Długi lot samolotem? Przygotuj się dobrze
Podróż samolotem to duże ułatwienie m.in. w zwiedzaniu świata. Chociaż lot przypomina w zasadzie podróż autobusem czy pociągiem, warto się do niej przygotować. Co zabrać ze sobą na pokład samolotu? Jak sprawić, aby lot stał się przyjemniejszy? Podpowiadamy!
Na pokładzie samolotu spędzamy często kilka lub kilkanaście godzin. Kabina musi być szczelnie zamknięta, aby dotarł on bezpiecznie do celu. Z tego względu podczas lotu przez cały czas pracuje klimatyzacja, która zapewnia świeże powietrze. Jest ono niestety suche – wilgotność na pokładzie często spada do 20%. Nie jest to komfortowa wartość dla naszej skóry i błon śluzowych.
Długi lot wymusza także pozycję siedzącą, która przyczynia się do powstawania obrzęków oraz może być przyczyną niebezpiecznej zatorowości żylnej.
Co zabrać na pokład samolotu?
Zminimalizuj ryzyko obrzęków
Pozycja siedząca, odwodnienie, przyjmowanie niektórych leków (np. antykoncepcji hormonalnej) spowalnia odpływ krwi z nóg. W wyniku tego w okolicy stóp, kostek i łydek powstają obrzęki. Możliwym zagrożeniem jest także powstawanie zakrzepów w żyłach, które mogą doprowadzić do stanów zagrażających życiu. Takie poważne skutki mogą pojawić się przy długich lotach samolotem.
Aby uchronić się przed powstawaniem obrzęków i zakrzepów, zastosuj się do poniższych zasad.
- Jeśli stosujesz leki wpływające na gęstość krwi, przed długim lotem skonsultuj się z lekarzem.
- Podczas lotu pij dużo wody. Wbrew pozorom ograniczenie jej nie uchroni Cię przed obrzękami.
- Spaceruj, rozciągaj się podczas lotu. Ruch pobudza krążenie krwi w żyłach.
- Załóż rajstopy lub podkolanówki kompresyjne, które ułatwią odpływ krwi z nóg.
Nie daj się jet lagowi
Długi lot samolotem oznacza przekraczanie różnych stref czasowych. Popularnym zjawiskiem jest jet lag, czyli zmęczenie spowodowane różnicą czasu. Z pomocą może przyjść tutaj suplementacja melatoniny. Jest to hormon, który nasz organizm produkuje po zachodzie słońca.
W zależności od kierunku Twojej podróży możesz przyjmować melatoninę według następującego schematu:
- kierunek zachodni – po wylądowaniu 3-5 mg melatoniny na godzinę przed planowanym zaśnięciem oraz przez kilka kolejnych dni;
- kierunek wschodni – przez dwa-trzy dni przed podróżą 3-5 mg melatoniny na 3 godziny przed zaśnięciem; po wylądowaniu 3-5 mg melatoniny na godzinę przed zaśnięciem oraz przez kilka kolejnych dni.
Podróżuj spokojnie
Lot samolotem może powodować niepokój i lęk. Aby zniwelować te objawy i podróżować bez stresu, możesz sięgnąć po łagodne środki uspokajające na bazie ziół. Wybierz preparat z melisą, serdecznikiem czy kozłkiem lekarskim.
Zadbaj o oczy
Suche powietrze w kabinie samolotu może przyczynić się do wysychania i podrażnień gałek ocznych. Aby uchronić się przed negatywnymi skutkami suchego powietrza, nawilżaj oczy przy pomocy kropli. Wybierz te z hialuronianem sodu, dekspantenolem czy trehalozą.
Nie zapomnij o nawilżeniu
Długi lot samolotem możesz wykorzystać jako czas dla siebie i zadbać o swoją pielęgnację. Na pokład samolotu zabierz maseczkę w płachcie i płatki pod oczy. Uchronią one skórę przed suchym powietrzem w kabinie i zapewnią odpowiednie nawilżenie.
Skóra na dłoniach również jest narażona na przesuszenie i podrażnienia w trakcie lotu samolotem. Aby uniknąć nieprzyjemnej suchości, postaw na dobry krem do rąk. Pamiętaj o ograniczeniu dotyczącym kosmetyków wnoszonych na pokład. Wybierz krem o mniejszej pojemności, np. 50 ml.
Zwróć również uwagę na pielęgnację ust. Powietrze w samolocie może sprawić, że staną się suche, popękane. Chroń je za pomocą pomadki o działaniu nawilżającym i odżywczym.
Zapewnij sobie chwilę ciszy
Na pokładzie samolotu, wśród rozmów innych pasażerów, może być ciężko o odpoczynek. Jeśli chcesz przespać lot bez żadnych zakłóceń, wybierz wygłuszające zatyczki do uszu. Pamiętaj, aby założyć je dopiero po wysłuchaniu instrukcji bezpieczeństwa i po pełnym wzniesieniu samolotu.
Przeczytaj również:
Wakacje za granicą? Pamiętaj o szczepieniach!
Standardy leczenia zaburzeń rytmu okołodobowego snu i czuwania Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem i Sekcji Psychiatrii Biologicznej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, 2017.