziedzina nauki polegająca na wykorzystywaniu surowców naturalnych w zapobieganiu i leczeniu chorób przewlekłych. Opiera się na stosowaniu leczniczych gazów, wód mineralnych i błota. Ich zadaniem jest przywrócenie zdrowia i poprawa funkcjonowania organizmu.
Natomiast balneoterapia to dziedzina fizjoterapii opierająca się na metodach balneologii. Leczenie metodami naturalnymi może odbywać się np. w uzdrowiskach.
Rodzaje balneoterapii
- Krenoterapia – polega na leczeniu za pomocą wód pitnych zawierających dobroczynne pierwiastki i związki chemiczne. Krenoterapia jest pomocna w leczeniu kamicy nerkowej i innych schorzeń nerek, dróg moczowych, pęcherza moczowego, wątroby i dróg żółciowych.
- Hydroterapia (wodolecznictwo) – polega na wykorzystaniu wody o zróżnicowanym zakresie temperatury i ciśnienia. Wodolecznictwo pozwala na rozluźnienie mięśni, poprawę krążenia i samopoczucia.
- Aerozoloterapia – polega na inhalacji środków w formie gazu. Gazy lecznicze wykorzystywane w tej metodzie to m.in. tlen, ozon i dwutlenek węgla. Jedną z form aerozoloterapii jest inhalacja aerozolu morskiego zawierającego jod.
Balneoterapii – wskazania
Podstawowe wskazania do przeprowadzenia zabiegów balneoterapii obejmują:
- migreny,
- nerwobóle,
- bóle mięśni i stawów,
- przewlekłe odczucie zmęczenia,
- reumatyzm,
- osteoporozę,
- nadciśnienie tętnicze I i II stopnia,
- menopauzę,
- zaburzenia ze strony układu krążenia,
- zaburzenia ze strony układu odpornościowego,
- choroby psychiczne (nerwice, depresja),
- miażdżycę naczyń,
- cukrzycę,
- astmę i inne choroby układu oddechowego.
Balneoterapia – przeciwwskazania
Zabiegów nie powinno się stosować w przypadku występowania:
- chorób nowotworowych,
- padaczki,
- niewydolności wątroby,
- nietrzymania moczu,
- chorób psychicznych z ciężkim przebiegiem,
- nadciśnienia tętniczego III stopnia,
- arytmii serca,
- chorób zakaźnych,
- ciąży (okres karmienia piersią również jest przeciwwskazaniem).
Jakie zabiegi stosuje się w balneoterapii?
W balneoterapii stosuje się gazy lecznicze, wody mineralne i peloidy. Peloidoterapia polega na wykonywaniu zabiegów z wykorzystaniem borowiny (kąpiele, okłady, nasiadówki).
Najczęściej wykonywanymi zabiegami balneologicznymi są:
- okłady borowinowe,
- kąpiele borowinowe,
- kąpiele siarczkowe,
- kąpiele kwasowęglowe,
- kąpiele solankowe,
- inhalacje,
- kuracje wodami pitnymi (krenoterapia).
Istotna jest także klimatoterapia, która opiera się na przebywaniu i aktywności na świeżym powietrzu.
Przeprowadzaniem zabiegów zajmuje się lekarz balneolog. Jest to specjalista w zakresie leczenia i rehabilitacji pacjentów z wykorzystaniem surowców naturalnych. Balneolodzy pracują najczęściej w sanatoriach, szpitalach uzdrowiskowych i poradniach zdrojowych. Odpowiadają za dobór odpowiednich zabiegów. Zlecają także wykonanie odpowiednich testów i badań, a następnie wypisują skierowanie na konkretne zabiegi. Czuwają także nad przebiegiem kuracji, choć nie biorą w niej czynnego udziału.
Balneoterapia – dla kogo jest przeznaczona?
Balneoterapia to sposób na poprawę zdrowia dla pacjentów obciążonych chorobami układu krążenia, nerwowego, oddechowego i układu ruchu. Sprawdzi się także u pacjentów z chorobami skóry. Zabiegi mają ciekawą formę, dlatego warto je wdrożyć w przypadku konkretnych wskazań medycznych lub w ramach profilaktyki. Pamiętajmy, że farmakoterapia jest skuteczną, ale nie jedyną możliwością leczenia chorób. W wielu przypadkach sprawdzą się naturalne metody, które nie obciążają organizmu i są pozbawione ryzyka wystąpienia interakcji. Pamiętajmy, że o sposobie leczenia zawsze powinien decydować lekarz.
Przeczytaj również:
Wody lecznicze – jakie korzyści płyną z ich spożywania?
Źródła:
- https://sanatoria.medme.pl/zabieg/balneologia-czym-zajmuje-sie-lekarz-balneolog-zabiegi.
- Balneologia [w:] Wielka Encyklopedia Medyczna. Enrico Cravetto (red.), T. 2: arc–baz. Warszawa: Planeta DeAgostini, 2011, s. 163.
- Ponikowska I, Ferson D., Nowoczesna medycyna uzdrowiskowa, Medi Press, Warszawa 2009.