2
16 listopada 2021

Czym są tabletki do mycia zębów?

Coraz większe zainteresowanie społeczeństwa kwestiami zdrowotnymi powoduje nieustanne pojawianie się nowych produktów na rynku. Producenci starają się dotrzeć do jak najszerszej grupy osób, proponując ciekawe rozwiązania. Jednym z nich są tabletki do mycia zębów. Jest to ciekawy produkt, który może zastąpić pastę. Tabletki do mycia zębów mają niewielki rozmiar i doskonale myją zęby, w związku z czym ich stosowanie wiąże się z dużą wygodą. Więcej na ich temat dowiesz się z poniższego artykułu.

Jakie są zalety tabletek do mycia zębów? 

  • Tabletki doskonale wygładzają zęby
  • Pod wpływem stosowania tabletek powierzchnia zębów jest mniej podatna na gromadzenie się osadu oraz przebarwienia. 
  • Tabletki pozwalają utrzymać zęby w czystości i zdrowiu. 
  • Na skutek zawartej w tabletkach celulozy zęby są delikatnie polerowane. Przeciwdziała to tworzeniu się płytki nazębnej. 
  • Ich skład spełnia wymagania zdrowotne. 
  • ekologiczne – sprzedawane w małych saszetkach, mogą być później przechowywane w pojemnikach wielokrotnego użytku. Znacznie ogranicza to zanieczyszczenie środowiska. 
  • Tabletki są bardzo wygodne w podróży – ze względu na niewielki rozmiar wystarczy spakować odpowiednią ilość tabletek (po dwie na każdy dzień) do małego pudełeczka. Dodatkowo tabletki w przeciwieństwie do pasty nie mogą się rozlać w torbie podróżnej. 

Co zawierają tabletki do mycia zębów? 

Tabletki do mycia zębów zawierają celulozę mikrokrystaliczną, która doskonale wygładza zęby. Nowo powstałe cząstki na powierzchni zęba łatwo się odrywają. Zapobiega to tworzeniu się płytki nazębnej. Tabletki występują w postaci zawierającej fluorek sodu oraz bez tego składnika. Fluorek sodu odpowiada za remineralizację szkliwa. Może okazać się pomocny u osób z początkową próchnicą. Nie każdy pacjent potrzebuje na co dzień fluoru, dlatego dostępne są dwie wersje tabletek. Tabletki zawierają środek powierzchniowo czynny, który ma właściwości pieniące i oczyszczające, a także stevię, zapewniającą przyjemny smak i zapach produktu. Zawarta w tabletkach krzemionka dodatkowo czyści zęby oraz pomaga usunąć płytkę nazębną. Wodorowęglan sodu oraz witamina C to składniki, które regulują pH, wpływając stymulująco na produkcję śliny. Składnikiem tabletek jest także guma ksantanowa, która jest odpowiedzialna za odpowiednią konsystencję produktu oraz eugenol, nadający przyjemny smak. Tabletki są pozbawione konserwantów. 

Jak stosować tabletki do mycia zębów? 

Jedna saszetka wystarcza na 2 miesiące (gdy myjemy zęby dwa razy dziennie). Do mycia zębów tymi tabletkami powinniśmy używać szczoteczki z miękkim włosiem. Mycie zębów rozpoczynamy od włożenia tabletki do ust, rozgryzienia jej i połączenia ze śliną. Następnie należy szczotkować zęby zwilżoną szczoteczką. Mycie zębów powinno trwać około 2-3 minuty. Następnie należy wypłukać jamę ustną. Nie powinno się połykać śliny wraz ze składnikami tabletki. 

Czy tabletki do mycia zębów mogą na stałe zastąpić pastę? 

Tabletki do mycia zębów to ciekawa alternatywa dla pasty do zębów i nic nie stoi na przeszkodzie, aby na stałe zagościły w codziennej higienie jamy ustnej. Świetnie sprawdzą się w podróży ze względu na swój niewielki rozmiar i możliwość zabrania takiej ilości, jaką wykorzystamy. 

Przeczytaj również:
Najczęstsze błędy podczas mycia zębów
Periodontologia – co to jest?

Źródła: 

  • https://gemini.pl/denttabs-tabletki-do-mycia-zebow-bez-fluoru-smak-mietowy-125-tabletek-0076622. 
  • Sznitowska M., Farmacja Stosowana, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017. 
  • https://hancockvillagedental.com/are-chewable-toothpaste-tabs-reliable/.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Osad na języku oraz nieprzyjemny zapach z ust - jak temu zaradzić?

Biało-żółty osad na języku oraz nieprzyjemny zapach z ust mogą świadczyć o wielu dolegliwościach. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
15 października 2020 mgr Katarzyna Jaśkiewicz
10 lipca 2020 Jakub Kurek
18 lutego 2019 Jakub Kurek
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)