Dzienniczek pomiaru ciśnienia tętniczego – jak go prowadzić?
Najnowsze dane statystyczne wskazują, że aż 32% polskiej populacji cierpi na nadciśnienie tętnicze. Do tego jedynie jedna na cztery osoby chorujące ma swoje nadciśnienie tętnicze pod kontrolą. W regularnej kontroli pomoże prowadzenie dzienniczka pomiaru ciśnienia tętniczego.
Książeczka pomiaru ciśnienia – dlaczego pomiar ciśnienia jest tak istotny?
Podwyższone ciśnienie tętnicze może doprowadzić do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak zawał serca czy udar. Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji ważne jest zastosowanie się do zaleceń lekarza dotyczących leczenia oraz regularna kontrola ciśnienia tętniczego. Pacjenci chorujący na nadciśnienie tętnicze powinni prowadzić dzienniczek pomiaru ciśnienia tętniczego, aby mieć swoją chorobę pod kontrolą. Prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego powinny wynosić 120/80 mmHg. Nadciśnienie tętnicze można stwierdzić, gdy dwa pomiary ciśnienia wskażą wynik równy lub powyżej 140/90 mmHg [1].
Kiedy dokonywać pomiaru ciśnienia i jak to robić?
Przede wszystkim pomiary należy prowadzić regularnie o tych samych godzinach w ciągu dnia. Osoby, które dopiero zaczynają leczenie nadciśnienia tętniczego lub mają wprowadzone nowe leki powinny wykonywać pomiary ciśnienia kilka razy w ciągu dnia lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Najlepiej jeśli taka osoba będzie wykonywała pomiar ciśnienia rano po przebudzeniu, przed i po przyjęciu leków, po posiłku oraz po wysiłku fizycznym.
Osoby, które od dłuższego czasu leczą się na nadciśnienie tętnicze wykonują zazwyczaj dwa pomiary na dobę, rano i wieczorem. Przed wykonaniem pomiaru najlepiej powstrzymaj się przed spożywaniem kawy, mocnej herbaty, alkoholu lub palenia papierosów. Ogranicz także intensywny wysiłek fizyczny. Pomiaru nie przeprowadzaj również zaraz po przyjściu z zewnątrz. Bezpośrednio przez przeprowadzeniem badania warto chwilę odpocząć, zrelaksować się.
Jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia?
- Przyjmij wygodną, siedzącą pozycję;
- Załóż mankiet do mierzenia ciśnienia na ramię ręki niedominującej;
- Mankiet powinien być dopasowany do obwodu ramienia, aby pomiar wskazał prawidłowy wynik;
- Rozluźnij rękę, nie zaciskaj palców w pięść;
- Włącz ciśnieniomierz i zmierz ciśnienie za jego pomocą;
- Zapisz wynik w dzienniczku pomiaru ciśnienia [2].
Jak prowadzić dzienniczek pomiaru ciśnienia? Co w nim zapisywać?
W dzienniczku pomiaru ciśnienia tętniczego umieszcza się wyniki pomiaru z ciśnieniomierza, czyli wartości ciśnienia skurczowego, rozkurczowego i tętna. Przy wyniku zapisz datę i godzinę wykonania pomiaru. Przy każdym pomiarze możesz zapisać informacje dodatkowe, takie jak czynniki wpływające na wartość ciśnienia tętniczego, np. aktywność fizyczną, spożywanie kawy, alkoholu czy ogólne samopoczucie pacjenta [3].
Dlaczego warto mieć dzienniczek pomiaru ciśnienia?
Dzięki dokładnemu i regularnemu prowadzeniu książeczki do pomiaru ciśnienia tętniczego pacjent może zweryfikować swój stan zdrowia i stosowaną terapię. Jest to ważne narzędzie używane w trakcie leczenia nadciśnienia tętniczego. Dzienniczek daje także możliwość monitorowania leczenia lekarzowi, który nie jest obecny przy każdorazowym pomiarze ciśnienia tętniczego. Dzięki danym umieszczonym w dzienniczku lekarz może zdecydować się na wprowadzenie nowych zaleceń odnośnie dalszej terapii, wprowadzenie nowych leków lub pozostawić leczenie takim, jakie jest.
Przeczytaj również:
Jak można obniżyć ciśnienie? Sposoby naturalne i z lekami
Źródła:
- Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym, Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, 2019.
- https://novama.pl/ Mierzenie ciśnienia krwi – jak prawidłowo mierzyć?
- https://diagnosis.pl/ Dzienniczek kontroli
Bardzo dokładna informacja / instrukcja dotycząca prawdłowego pomiaru ciśnienia. Dziękuję.
Bardzo dziękujemy 🙂