Dlaczego po przebytej intubacji boli gardło?
Ból gardła jest jedną z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów po przebudzeniu się ze znieczulenia ogólnego. Dotyczy nawet 62% pacjentów i wynika najczęściej z urazu wywołanego laryngoskopem, ssakiem lub z podrażnienia błon śluzowych. Na ból gardła szczególnie narażeni są pacjenci, którzy poddawani są wyjątkowo długiemu znieczuleniu ogólnemu. Stwierdzono także, że dolegliwości związane z uszkodzeniem krtani występują częściej u kobiet.
Jak długo boli gardło po intubacji?
Chociaż ból gardła po intubacji może objawiać się różnie – oprócz typowych doznań bólowych może pojawić się także uczucie suchości, chrypka, dysfagia (problemy z przełykaniem), to nie są to dolegliwości, które powinny utrzymywać się długo. Z reguły ból gardła ustępuje po 48 godzinach. Nasilone objawy lub objawy, które utrzymują się niepokojąco długo, powinny być skonsultowane ze specjalistą otolaryngologiem, mogą być bowiem wynikiem urazu krtani lub strun głosowych.
Jak złagodzić ból gardła po intubacji?
Ból gardła po operacji może być niezwykle uciążliwy i może bardzo negatywnie wpływać na samopoczucie i funkcjonowanie pacjenta. Warto pamiętać, że nie powinien on utrzymywać się dłużej niż kilka dni. Dłużej utrzymujące się objawy należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem.
Na złagodzenie bólu gardła po intubacji ogromny wpływ ma dieta utrzymywana przez pacjenta – zaleca się dietę lekkostrawną. Niezwykle ważne jest też przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. W łagodzeniu bólu może pomóc obniżenie temperatury przyjmowanych napojów – zimne płyny nie tylko łagodzą dolegliwości bólowe, ale i zmniejszają towarzyszący obrzęk.
Zlecona zostanie też prawdopodobnie farmakoterapia, oparta w głównej mierze na lekach o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Czasem w razie konieczności wdraża się antybiotykoterapię.
Leczenie bólu gardła po intubacji – jak wygląda?
Przede wszystkim warto podjąć działania profilaktyczne mające na celu zapobieganie bólowi gardła po intubacji. Poświęcono wiele czasu na badanie działania lidokainy w prewencji bólu gardła po intubacji. Badano lidokainę stosowaną dożylnie, nakładaną w formie żelu na zewnętrzną powierzchnię rurki intubacyjnej, a także w formie aerozolu. Z badań wynika, że lidokaina stosowana zarówno w formie żelu, jak i dożylnie, zmniejsza ryzyko wystąpienia u pacjenta bólu gardła po intubacji.
Dużo uwagi poświęcono także lekom z grupy glikokortykosteroidów. Najbardziej przebadanym pod kątem prewencji bólu gardła po intubacji jest deksametazon. Z badań wynika, że zastosowany dożylnie w dawce minimum 0,1 mg/kg zmniejsza ryzyko tego powikłania.
Zastosowanie w prewencji bólu gardła po intubacji znalazły także leki z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Na szczególną uwagę zasługuje benzydamina. Lek ten ma działanie nie tylko miejscowo znieczulające, ale także przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Zastosowany przed intubacją znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia u pacjentów bólu gardła po intubacji.
Jeśli chodzi o radzenie sobie z bólem już po operacji, warto sięgnąć po leki z grupy NLPZ, które wykazują działanie nie tylko przeciwbólowe, ale i przeciwzapalne. Dużą skuteczność wykazują także leki o działaniu miejscowym w postaci pastylek, zawierające np. pochodne krezolu. Warto zastosować aerozole ze środkami miejscowo znieczulającymi, takimi jak lidokaina. Ze względu na duże ryzyko rozwinięcia stanu zapalnego można zastosować też spray do gardła o działaniu antyseptycznym, zawierające np. chlorek cetylopirydyniowy.
Chrypka po intubacji – czy jest naturalna?
Chrypka jest jednym z objawów, które mogą występować u pacjenta po wybudzeniu ze znieczulenia ogólnego. Jeśli jednak objaw ten utrzymuje się niepokojąco długo, warto zgłosić to lekarzowi prowadzącemu.
Kaszel po intubacji – czy jest powodem do niepokoju?
Kaszel, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu krwioplucie, zaburzenia w mówieniu, bóle szyi i krtani, może być objawem urazu krtani. Dolegliwości mogą pojawić się wcześnie – do 48 godzin po zabiegu, lub w późniejszym czasie. Należy zwrócić uwagę na tego typu objawy, ponieważ mogą rozwinąć się i powodować trudności z oddychaniem.
W razie wystąpienia wymienionych objawów zaleca się konsultację z lekarzem. Na podstawie obrazu klinicznego otolaryngolog będzie w stanie potwierdzić diagnozę urazu jatrogennego krtani i w razie konieczności ustalić odpowiednią terapię. W niektórych przypadkach konieczne może być też wykonanie zabiegu.
Przeczytaj również:
Zapalenie krtani – jakie są jego objawy?
Źródła:
- Complications of airway management in adults – UpToDate. (n.d.). Retrieved September 29, 2021, from https://www.uptodate.com/contents/complications-of-airway-management-in-adults?search=intubation&topicRef=260&source=see_link#H992527597
- Hoarseness in adults – UpToDate. (n.d.). Retrieved September 29, 2021, from https://www.uptodate.com/contents/hoarseness-in-adults?search=intubation&topicRef=122910&source=see_link#H13
- Lee J.Y., Sim W.S., Kim E.S., et al., Incidence and risk factors of postoperative sore throat after endotracheal intubation in Korean patients. J Int Med Res. 2017;45(2):744-752. doi:10.1177/0300060516687227
- Stout D.M., Bishop M.J., Dwersteg J.F., Cullen B.F., Correlation of endotracheal tube size with sore throat and hoarseness following general anesthesia. Anesthesiology. 1987;67(3):419-421. doi:10.1097/00000542-198709000-00025
- Lehmann M., Monte K., Barach P., Kindler C.H., Postoperative patient complaints: a prospective interview study of 12,276 patients. J Clin Anesth. 2010;22(1):13-21. doi:10.1016/j.jclinane.2009.02.015.
- El-Boghdadly K., Bailey C.R., Wiles M.D., Postoperative sore throat: a systematic review. Anaesthesia. 2016;71(6):706-717. doi:10.1111/anae.13438