Dieta planetarna. Na czym polega odżywianie przyjazne planecie?
Zmiana diety często wpływa korzystnie na nasze zdrowie, ale jednocześnie może przynieść korzyści dla środowiska. Czy wiesz, na czym polega dieta planetarna?
Dieta planetarna – co to takiego?
Żywność ekologiczna staje się coraz bardziej popularna. Wybierając tego typu produkty, nie tylko dbamy o nasze zdrowie, ale również o otaczające nas środowisko. W 2019 roku Komisja EAT-Lancet zaproponowała koncepcję tzw. diety planetarnej, czyli przyjaznej planecie. Dieta ta opiera się na przede wszystkim na produktach pochodzenia roślinnego, z ograniczeniem pokarmów odzwierzęcych, cukru i tłuszczów nasyconych.
Dieta planetarna miałaby zapobiegać chorobom zależnym od sposobu odżywiania (np. cukrzycy typu 2). Jej autorzy oszacowali, że taki model żywienia zmniejszałby ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości oraz związanej z nimi umieralności. Dieta oparta w większym stopniu na roślinach to korzyści dla środowiska, w tym dzięki zmniejszeniu marnowania żywności.
Dieta planetarna – zasady
- W diecie planetarnej wykorzystuje się przede wszystkim produkty jak najmniej przetworzone.
- Jej bazę stanowią warzywa i owoce – 200-600 g na dobę, z przewagą warzyw. Warzywa skrobiowe (np. ziemniaki) są dozwolone w ilości 50-100 g dziennie.
- Pełnoziarniste produkty zbożowe (ryż, pszenica, kukurydza) – 230 g na dobę.
- Głównym źródłem białka w diecie planetarnej są nasiona roślin strączkowych (soczewica, ciecierzyca, fasola, soja). Ich zalecana porcja to 75-100 g dziennie.
- W diecie znalazło się również miejsce na mleko i jego przetwory, których spożycie nie powinno przekraczać 250 g na dobę.
- Tłuszcz powinien pochodzić ze źródeł roślinnych, dlatego specjaliści rekomendują ograniczenie nasyconych kwasów tłuszczowych. Zdrowym źródłem tłuszczów nienasyconych jest np. 50 g orzechów dziennie.
Dieta planetarna dostarcza adekwatną do zapotrzebowania ilość energii i nie obfituje w pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Ograniczenie spożycia dotyczy przede wszystkim czerwonego mięsa i cukru. Komisja EAT-Lancet podkreśla, że dieta ta powinna być elastyczna i dostosowana do uwarunkowań geograficznych czy kulturowych. Ważne jest dopasowanie diety do otaczających nas warunków środowiskowych i kierowanie się sezonowością produktów. Aby nie marnować żywności, dobrze planuj zakupy i posiłki. Tutaj każda drobna zmiana w swoim dotychczasowym sposobie żywienia będzie mieć pozytywny wpływ na środowisko.
Jedz produkty sezonowe i lokalne. Jesienią i zimą postaw na kiszonki i przetwory, a latem nie zapominaj o świeżych owocach i warzywach.
Dieta planetarna – przykładowy jadłospis
Śniadanie
Orzechowa owsianka
- 4 łyżki płatków owsianych
- łyżka siemienia lnianego
- 150 g jogurtu roślinnego (np. sojowego)
- łyżka masła orzechowego
- 15 g pokruszonych orzechów włoskich
- kiwi
- pół banana
Przygotowanie:
Jogurt wymieszaj z orzechami i masłem orzechowym. Dodaj płatki owsiane i siemię lniane. Owoce obierz i pokrój w plastry lub kostkę. Przełóż do owsianki, dodaj orzechy.
Drugie śniadanie
Razowe tosty z halloumi i szpinakiem
- 2 kromki chleba razowego
- 50 g sera halloumi
- garść szpinaku
- 2 suszone pomidory
- 2 łyżki szczypiorku
- łyżka orzechów włoskich
- łyżeczka oliwy
- ząbek czosnku
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Na patelni rozgrzej oliwę, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, szpinak, pokrojone w paski suszone pomidory. Dopraw solą i pieprzem, duś przez 2-3 minuty. Dodaj ser, pokruszone orzechy i posiekany szczypiorek. Pieczywo opiecz w tosterze lub na patelni grillowej. Przygotowany farsz nałóż na tosty. Podawaj z warzywami, np. rzodkiewką, kiszonym ogórkiem.
Obiad
Faszerowana cukinia z fetą
- mała cukinia
- pół woreczka kaszy pęczak
- mała papryka
- pół cebuli
- ząbek czosnku
- łyżka przecieru pomidorowego
- łyżka oleju rzepakowego
- 100 g sera typu feta
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Cukinię przekrój na pół i przy pomocy łyżki wydrąż miąższ (nie wyrzucaj). Kaszę ugotuj wg instrukcji na opakowaniu. Paprykę pokrój w kostkę, cebulę w piórka, a czosnek przeciśnij przez praskę. Na patelni rozgrzej olej i podsmaż na nim czosnek, cebulę, paprykę oraz miąższ z cukinii. Przygotuj farsz: do miski dodaj kaszę, podsmażone warzywa, przecier, szczyptę soli i pieprzu. Przygotowanym farszem napełnij połówki cukinii. Na wierzch pokrusz ser feta. Piecz w piekarniku w temp. 180°C przez 20 minut.
Kolacja
Sałatka z soczewicą i awokado
- 50 g ugotowanej soczewicy (lub z puszki)
- jajko
- pół awokado
- ogórek kiszony
- czerwona papryka
- 6 zielonych oliwek
- łyżka oliwy
- łyżka soku z cytryny
- łyżka pestek dyni
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Jajko ugotuj na twardo, pokrój w ósemki. Awokado obierz ze skóry i pokrój w kostkę, skrop sokiem z cytryny. Paprykę i ogórka pokrój w kostkę, oliwki przekrój na pół. Soczewicę przełóż do miski, dodaj pozostałe warzywa. Całość polej oliwą, dopraw szczyptą soli i pieprzu oraz posyp pestkami dyni.
Przeczytaj również:
Minimalizm w pielęgnacji, czyli jak być zadbaną niewielkim nakładem pieniędzy i w duchu eko
- Teixeira Cacau L., Marchioni D.M., The Planetary Health Diet Index scores proportionally and considers the intermediate values of the EAT-Lancet reference diet, Am J Clin Nutr, 2022;115:1237.
- Stubbendorff A., Sonestedt E., Ramne S., Drake I., Hallström E., Ericson U., Development of an EAT-Lancet index and its relation to mortality in a Swedish population, Am J Clin Nutr, 2022;115(3):705-16.
- Hemler E., Hul F., Plant-Based Diets for Personal, Population and Planetary Health, Adv Nutr, 2019.
- Willett W., Rockström J., Loken B., Springmann M., Lang T., Vermeulen S., Garnett T., Tilman D., DeClerck F., Wood A., Food in the Anthropocene: the EAT-Lancet commission on healthy diets from sustainable food systems, Lancet 2019;393(10170):447-92.