Depilacja laserowa – przygotowanie, przebieg, przeciwwskazania
Owłosienie ciała i jego charakterystyczne rozmieszczenie uwarunkowane jest m.in. przez hormony i genetykę. Z punktu widzenia medycznego, jeśli owłosienie nie występuje w nadmiarze lub nie jest wynikiem choroby, nie stanowi żadnego problemu. Mimo to, w dobie XXI wieku panuje kult gładkiego, nieowłosionego ciała. Rynek kosmetologiczny wyszedł naprzeciw temu zapotrzebowaniu, oferując trwałe usunięcie owłosienia z dowolnej części ciała.
Na czym polega depilacja laserowa?
Depilacja laserowa polega na usunięciu włosów poprzez uszkodzenie mieszka włosowego za pomocą wiązki światła lasera. Zakres fal zdolnych wywołać opisane wyżej uszkodzenie wynosi 630-1200 nm. Zjawisko to jest całkowicie bezpieczne dla człowieka i nie zaburza funkcjonowania organizmu.
Depilacja laserowa jest uzależniona od koloru włosa, który z kolei uwarunkowany jest stopniem wysycenia specyficznym chromatoforem. W przypadku depilacji laserowej jest nim melanina. Najbardziej skuteczna depilacja następuje w momencie, kiedy naświetla się laserem komórki macierzyste, wybrzuszenia, brodawki oraz macierz włosa, które znajdują się w fazie wzrostu włosa. Jeśli jednak włos nie ulegnie całkowitemu zniszczeniu w tej fazie, przejdzie w fazę spoczynku, w której nastąpi jego wypadnięcie, a następnie ponowny wzrost.
Już po pierwszym zabiegu depilacji laserowej fazy wzrostu włosa mogą zostać zsynchronizowane, co przełoży się na redukcję owłosienia.
Zabiegi depilacji laserowej należy powtarzać co 4-8 tygodni, aby mieć pewność, że mieszki włosowe zostały uszkodzone w odpowiedniej fazie wzrostu włosa.
Depilacja laserowa – przebieg
Depilacja laserowa nie jest pojedynczym zabiegiem. Składa się średnio z 6-9 wizyt, w zależności od koloru i grubości włosa, a także indywidualnych predyspozycji. Na pierwszej wizycie kosmetolog przeprowadza dokładny wywiad, a następnie dobiera parametry depilacji i wykonuje próbę laserową (najczęściej w niewidocznym miejscu). Próba laserowa służy ocenie reakcji skóry na wiązkę laserową, a także wystąpieniu ewentualnych działań niepożądanych.
Na kolejnym spotkaniu przeprowadza się właściwą depilację. Polega to na wykonaniu serii „strzałów” laserem w miejscu, z którego chcemy pozbyć się owłosienia. Sam zabieg jest dość krótki. W zależności od indywidualnych odczuć może być nieco bolesny, skóra po nim może być lekko podrażniona, zaczerwieniona i rozgrzana. Po zabiegu może również pojawić się bolesność i tkliwość miejsca poddanego zabiegowi. Bardzo rzadko dochodzi do poparzeń czy wystąpienia pęcherzy. Wszystkie opisane wyżej łagodne reakcje po zabiegu znikają w przeciągu 1-3 dni.
Depilacja laserowa – jak się przygotować?
Zabieg nie wymaga szczególnego przygotowania. Najdalej dzień przed wystarczy ogolić maszynką miejsce, z którego chcemy usunąć owłosienie za pomocą lasera. Dodatkowo miejsce depilowane powinno być wcześniej umyte i osuszone. Ma to na celu zmycie wszelkich kosmetyków i środków higieny osobistej, np. kremów, balsamów, dezodorantów, kosmetyków kolorowych i innych.
Depilacja laserowa – przeciwwskazania
- Ciąża;
- Świeża opalenizna;
- Choroby skóry, np. bielactwo, łuszczyca, infekcje skórne;
- Rany, pęcherze, owrzodzenia;
- Padaczka;
- Rozrusznik serca;
- Nowotwory;
- Świeżo przebyte zabiegi chirurgiczne;
- Stosowanie retinoidów, leków fotouczulających;
- Skłonność do przebarwień.
Osoby z jasnym owłosieniem (blond, rude) mogą zostać niezakwalifikowane do zabiegu ze względu na zbyt małą ilość pigmentu we włosach. W ich przypadku terapia może być nieskuteczna i zakończyć się niepowodzeniem.
Ponadto, aby zostać zakwalifikowanym do zabiegu, nie należy:
- opalać się na minimum miesiąc przed planowanym zabiegiem (może dojść do nierównomiernego rozłożenia pigmentu);
- depilować skóry kremem lub woskiem na minimum 4 tygodnie przed zabiegiem (włoski mogą nie zostać uszkodzone przez laser w odpowiedniej fazie wzrostu włosa i/lub zostać uszkodzone w nieprawidłowy sposób);
- stosować preparatów z retinoidami, pochodnymi witaminy A, C, kwasami owocowymi (minimum 4 tygodnie przed), antybiotyków (minimum 2 tygodnie przed), substancji i wyciągów ziołowych o potencjalnym działaniu fototoksycznym na minimum tydzień przed zabiegiem, ponieważ może dojść do silnego uczulenia, podrażnienia.
Depilacja laserowa – wskazania po zabiegu
Przez kilka dni (minimum 48 godzin) po depilacji laserowej unikaj basenu i gorących kąpieli. Niewskazane jest stosowanie środków złuszczających i przyjmowanie leków oraz ziół fotouczulających. Między kolejnymi zabiegami nie wyrywaj włosków ani nie opalaj się. Z kąpieli słonecznych można zacząć korzystać 4 tygodnie po ostatnim seansie.
Pamiętaj, by ewentualny zabieg depilacji laserowej wykonywać w certyfikowanym gabinecie kosmetologicznym. Najlepiej, gdyby osoba przeprowadzająca sam zabieg posiadała certyfikaty potwierdzające jej umiejętności i wiedzę z zakresu depilacji laserowej.
Przeczytaj również:
Wrastające włoski – jak się ich pozbyć?