Guniak czerwczyk. Czy to niebezpieczny owad?
Ciepłe, czerwcowe wieczory lubimy spędzać pod gołym niebem. Jednak nie tylko my – do życia budzi się również guniak czerwczyk. Czy ten owad jest dla nas zagrożeniem?
Guniak czerwczyk – co to za owad?
Guniak czerwczyk (Amphimallon solstitiale) należy do chrząszczy z rodziny żukowatych. Mierzy 14-18 mm. Ma jasnobrązowe ubarwienie z ciemniejszą głową. Pokrywają go gęste, krótkie włoski o srebrzystym kolorze. Ma 3 pary odnóży zakończone ostrymi pazurkami.
Guniak czerwczyk – cykl rozwojowy
- Samica guniaka składa 30-40 jaj w wygrzebanym dołku, a następnie ginie.
- Z jajeczek wylęgają się larwy (pędraki), które żyją 2-3 lata w ziemi. Ich pożywieniem są korzenie roślin, przede wszystkim traw.
- Wiosną larwa przekształca się w poczwarkę. Jest to stadium spoczynkowe, podczas którego zachodzą zmiany prowadzące do przekształcenia w dorosłego owada.
- W czerwcu dojrzałe osobniki wylęgają się i opuszczają ziemię. Ich głównym celem jest rozmnażanie się.
Guniak czerwczyk a chrabąszcz majowy
Guniak czerwczyk i chrabąszcz majowy należą do tej samej rodziny żukowatych. Jednak mimo bliskiego pokrewieństwa różnią się.
Guniak czerwczyk | Chrabąszcz majowy | |
Rozmiar | 14-18 mm | 20-31 mm |
Wygląd | jasnobrązowy, z jasnymi żeberkami na pokrywie skrzydeł | pokrywy, czułki i odnóża brązowe, reszta ciała czarna |
Rozwój | 2-3 lata | 3-4 lata |
Występowanie | pola i piaszczyste gleby | na skrajach lasów |
Guniak czerwczyk – co je?
Larwy żywią się korzeniami roślin zielonych, drzew, krzewów. Podczas masowego występowania tych owadów może być to szczególnie kłopotliwe dla rolników. Guniaki wyrządzają duże szkody w uprawach warzyw i w sadach. Niszczą również trawniki.
Dojrzały guniak czerwczyk żywi się liśćmi dębu, brzozy, buku i drzew owocowych. Obgryza również kwiatostany drzew iglastych. Taka dieta ma wpływ na prawidłowy rozwój narządów płciowych, a więc decyduje o płodności guniaków.
Czy guniak czerwczyk jest groźny?
Choć nie musimy obawiać się ugryzienia guniaka czerwczyka, mogą one nam zepsuć wieczorny spacer. Latem, kiedy zaczyna zapadać zmrok, wylatują na gody. Latają w grupach, a ich lot jest dość niezgrabny, w wyniku czego często wplątują nam się we włosy.
Guniaki wabi światło, co można zaobserwować wokół ulicznych latarni. Lepiej więc w tym czasie zamknąć okno, by uniknąć nieproszonych gości.
Guniak czerwczyk – zwalczanie
Larwy chrząszczowatych są jednymi z głównych szkodników, które żyją w Europie. Za największe straty są odpowiedzialne larwy bytujące w glebie. Środki chemiczne nie są obojętne dla środowiska, dlatego ostatnie badania naukowców skupiły się na wykorzystywaniu nicieni entomopatogennych. Nicienie po wniknięciu do ciała larwy uwalniają bakterie, które żyją z nimi w symbiozie (ściśle ze sobą współżyją). Zakażenie bakteriami zabija larwę, a nicienie po namnożeniu się poszukują żywych larw.
Polski Związek Działkowców w celu ochrony roślin ozdobnych sugeruje strząsanie z drzew, zbieranie i przenoszenie na daleką odległość dorosłych osobników.
Jak każdy organizm larwy guniaka czerwczyka mają jednak swoje miejsce w ekosystemie. Rozkładają materię organiczną i są pożywieniem dla zwierząt, w tym kretów czy nietoperzy.
Przeczytaj również:
Latające kleszcze. Czy strzyżak jeleni jest niebezpieczny?
- https://swiatmakro.com/2015/07/17/guniak-czerwczyk-amphimallon-solstitiale-prawie-jak-chrabaszcz/
- Sajnaga E. i in., Comparative Nanopore Sequencing-Based Evaluation of the Midgut Microbiota of the Summer Chafer (Amphimallon solstitiale L.) Associated with Possible Resistance to Entomopathogenic Nematodes. Int J Environ Res Public Health, 2022.
- Kowalska J., Chrabąszczowate – zagrożenie i możliwości zwalczania, 2001.
- https://www.inaturalist.org/taxa/451915-Amphimallon-solstitiale
- https://biocont.pl/produkt/nema-green/