Grzybica może dopaść każdego – czasami wystarczy po prostu chwila nieuwagi. Zwiększone ryzyko obejmuje zwłaszcza osoby, które często korzystają z publicznych basenów, saun czy łaźni. Unikanie niektórych sytuacji, należyta higiena czy częste kontrolowanie stanu własnego ciała zmniejsza ryzyko zmagania się z grzybicą. Co jednak zrobić, gdy nie uniknęliśmy zakażenia?
Na grzybicę najbardziej są narażone dzieci – to właśnie one znajdują się w grupie wysokiego ryzyka, jeśli chodzi o zakażenie. Wynika to z dwóch rzeczy. Pierwszy powód to mniejszy stopień świadomości (a co za tym idzie – wykonywanie czynności, które szczególnie zwiększają ryzyko zakażenia grzybicą, np. niewycieranie stóp czy częste bieganie na boso po posadzce budynków publicznych, takich jak basen). Drugi powód związany jest z cechami budowy skóry; u dzieci jest ona delikatniejsza, nie ma też warstwy ochronnej rozbudowanej w takim stopniu jak u dorosłych (mowa o warstwie rogowej). Podwyższone ryzyko zakażenia grzybicą dotyczy także osób starszych; u nich wynika to z kolei z ogólnego osłabienia organizmu w wyniku chorób ogólnoustrojowych. Warto zresztą pamiętać, że osłabienie jest jednym z czynników sprzyjających powstawaniu grzybicy w każdej grupie wiekowej. Podobnie jest z wilgocią; z tego względu zalecane jest dokładne wycieranie ciała po kąpieli. Grzybica najczęściej atakuje stopy, paznokcie i pachwiny, chociaż zdarza się, że obejmuje również dłonie i paznokcie u rąk. W przypadku zakażenia warto sięgnąć po produkty, które można kupić „od ręki” –przykładem mogą być preparaty Pirolam.
Pirolam ma w swym asortymencie produkty, które można skutecznie stosować nie tylko przeciw omawianej wyżej grzybicy, ale także przeciw łupieżowi. Preparaty mają różną postać; od lakieru przez żel i roztwór, aż do szamponu czy odżywki. Jeśli chodzi o zwalczanie grzybicy, dużą popularnością cieszy się lakier do paznokci; zaletą jego jest prostota używania, chociaż należy pamiętać, że produkt może okazać się skuteczny jedynie przy łagodnych i umiarkowanych postaciach grzybicy. To z kolei potwierdza ogromną rolę jak najwcześniejszego rozpoznania niepokojących objawów. Pirolam pomaga również w walce z łupieżem. Jednym z takich produktów jest szampon przeciwłupieżowy, który oprócz właściwości myjących poprawia również kondycję włosów i skóry głowy.