71
11 stycznia 2021

Zapalenie krtani – jakie są jego objawy?

Zapalenie krtani to choroba, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zwykle objawia się symptomami grypopodobnymi, bólem gardła i trudnościami w mówieniu. Zdarza się jednak, że nieleczone zapalenie krtani może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie na zapalenie krtani, czym się ono objawia i na czym polega leczenie? 

Zapalenie krtani – przyczyny i objawy 

Zapalenie krtani to stan zapalny obejmujący fałdy głosowe oraz otaczające je tkanki. Na skutek rozwijającej się infekcji dochodzi do przekrwienia i obrzęku błony śluzowej górnych dróg oddechowych, co powoduje: 

 • ból,  
 • kaszel,  
 • chrypkę,  
 • trudności w przełykaniu, 
 • niekiedy także duszność. 

W zależności od czasu trwania infekcji wyróżnia się:

 • zapalenie ostre,
 • zapalenie przewlekłe.

Zapalenie ostre jest najczęściej skutkiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej, przewlekłe może natomiast wynikać z refluksu żołądkowo-przełykowego, a co za tym idzie – przewlekłego drażnienia dróg oddechowych przez treść żołądkową, długotrwałego nadużywania głosu lub drażnienia przez czynniki takie jak dym papierosowy czy leki stosowane drogą wziewną.  

W zależności od lokalizacji stanu zapalnego wyróżnia się natomiast:

 • zapalenie podgłośniowe krtani,
 • zapalenie nadgłośniowe krtani

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani – objawy i leczenie 

Podgłośniowe zapalenie krtani to infekcja często występująca u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Choroba wywoływana jest głównie przez wirusy paragrypy, grypy oraz wirus RS. Objawia się w początkowym okresie symptomami grypopodobnymi – katarem, suchym kaszlem i podwyższoną temperaturą ciała, które po kilku dniach zaostrzają się i przechodzą w duszność oraz napadowy, szczekający kaszel.  

Dzieci, z uwagi na odmienną w stosunku do osób dorosłych budowę krtani, narażone są na znacznie cięższy przebieg choroby. Wynika to z faktu, że okolica podgłośniowa u dzieci jest wąska i nawet niewielkie jej zwężenie na skutek rozwijającego się stanu zapalnego i obrzęku może prowadzić do szybkiego narastania trudności w oddychaniu i duszności. 

Chorobę rozpoznaje się w oparciu o objawy i typowy wywiad. Ponieważ objawy podgłośniowego zapalenia krtani są bardzo charakterystyczne, zwykle nie ma konieczności wykonywania badań dodatkowych. W przypadku silnej duszności konieczne może okazać się jednak zmierzenie saturacji lub pobranie krwi na badanie równowagi kwasowo-zasadowej. W przypadku gdy infekcja ma tendencję do nawrotów, pomocna może okazać się wizyta u laryngologa i endoskopowe badanie górnych dróg oddechowych. Pozwolą one ocenić zaawansowanie stanu zapalnego, a także zdiagnozować nieprawidłowości budowy krtani, mogące sprzyjać rozwojowi stanu zapalnego. 

Leczenie podgłośniowego zapalenia krtani polega głównie na leczeniu objawowym, gdyż choroba ma tendencję do samoograniczania się i dolegliwości zwykle łagodnieją po upływie dwóch dni. W łagodnych przypadkach choroby pomocne jest leczenie z zastosowaniem sterydów, leków przeciwhistaminowych, przeciwgorączkowych oraz rozrzedzających wydzielinę w drogach oddechowych. Korzystny efekt przynosi także nawilżanie i wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa chory. 

Antybiotyki nie są konieczne, ponieważ podgłośniowe zapalenie krtani jest chorobą o etiologii wirusowej.  

Zdarza się jednak, że przebieg choroby jest ciężki i pacjent może wymagać hospitalizacji. W przypadku nasilonej duszności konieczna bywa tlenoterapia, dożylna podaż sterydów oraz epinefryny w nebulizacji. W szczególnie trudnych przypadkach konieczna może być intubacja i leczenie w oddziale intensywnej terapii. 

Ostre nadgłośniowe zapalenie krtani – objawy i leczenie 

Ostre nadgłośniowe zapalenie krtani to choroba o etiologii bakteryjnej, powodowana najczęściej przez Haemophilus influenzae typu b (Hib). Rzadziej wywołują je bakterie takie jak Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis, czy Staphylococcus aureus.  

Choroba, podobnie jak podgłośniowe zapalenie krtani, rozpoczyna się symptomami infekcji górnych dróg oddechowych i gorączką, po których w ciągu kilku godzin dochodzi do rozwoju ostrej duszności i niewydolności oddechowej. Objawy wynikają z nagłego narastania obrzęku okolicy nadgłośniowej krtani i utrudnienia przepływu powietrza w kierunku płuc. Oddech staje się szybki i płytki, pojawia się nadmierne ślinienie oraz ból gardła uniemożliwiający przełykanie. Zaobserwować można także zmianę głosu, który staje się stłumiony (tzw. barani głos), a z czasem przechodzi w całkowity bezgłos

Choroba ma zwykle cięższy przebieg u dzieci, u których niewydolność oddechowa może szybko się pogłębiać i wymagać pilnej hospitalizacji. U dorosłych natomiast nadgłośniowe zapalenie krtani przyjmuje najczęściej postać choroby o łagodnej postaci, zwykle objawiającej się bólem gardła, gorączką i trudnościami w przełykaniu pokarmów. 

Nadgłośniowe zapalenie krtani wymaga pilnej oceny przez lekarza, ponieważ, szczególnie w przypadku dzieci, może okazać się stanem potencjalnie niebezpiecznym dla życia. Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu antybiotyków, leków przeciwgorączkowych, mukolitycznych oraz sterydów. W sytuacji niewydolności oddechowej wywołanej obrzękiem krtani niezbędne może okazać się zabezpieczenie dróg oddechowych, np. poprzez zaintubowanie chorego, a w wyjątkowo trudnych przypadkach konieczne może być wykonanie tracheotomii.  

Zapalenie krtani to choroba, która może przebiegać zarówno jako łagodna, samoograniczająca się infekcja, jak i choroba potencjalnie niebezpieczna dla życia. Bardzo istotne jest zapobieganie zachorowaniu, między innymi przez stosowanie szczepień ochronnych przeciwko H. Influenzae oraz grypie. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, gdyż szybkie rozpoznanie i wdrożenie skutecznego leczenia prowadzi najczęściej do całkowitego wyzdrowienia. 

Źródła: 

 • „Ostre podgłośniowe i nadgłośniowe zapalenie krtani”; dr hab. n. med. prof. nadzw. UM Hanna Zielińska-Bliźniewska, prof. zw. dr hab. n. med. Jurek Olszewski; Medycyna po Dyplomie 12/2019. 
 • „Podgłośniowe zapalenie krtani”; dr n. med. Dorota Miętkiewska-Leszniewska; Medycyna po Dyplomie 04/2014. 
 • Interna Szczeklika 2019; Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski; wyd. 10; Kraków 2019. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy lek przeciwwirusowy działa w trakcie infekcji?

Preparat zawierający pranobeks inozyny można zastosować w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych - im szybciej, tym lepiej. Jest to lek…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
09 listopada 2021 Magdalena Bernisz
15 kwietnia 2022 mgr Katarzyna Jaśkiewicz
13 kwietnia 2022 mgr Katarzyna Jaśkiewicz
29 października 2019 Jakub Kurek
11 lutego 2020 mgr Katarzyna Jaśkiewicz
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)