Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
10

Demakijaż krok po kroku. Jak wykonać go prawidłowo?

Słuchaj artykułu

Zdrowy wygląd naszej skóry zależy nie tylko od codziennej pielęgnacji, ale również dokładnego demakijażu. Jak wykonać go prawidłowo? Jakich użyć do tego kosmetyków?

Demakijaż krok po kroku. Jak wykonać go prawidłowo?

Demakijaż – dlaczego jest taki ważny?

Demakijaż to wstępne oczyszczenie skóry, czyli usunięcie z jej powierzchni makijażu, brudu, kurzu, bakterii, zrogowaciałego naskórka oraz środków pielęgnacyjnych. Poprawnie wykonany demakijaż przygotowuje skórę do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak złuszczanie i nawilżanie. Myjąc skórę, usuwasz z jej powierzchni wydalane z potem składniki i produkty przemiany materii. Należą do nich jony sodu i potasu, aminokwasy, mocznik, witaminy, a także niektóre leki.

Poprawnie wykonany demakijaż pozwala skórze oddychać i zwiększa wchłanianie składników aktywnych aplikowanych podczas codziennej pielęgnacji.

Demakijaż twarzy i oczu – jak go wykonać?

Demakijaż oczu

Usuwanie makijażu rozpocznij od oczu. Nanieś na płatek kosmetyczny płyn micelarny lub płyn dwufazowy i przyłóż go do zamkniętych powiek. Pamiętaj, by ich nie pocierać. Poczekaj kilkanaście sekund, aż preparat rozpuści makijaż. Następnie przesuwaj wacik od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka, a także z góry na dół. Powtórz tę czynność aż do uzyskania czystego wacika.

Demakijaż ust

Przyłóż do ust wacik nasączony wybranym kosmetykiem i odczekaj kilka sekund. Następnie usuń pomadkę, przesuwając wacik od jednego do drugiego końca ust.

Wstępny demakijaż twarzy

Kolejnym krokiem jest demakijaż twarzy. Wykonuj go kolistymi ruchami od środkowej części brody wzdłuż żuchwy. Następnie od kącików ust do ucha, od warg do skroni i od brwi do linii włosów. Nasączony kosmetykiem wacik przytrzymaj przez chwilę w danej partii twarzy. Następnie wykonuj płynne ruchy, starając się nie odrywać dłoni od twarzy. Czynność tę powtarzaj, aż wacik będzie czysty.


Dokładne oczyszczanie

Po wstępnym oczyszczeniu twarzy zwilż skórę wodą i ponownie ją oczyść. Tym razem użyj do tego żelu lub pianki i kolistymi ruchami umyj nimi twarz. Delikatny masaż pomoże rozpuścić zanieczyszczenia i resztki makijażu. Następnie dokładnie spłucz kosmetyk letnią wodą. Zbyt gorąca nadmiernie wysuszy skórę i spowoduje jej zaczerwienienie, a zbyt zimna nie oczyści dokładnie twarzy.

Tonizacja

Aby przywrócić naturalne pH skóry, na sam koniec przetrzyj ją tonikiem. Ten kosmetyk łagodzi podrażnienia, ściąga rozszerzone pory, matuje, a także zapobiega utracie wody przez skórę. Niektóre produkty zawierają cenne witaminy i minerały oraz wyciągi ziołowe.


Zamiast toniku możesz użyć również hydrolatu lub mgiełki. Zawarte w hydrolatach olejki eteryczne działają przeciwstarzeniowo i antyoksydacyjnie. Pamiętaj, by kolejny kosmetyk (krem, serum czy olejek) aplikować na skórę jeszcze wilgotną od hydrolatu.


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Typ cery a kosmetyki do demakijażu

Wybierając kosmetyki do demakijażu zgodnie z potrzebami Twojej cery, lepiej zadbasz o jej kondycję. 

  • Cera sucha, wrażliwa, skłonna do podrażnień, dojrzała, atroficzna, naczynkowa – do tych typów cery stosujemy mleczka i śmietanki do demakijażu, które zawierają substancje łagodzące i wspomagające odnowę komórek.
  • Cera tłusta i mieszana – dobrym wyborem będą żele antybakteryjne, które nie zawierają wysuszającego skórę alkoholu.

Kosmetyki do demakijażu – które wybrać?

Dobry makijaż maskuje niedoskonałości. Prawidłowy demakijaż może im zapobiec. Jeśli do tej pory nie przykładałaś wagi do dokładnego oczyszczania skóry, czas to zmienić. Na rynku jest wiele preparatów, które pomogą Ci w codziennej pielęgnacji.

Płyny dwufazowe do demakijażu

Tego typu kosmetyki składają się z dwóch warstw. Dlatego też przed użyciem musisz je wstrząsnąć, aby wymieszać preparat. Warstwa tłusta dokładnie usuwa sebum, zanieczyszczenia i makijaż, a warstwa wodna działa na skórę tonizująco. Płyn dwufazowy jest szczególnie polecany do demakijażu okolic ust i oczu.


Płyny micelarne

Płyny micelarne zawierają micele, czyli mikroskopijne cząsteczki wodne i tłuszczowe. Przyciągają one zanieczyszczenia, sebum i resztki kosmetyków. Kosmetyk skutecznie oczyszcza twarzy bez naruszenia warstwy hydrolipidowej skóry. Sprawdzi się w każdym rodzaju cery. Możesz stosować go również do demakijażu wrażliwych okolic oczu.


Balsamy i mydełka do demakijażu

To kosmetyki, które cieszą się coraz większą popularnością. W ich składzie znajdziesz naturalne oleje. Dzięki temu doskonale usuwają nawet wodoodporny makijaż, a w dodatku są delikatne dla skóry. Działają nawilżająco i wygładzająco. Możesz oczyścić nimi usta oraz okolice oczu. Sprawdzą się w przypadku skóry suchej, wrażliwej i normalnej.


Olejki do demakijażu

Czy oczyszczanie skóry tłustej lub mieszanej olejkiem do demakijażu to dobry pomysł? Wbrew pozorom tak! To wysuszające kosmetyki sprzyjają produkcji sebum, a olejek pozwala zachować równowagę tłuszczową. To także świetny produkt dla skóry wrażliwej, normalnej i suchej, ponieważ nie wywoła on uczucia ściągnięcia. 

Olej do demakijażu dobrze radzi sobie z rozpuszczaniem wodoodpornych tuszów do rzęs oraz kosmetyków kolorowych. Możesz nakładać go na twarz palcami i delikatnie rozmasować na suchej lub wilgotnej skórze. Po zmyciu makijażu przetrzyj twarz np. ściereczką, a tłusty film możesz usunąć, aplikując tonik lub hydrolat. Nie musisz nakładać kremu na noc, ponieważ olejek już go zastąpił.


Żele i pianki do demakijażu

Żele i pianki to kosmetyki, które znajdziesz w wielu łazienkach. Doskonale pienią się pod wpływem wody, dokładnie usuwają makijaż i nadmiar sebum, nie działając przy tym ściągająco. Najlepiej służą cerze tłustej, mieszanej i trądzikowej.


Mleczka do demakijażu

Dokładnie usuwają makijaż, lekko natłuszczają i nawilżają skórę twarzy, minimalizując uczucie podrażnienia. Dobrze sprawdzą się w przypadku cery suchej lub podrażnionej. Nie są natomiast zalecane do skóry tłustej, ponieważ mogą zatykać pory, sprzyjać wypryskom i błyszczeniu.


Szczoteczki, myjki, gąbki i rękawice do demakijażu

Produkty tego typu to gwarancja dokładnie oczyszczonej skóry. Niektóre z nich pozwalają na demakijaż za pomocą samej wody. Używając ich regularnie, usuniesz ze skóry nadmiar sebum i martwy naskórek. Zyskasz również promienną i jędrną cerę. W przypadku szczoteczek sonicznych możesz dobrać intensywność ich pracy do swoich potrzeb. Za pomocą wybranych modeli możesz wykonać nie tylko demakijaż, ale również masaż twarzy, szyi, ramion, a nawet pleców.

Decydując się na myjkę, gąbkę czy rękawicę, pamiętaj o ich właściwej higienie. Myj je po każdym użyciu i regularnie wymieniaj na nowe. 


Chusteczki i płatki do demakijażu

Chusteczki i płatki do demakijażu są nasączone specjalnymi substancjami, które usuwają makijaż i zanieczyszczenia bez podrażnienia skóry twarzy. Są niezastąpione w podróży, pracy czy szkole, kiedy chcemy się szybko odświeżyć.


Regularne oczyszczanie cery to podstawa pielęgnacji, dlatego warto codziennie poświęcić na nie trochę czasu. W połączeniu ze zdrową dietą i dopasowanymi do cery kosmetykami Twoja skóra nabierze blasku.

Przeczytaj również:
Skin cycling. Co to za trend?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę